הסמארטפונים כאן כדי להישאר Featured

 4 smartphone
סדרת מאמרים: לחיות כשהנייד לידנו ולא כשאנחנו לידו

הרב יניב חניא

לפני שנים מספר, כשההרצאות שלי בתחום האינטרנט עדיין נקראו "התמודדות עם הסכנות באינטרנט" והייתי חושף בפני הקהל הנדהם כמה מהנתונים שעסקנו בהם יום-יום, כמעט תמיד היה מישהו מהקהל קם ושואל: "אם ככה, אם כל מה שאתה מספר נכון, הרי שצודקים הרבנים שמחרימים את האינטרנט ואוסרים את השימוש בו. זה מתבקש".

שמתי לב שלאחרונה לא רק שנושא ההרצאות שלי השתנה מעט למשהו שדומה ל"איך מתמודדים עם המדיה" אלא גם השאלה הזו כמעט לא עולה. יש לכך לא מעט סיבות, והחשובה שבהם היא ככל הנראה שכולנו מבינים שהאינטרנט כאן כדי להישאר. ולא רק זה, הטלפונים החכמים לא רק מגמדים את האתגר שבעצם האינטרנט וסכנותיו אלא גם הופכים את המרשתת לכמעט חלק מאיתנו ברמה היומיומית. כמעט איבר נוסף.

בהחלט ייתכן שיש אנשים מסוימים שבהנהגה פרטית ובאופן אישי יכולים להימנע מזה ולא לגעת בשום דבר שמתחבר לאינטרנט, אולם לרוב הציבור, מבחינה ציבורית וכהנהגה כללית, המחשבים, הטלפונים החכמים והמרשתת שהם מביאים איתם הופכים לחלק חיוני מחיי היומיום שכמעט אי אפשר להימנע ממנו. גם מהסיבות הכי מעשיות בעולם, של ניהול משכורות, חשבונות בנק, שימוש בתוכנות ניווט, הזמנת תורים ועוד מיליוני שימושים נוספים, וגם מסיבות רוחניות-אנושיות יותר, כמו ניהול פרויקטים בקבוצות וואטסאפ, מעקב אחר מצב הציונים של הילדים בבית הספר וניהול יומנים מורכבים.

לרוב הציבור, המחשבים, הטלפונים החכמים והמרשתת שהם מביאים איתם הופכים לחלק חיוני מחיי היומיום שכמעט אי אפשר להימנע ממנו. גם מהסיבות הכי מעשיות בעולם, של ניהול משכורות, חשבונות בנק, שימוש בתוכנות ניווט, הזמנת תורים ועוד מיליוני שימושים נוספים, וגם מסיבות רוחניות-אנושיות יותר, כמו ניהול פרויקטים בקבוצות וואטסאפ, מעקב אחר מצב הציונים של הילדים בבית הספר וניהול יומנים מורכבים

 

האנושות והמחשבים משתנים לטוב ולמוטב, ונראה פשוט לא שייך יותר להגיד למנהל הפרויקט בעבודה: "אין לי וואטסאפ, אז אל תשלחו לי הודעות בקבוצה". אני שותף במיזם גדול שיש בו מישהו שאומנם יש לו סמארטפון, אבל מבחירה אין לו וואטסאפ, והתחושה היא כמעט של נכות. של מגבלה פיזית שמונעת ממנו להיות בעניינים.

האם יש לזה מחיר? המחיר כבד ביותר. אפשר להתווכח אם האנושות מרוויחה יותר או מפסידה יותר, ושוב, בהחלט יכול להיות שיהיו מי שיחליטו כהנהגה פרטית ואישית שהם לא שם. אבל לומר את זה לציבור כולו פשוט נראה לא שייך.

הבעיה הגדולה ביותר היא שעוד משהו לא נראה שייך: למצוא פתרון טכני גמור שיפתור את כל הבעיות. משהו שתתקין על הנייד, ובזה ייגמרו הבעיות. זה ככל הנראה לא יקרה. גם אם יתגשמו החלומות הטובים ביותר של אנשים טובים וחברות טובות ועמותות שעוסקים בזה כל הזמן.

את ה'בעיות' שבשימוש בטלפונים חכמים אפשר לחלק לשלוש קבוצות. האחת (והיא לדעתי החמורה ביותר) היא חוסר הצניעות שמגיע דרך האינטרנט. זו בעיה עצומה, חריפה מאין כמותה וסוג של נשק שובר שוויון. הבעיה השנייה היא המדיה עצמה, קרי העיתונאות, החדשות, הסרטונים ועוד כל מיני 'דעות' (בהיעדר הגדרה טובה יותר) שזורמות אלינו דרך הרשת והאפליקציות. כתבות שקריות, הודעות מפוברקות, דעות מוזרות והזויות, דברי מינות, כפירה וחדשות מונעות אג'נדה (וניסיון לייצר כסף) שפשוט כובשות את מוחנו והופכות אותנו לאנשים אחרים, רעים יותר ואולי פשוט טיפשים יותר, כי אין לנו שכל להבחין בין ידיעה אמיתית לידיעה מבושלת או לסתם הזיה.

הבעיה השלישית היא בעצם ההתמכרות למכשירי הפלא. הבדיקה הבלתי פוסקת אם קיבלתי הודעה, ההתעסקות בטלפון בכל מצב ובכל זמן, קימה בלילה כדי לבדוק מה קורה, ביטול של זמני תפילה ושל שמחות משפחתיות, חוסר ריכוז בנהיגה כי תשומת הלב שלנו בעולם מקביל. עולמנו מתרחב לכל העולם וממילא מצטמצם לחמישה אינץ' של מסך ברמה של התמכרות אמיתית, כמו לסמים או אלכוהול, בלי יכולת לפקח או לשלוט.

כל אלה יחד יוצרים בעיה בלתי פתירה טכנית או תכנותית או יישומית. זה פשוט לא אפשרי גם אם נניח שהיו לנו הסכומים המטורפים הדרושים לבניית חסימות מוצלחות או הרצון של החברות לספק מערכות הפעלה בנות חסימה. זה מוביל למסקנה – שיכולה להיות שנואה ומרגיזה ומייאשת – שהדרך שנותרה היא ללמוד לחיות טוב יותר עם הנייד. לחנך לבעיה המשוגעת שבחוסר הצניעות ברשת, ללמד כמה עולמות הפנטזיה והכסף הגדול שולטים במדיה ואיך בונים גישה נפשית נכונה לאתגר הזה, ולסיום להפוך את כולנו למכורים פחות. תלותיים פחות. וחיים יותר. תרתי ותלת-משמע. לחיות כשהנייד לידנו ולא כשאנחנו לידו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם