קו שבר Featured

 5 berale
 
האמון שרחש הציבור החרדי למוסדות המדינה בגל הראשון התפורר באכיפה הבררנית דווקא על החברה הזאת בגל השני. המושכים בחוטים מוכרחים להתעשת ומהר
 

ברלה קרומבי

 

סיפורו ההיסטורי של המתח בין הציבור החרדי ומוסדות המדינה, ימיו בדיוק כימיה של מדינת ישראל. 72 שנות המדינה הן גם 72 שנים של מתח מובנה, בין המאמינים במדינה בכל מאודם ובין אוכלוסייה שבאה לכאן למרות המדינה ולאו דווקא בגללה, וראתה בציונות דת חדשה ומאיימת, שעלולה לעקור את החרדיות הישנה.

 

אבל לאורך כל השנים היו גם זמנים אחרים, שבהם המתח הזה הוחרג. בעיתות משבר ומלחמה התאחדו תמיד החרדים והחילונים מול האויב המשותף. גם כשלא סגרו את הספר ופנו לשדה הקרב, החרדים הזדהו עם המדינה היהודית ונשאו תפילה להצלחתה. הם ישבו בבני ברק והתפללו לשלום חיילי צה"ל, העריצו את המנהיגים וחגגו את הניצחונות.

 

אבל לא כך קורה כעת במלחמה הנוכחית, במאבק שאינו מול אויב אכזר המבקש להשמיד, להרוג ולאבד את עם ישראל, אלא מול נגיף ומגפה. לא רק שהפעם אין אויב חיצוני שמאחד את כולם, אלא שהפעם החרדים חשים כי המדינה מקריבה אותם להיות בעצמם האויב המשותף, שמולו תתלכד כל האומה. הישראלים מול היהודים, גרסת הקורונה.

מה שמייחד את ההתקוממות הפעם הוא העובדה שמדובר על חתך רחב מאוד באוכלוסייה החרדית, כולל אלה שמוכנים "החרדים החדשים". אלו אנשים עובדים שרובם שירתו בצבא, מעורים בחברה הישראלית, אך עדיין חשים את ההשפלה, כשאפילו למראית עין איש לא מנסה ליצור תמונה שווה בין אכיפת הכללים בציבור החילוני לאכיפה בציבור החרדי. זו לא רק דסי, הילדה בת ה-13
 

אחרת אין לחרדי המצוי הסבר מניח את הדעת לסגר המפלה והבררני נגד חרדים בלבד. מתחילת הקורונה הונהגו סגרים נגד שכונות חרדיות בלבד, בירושלים, בטבריה ובאשדוד ונגד ערים חרדיות בלבד – בני ברק, אלעד וביתר עילית. שום שכונה חילונית לא נסגרה, אפילו לא שכונות ששיעור החולים המאומתים בהן העפיל לאחוזים דרמטיים. כשתל אביב צעדה בראש טבלת התחלואה עם 22%, איש לא דיבר על סגר. גם על רעננה ומודיעין איש לא ניסה להחיל את הכלי הדרקוני. אבל מאות אלפי חרדים כבר חוו את ההשפלה של סגר כובל, שבו שערי הגטו החרדי נעולים ואין יוצא ואין בא ללא אישור.

 

זו הסיבה שבגל הראשון הסגר בבני ברק התקבל בהבנה ואף זכה לתמיכה של שר הבריאות דאז יעקב ליצמן, הפוליטיקאי הבכיר ביותר. כעת המצב שונה ולכן הציבור החרדי יוצא להפגין נגד הסגר. עשרות אלפי משפחות שמתקשות לנהל אורח חיים תקין בגלל הסגר בערים החרדיות פותחות את הרדיו ושומעות דיווחים על שיעורי התחלואה בערים החילוניות, על הפגנות המוניות בכיכר רבין, על חופי הים ההומים אדם ועל חדרי הכושר הפתוחים, וחשות בעלבון כי מדינת ישראל מקריבה אותם על מזבח התקשורת כדי לרצות את החברה הישראלית. כי למרבה הצער, אצל רבים מדי בחברה הישראלית חרדים שווים מפיצי מחלות, והתמונות של מחסומי משטרה סביב הערים החרדיות עושות תחושה טובה, שסוף סוף מישהו לקח ברצינות את המאבק בגל השני.

 

גם הפוליטיקאים אינם תמימים. יועצי התקשורת אלופים בייצור ספינים לכותרות, שיעניקו לציבור הכועס את מבוקשו. נתניהו ואדלשטיין נאבקים כעת בביקורת הקשה על תפקודם הבעייתי בחודש האחרון, שהוביל לגל השני. ומה יותר אפקטיבי ומוכח מהנוסחה "הכה את החרדים והצל את עצמך".

 

לכל זה צריכים להוסיף גם את אלימות השוטרים הקשה נגד החרדים, בהפגנות ספונטניות שהתארגנו במוקדי הסגר, שבהן ביקשו התושבים למחות על האכיפה הבררנית. בזמן שמפגיני שמאל זוכים ליד רכה ומלטפת על חסימת בלפור, ילדים חרדים נעצרים על הרבה פחות מזה.

 

לכן מה שמייחד את ההתקוממות הפעם הוא העובדה שמדובר על חתך רחב מאוד באוכלוסייה החרדית, כולל אלה שמוכנים "החרדים החדשים". אלו אנשים עובדים שרובם שירתו בצבא, מעורים בחברה הישראלית, אך עדיין חשים את ההשפלה, כשאפילו למראית עין איש לא מנסה ליצור תמונה שווה בין אכיפת הכללים בציבור החילוני לאכיפה בציבור החרדי. זו לא רק דסי, הילדה בת ה-13 שתועדה מעוכבת על ידי שוטרים כשהורידה את המסכה לשתות ברד. הפעם נראה כי המתח בין החברה החרדית למוסדות המדינה נתון בסימן שאלה כולל.

 

דווקא בגלל גודל השעה, על מדינת ישראל להתעשת. הדבר החמור ביותר שיכול להתרחש כעת הוא משבר אמון בין חברה אזרחית למוסדות השלטון, בעיצומו של משבר חמור ודרמטי, בריאותית וכלכלית. אם אנחנו לא רוצים שמראות השבוע האחרון יחזרו על עצמם, הגיע הזמן שמישהו שם למעלה יתעשת מהר. כי אחרת תמונות האלימות המשטרתית יהפכו לסיפור ג'ורג' פלויד של החברה החרדית.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם