הגיע זמן אחדות Featured

 4 segal

איתמר סג"ל

כנראה ואולי ובעזרת ה' עם קריאת שורות אלו תסוכם כבר ממשלה בישראל ואולי כבר תוצג לעיני כול. אכן, לא מדובר בממשלת חלומותינו, ולא היא שתגשים את תקוות הריבונות והשינוי המשפטי שייחלנו לו כל כך, ובכל זאת ברור לכול שאין דרך אחרת, וכמובן יש לזכור שמדובר ברע במיעוטו: לו לא הייתה כחול לבן מתפרקת, אולי הייתה מקימה ממשלת מיעוט או ממשלה עם הליכוד וליברמן בלבד. איש לא יעלה על דעתו לקיים כעת בחירות רביעיות, ובצדק. אף שהציניות הפוליטית התעלתה על עצמה בשנה האחרונה, המציאות גדולה יותר, ומציאות הקורונה בהחלט גדולה בהרבה הרבה יותר.

מדובר בממשלה שתוכל לטפל במשבר הבריאותי, במשבר הכלכלי ומעל הכול אולי תרפא מעט את המשבר החברתי שקרע את מחנה ישראל לגזרים: ההדתה, השנאה, הפוליטיקה והתקשורת – חומה מימינם ומשמאלם – לא קרבו זה אל זה כל הלילה. ובכל זאת כדאי שכולנו נדע את המחיר הצפוי, והוא עשוי להיות כבד, אולי אפילו כבד מאוד. כאשר תקום הממשלה סוף סוף, הכנסת תשוב לפעול והקורונה תואיל בטובה לעזוב, יתברר שערמת המשימות שמחכה לטיפול הכנסת והממשלה גדולה והמשמעות הרת גורל.

בכמה סוגיות כבדות משקל בג"ץ נושף בעורפה של הממשלה ודוחק בה להחליט. ואם לא תחליט, יחליטו העליונים בעבורה, והתוצאה בסך הכול ידועה מראש, פסקי הדין כבר כתובים בדיו או באש שחורה על גבי אש לבנה במוחם של השופטים. מדובר בסוגיות חשובות כמו חוק הגיוס, החקיקה שנועדה להרחיק את המסתננים הבלתי חוקיים לארצות מוצאם, סוגיית הגיור, שתכריע את גורל הגיורים הפרטיים והרפורמיים, והצו החדש של בג"ץ, שדורש מהממשלה לחוקק בתוך שנה חוק שיאפשר לכל גבר חד-מיני לקנות ילד בהליך פונדקאות ידידותי למשתמש. מודאגים? יש לכם סיבה טובה לדאגה.

מה יהא על הגיור, על הפונדקאות, על הריבונות, על הרבנות, על הבנייה ועל בתי המשפט? איני יודע. אך זה ודאי: ה' חפץ באחדות, עם ישראל חפץ באחדות, וזה הדבר שיש לעשות כעת. למרות המחיר שייתכן שנצטרך לשלם, זה מה יש, עם זה ננצח, עם זה נעשה הטוב בידינו, וה' יעשה הטוב בעיניו

ובכן, זה לא הכול. תקנים רבים של רבנים ודיינים מחכים לאיוש, ובתי המשפט מחכים להשלמת תקנונם ומינויים של שופטים רבים. האם ניסנקורן כשר המשפטים יספק את הסחורה? הרשו לי לפקפק. גם השבת, זו שאולי תובעת כעת את עלבונה בחינת "אז תרצה הארץ את שבתותיה", עלולה לספוג מכה מחודשת. וכמובן, בל נשכח את עניין בניין הארץ, הבנייה בהתיישבות וחלום הריבונות. גם היא, הריבונות המיוחלת, בוא תבוא, בכך אין לי כל ספק. זה היה בהישג יד, וכעת החלום מתרחק.

לאחר המלחמה בקורונה מחכה לנו המלחמה הישנה והטובה, המלחמה באויב הערבי, בעזה וביהודה ושומרון, הכרעת הטרור – טרור סכינים, טרור משפטי וטרור חקלאי – וכן טרור האבנים הטורדני שאינו עוצר גם בעת הקורונה. כותב שורות זה חייב ברכת הגומל בשל סלע שנזרק לעברו השבוע בכבישי גוש עציון, ומה חבל שמניין אין. איני רואה, למרבה הצער, ממשלת אחדות שמכריעה את הטרור, ושוב ניאלץ לחכות בסבלנות לבוא הגאולה.

פנים רבות לה לקורונה. פנים של משבר, פנים של כאב, של דאגה וחולשה. מה באה אורחת זו ללמדנו? עוד חזון למועד. אך כבר כעת זכות גדולה נזקפת לה, לדודה קורונה. מה שלא עשו בני עזה היושבים בארץ פלשת, מה שלא עשו שלוש מערכות בחירות, עשתה הסרת טבעת של הקורונה. תשוקתנו לארץ ישראל גדולה, חפצנו בתורה, במצוות, בשבת ובכשרות. אך כדברי אליהו הנביא הידועים, ישראל קדמו לתורה, וללא עם ישראל, עם אחד, אין לך שבת, אין לך כשרות, אין תורה ואין ארץ ישראל.

מה יהא על הגיור, על הפונדקאות, על הריבונות, על הרבנות, על הבנייה ועל בתי המשפט? איני יודע. שמא ייטב, שמא ניסוג אחור, שמא המצב יישאר על כנו. אך זה ודאי: ה' חפץ באחדות, עם ישראל חפץ באחדות, וזה הדבר שיש לעשות כעת. למרות המחיר שייתכן שנצטרך לשלם, זה מה יש, עם זה ננצח, עם זה נעשה הטוב בידינו, וה' יעשה הטוב בעיניו.

אנו לא נפסיק לחלום, לשאוף וכמובן גם לעשות בדרך לתיקון השלם. ושמא ככיבוש ירושלים במלחמת העצמאות, שכשל בשל הפילוג וצלח מתוך אחדות מלחמת ששת הימים, גם כעת מתוך אחדות עם ישראל שנגלתה בימי הקורונה נזכה לארץ ישראל, גוי אחד בארץ. אולי אם נהיה עם אחד, נזכה לתורה שלמה, וייחן שם ישראל כנגד ההר כאיש אחד בלב אחד. לו יהי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם