שבעים פנים לעקירה

m mofa
 

 נעמה דקל


השלכות ההתנתקות וקשיי השיקום מעובדים בידי מחזאית חילונית ובמאית חילונית, ומבוצעים בידי דתל"שית ובהמשך בידי חוזרת בתשובה. כגודל המגוון של היוצרות כך ריבוי הצבעים של הקהל בהצגה "עת לטעת" – מבוגרי הגוש, דרך המרכז ליישוב סכסוכים ועד ערבים ישראלים

"עת לטעת" הוא סיפורה של נטע, נשואה לעוז ואמא לאיתן. הם חיים בקרווילה, חושבים היכן לבנות את הבית החדש, במה לעסוק לאחר שהמפעל החקלאי שלהם ירד לטמיון, ואיך לחיות ולעצב חיים חדשים כשרעשי ה-D9 לא מפסיקים לטרטר בראש.

בבית, סביב הארגזים, נוצר קרע גדול של דרכי התמודדות שונות. מול נטע המתרפקת על העבר, מסרבת להמשיך הלאה, מפחדת לאבד עוד ממה שכבר איבדה, ניצב עוז, שרק רוצה אופק חדש בחייו. וביניהם איתן הקטן, קרוע בין כאן לשם. הבית בסכנת גירוש שני.

על הגירוש והעקירה מגוש קטיף יצאו הרבה יצירות: ספרים, סרטים, הצגות ושירים. העומס הרגשי סביב הנושא גדול כל כך שמבוע היצירה לא יכול לעצור.

אז מה מיוחד דווקא ביצירה הזו?

היוצרות.

שילוב נדיר של ארבע יוצרות שונות, כל אחת מתחומה, שיצרו הצגה מורכבת על נושא מורכב, שנוגע בכאב ובקושי ומצליח להרים מבט, בעוד כל אחת מהן אוחזת בתפיסת עולם שונה לגמרי.

נתחיל מהמחזאית - תמר חלוצי, צעירה חילונית בת 26 מגבעתיים, שנפגשת בקורס משחק עם יעל הרמתי, בת 35, תושבת גני טל לשעבר, שומעת ממנה את הסיפור שלה, וכותבת בהשראתו מונודרמה (מחזה יחיד) על נטע, מגורשת מגוש קטיף.

חלוצי חוברת אל אופל לוי, שתיהן חילוניות בנות 26. לוי קוראת את המחזה, ובהתחלה בכלל לא מבינה על מה הוא מדבר – אולי שואה? גירוש יהודי ספרד? מדובר על פליטים - אולי פלשתינים? כשהיא מסיימת לקרוא היא מבינה שיש לה מחזה על ההתנתקות ביד, מוזר!

חלוצי חוברת אל אופל לוי, גם היא חילונית בת 26 מהרצליה, ומציעה לה לביים את המחזה. לוי קוראת את המחזה, ובהתחלה בכלל לא מבינה על מה הוא מדבר. עוברות לה כל מיני אפשרויות בראש - אולי שואה? גירוש יהודי ספרד? מדובר על פליטים - אולי פלשתינים? כשהיא מסיימת לקרוא היא מבינה שיש לה ביד מחזה על ההתנתקות, מוזר!

ובכל זאת שתיהן מחליטות ללכת על זה, לאחר מחקר על הנושא שכלל ביקור במרכז מורשת גוש קטיף ושמיעת עדויות. כעת הן חיפשו שחקנית. בהתחלה הן הגיעו למזי מזוז, דתל"שית שהייתה מאוד מחוברת לעניין. לאחר כמה הצגות היא התחלפה בשני סטי, בת 35 ממודיעין, שהיא חוזרת בתשובה...

מספיק מגוון עד עכשיו?

בתום כל הצגה יושבות ארבעתן על הבמה לשוחח עם הקהל, ומרגישות תחושת שליחות.

"אותי זה מאוד תפס", אומרת חלוצי. "לא האמנתי שעשר שנים אחרי אני אתחבר כל כך לקהילה, לאנשים". ולוי מוסיפה "זה גורם להתעורר ולחשוב איפה הייתי כשזה קרה".
התגובות מהקהל רבות ומגוונות, החל מאנשים שלא מפסיקים לבכות, ערבי-ישראלי שמתחבר לסיפור של אבות אבותיו כאן בארץ, ומישהי שכועסת "עשיתם הצגה על זכות השיבה!"
"אנחנו מרגישות שאנשים לא נשארים אדישים להצגה, היא מזיזה משהו. יש שמזדהים, יש שמתעצבנים. הייתה אישה שחזרה להצגה שנייה כי היא אמרה שבראשונה היא לא הצליחה לראות דבר מרוב דמעות. ההצגה מעוררת לשיח, דיבור".

את ההצגה הן מריצות יחד כבר שנה ו-30 הופעות, והצליחו להגיע להרבה מקומות. מופע הבכורה היה לפני הקהל של גני טל - "ההצגה הכי מרגשת שלנו", הן אומרות. "היה הרבה בכי, לצד התלהבות". לאחריה הופיעו בירושלים, בתל אביב ובכמה יישובים. מופע מעניין במיוחד היה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, מול חברי "החוג ליישוב סכסוכים".

"בנינו את ההצגה ממש בעשר אצבעותינו", מספרת אופל לוי, הבמאית. "החזרות התרחשו בסלון הבית, והכול נוצר יש מאין. ברגעי משבר הזכרנו לעצמנו שיש לנו משהו טוב ביד, שאנחנו אוהבות את היצירה שלנו ולכן אנחנו הולכות על זה". גם לחלוצי וגם ללוי זו יצירת ביכורים.

המשחק בהצגה אינטנסיבי מאוד. דרך המונולוגים של נטע, גם הדמויות האחרות מסביב קמות לתחייה, בתוך תפאורה פשוטה של ארגזים, חול, וכמה תפוזים כתומים, משחקת סטי המוכשרת וכובשת את הקהל. הסיפור נע בין ההווה לעבר הקרוב או הרחוק, ושוזר פסיפס מופלא, כמו דפדוף באלבום תמונות.

יש סיכוי שמי שהיה שם בגוש קטיף באותו קיץ כתום לא ימצא בהצגה הרבה חידוש. אבל ברור שהצגה כזו חשובה במיוחד ברמה החברתית, הישראלית, ויכולה ליצור שיח מקרב ומתקן. חשוב שהיא תגיע לקהלים רחבים כמה שיותר.

הסיפור של יעל הרמתי, שהוא היה מקור ההשראה לכתיבת המחזה, הוא גם סיפורם של בני הזוג קול- דב ורחלה, דודה של יעל, שנרצחו בפיגוע בדרכם החוצה מגוש קטיף, כשלושה שבועות לפני ההתנתקות, לאחר ששהו בשבת משפחתית אחרונה בגוש קטיף.

דב ורחלה - בחייהם כמו גם במותם, סמלו את השילוב הטוב בין קטבים שונים בעם. הוא חילוני והיא דתייה, הוא שמאל והיא ימין, והם חיו בזוגיות מופלאה ומבורכת. לא פלא שתוצר מחבר כל כך יוצא מתוך הסיפור שלהם. יהי זכרם ברוך.

לפרטים ולהזמנות: 053-7206392
חפשו אותנו בפייסבוק – עת לטעת

ההצגות הקרובות:
ת״א 18.8, 20:00 בתיאטרון הפתוח. לרכישת כרטיסים 053-7206392
בירושלים: 29.9, 20:30 בתיאטרון החאן. לרכישת כרטיסים 02-6303600

לתגובות This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

צילום: יח"צ

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם