לא לשכוח את מערכת המשפט Featured

 5 mishpat
בתוך המאבק על הבריאות המדינה עלולה להפסיד את החירות
אסור לתת למערכה החשובה והדחופה במגפה להסיט את תשומת הלב מהמאבק הקיומי של המדינה היהודית בהשתלטותה של מערכת המשפט על שלטון העם * אל תוותרו על המשפטים

עו"ד זאב לב

ימים סוערים עוברים על מדינת ישראל ועל העולם כולו. מגפת הקורונה משנה את כללי המשחק ואת קווי המריבה הרגילים שבין ימין לשמאל עד כדי כך שבנימין נתניהו ובני גנץ, שני יריבים מושבעים שניהלו קמפיין אגרסיבי האחד כלפי רעהו, דנים כעת באפשרות להקים ממשלה משותפת לצורך התמודדות עם המגפה.

בימים סוערים כאלה, מטבע הדברים, נשכחים מעט העימותים האידאולוגיים הגדולים שקדמו למגפה והסיבות להן מתעמעמות מעט עד שגם ויתורים שנראו בעבר בלתי אפשריים הופכים לפתע קבילים בעיני הציבור לצורך השגת האחדות הנכספת. ואולם דווקא בימים כאלה חשוב לעיתים לחזור על הראשונות ולהזכיר לציבור לעמוד על המשמר מפני פשרות שפגיעתן תהיה גרועה יותר מהמחלה שעימה אמורה ממשלת האחדות להתמודד.

מי זוכר היום את עסקת המאה של דונלד טראמפ, תוכנית היסטורית שהכירה לראשונה זה מאה שנה בזכותה של ישראל על שטחי יהודה ושומרון? הצהרות הסיפוח של בקעת הירדן, חגורת המגן האסטרטגית של ישראל, נמוגו כלא היו. מדובר בהזדמנויות היסטוריות שייתכן שלא ישובו עשרות שנים.

ואולם עמוק מתחת לפני השטח נקבר מאבק חשוב אף יותר שנשכח בסערת המגפה. מאבק שיכריע את פניה של החברה הישראלית לשנים רבות והגיע לשיאו בדיוק לפני פרוץ הקורונה. המהפכה המשפטית שהתחיל אהרון ברק לפני 25 שנים הגיעה לשיאה בדיוק בימים אלו, כאשר דן בית המשפט בתוקפו של חוק יסוד הלאום מצד אחד ומתערב באופן ישיר בעבודת הכנסת, ומן הצד האחר קמו שני שרי משפטים ראשונים שהחליטו להיאבק במהפכה מאבק אקטיבי, השרה איילת שקד והשר אמיר אוחנה, איש איש בדרכו.

במבט ראשון אולי מופרך לטעון כי דווקא השדה המשפטי חשוב יותר מהאירועים הבינלאומיים שהזכרנו קודם, אולם כניסה לפרטים מבהירה שזה אכן המצב. איסור על הריסת בתי מחבלים, שלילת חוק יסוד הלאום המגדיר את ישראל כמדינה יהודית, פסילת חוק ההסדרה, פיטורי שרים שאינם מוצאים חן בעיני מערכת המשפט, ביטול חוזר של חוקי המסתננים והשארת עשרות אלפי מסתנני עבודה נוצרים בתל אביב, התעלמות מחוק יסוד הכנסת והכנסת תומכי טרור לכנסת – כל אלו הם רק חלק קטן מהדוגמאות שאפשר להביא לפעילות מערכת המשפט הישראלית בשנים האחרונות – וזה עוד בלי לדבר על הצדדים הכלכליים והחברתיים שבהם התערב בית המשפט: הכרה בפונדקאות לזוגות חד-מיניים, איסור על הופעות בהפרדה ואפילו חיוב לפתוח את הבריכה בקריית ארבע לקהל מעורב.

ההתנגשות החזיתית שבין נבחרי הציבור למערכת המשפט הגיעה לשיאה בדיוק בימים אלו. ראש הממשלה ולא פחות מחמישה שרים נמצאים תחת כתבי אישום או חקירות, ובמקביל סוף סוף קמו בכנסת די גורמים אחראיים המכירים בחובה לשמור על כבודה ועל כוחה של הכנסת. מול שיא חדש של אקטיביזם שיפוטי וייעוצי הגיע שיא חדש של התנגדות, והראשון שימצמץ יפסיד את כל הקופה. או שהמערכת תשוב לאיזון, או שנציגי הימין ימצאו עצמם בכלא או מסורסים מכוחם. שנים יידרשו להם לאזור שוב את האומץ ולצאת מחדש למאבק, ומי יודע איך תיראה מדינת ישראל עד אז.

דווקא היום, שכל נבחרי הציבור עסוקים במאבק בקורונה, חשוב שנזכיר להם בקול ברור שצריך לחשוב גם על החיים שאחרי המשבר. שזניחת תיק המשפטים היום בידי מי שאינו מחויב לריבונות הכנסת תהיה בכייה לדורות. שמתן זכות וטו על מינויי שופטים או רפורמות במערכת המשפט עלולה להזיק למשק ולמדינה יותר מעוד מערכת בחירות.

אחדות, נזכיר לכולם, היא דבר מבורך. אולם אחדות אין משמעה כניעה או התפרקות.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם