אין דווקא כלפי החייל הדתי

5rontzki
 

הרב אביחי רונצקי

באזכרה לאלירן, לוחם באגוז שנפל במלחמת לבנון השנייה, ישב לידי תא"ל מרדכי כהנא. פניו היו מעוטרות בזקן של בין המצרים והליכותיו כשל בן תורה. בדומה לו פגשתי את תא"ל עופר וינטר באזכרה לחגי לב, ואף הוא בשלל עיטוריו על גבורתו ואומץ לבו, בעל זיפי זקן של הימים הללו. ובאזכרה נוספת, אל"מ דוד זיני מפקד חטיבת הקומנדו של צה"ל, נושא הרצאת דברים מאלפת במלאת עשר שנים לנפילתו של רועי קליין הי"ד, וגם הוא כשאר חבריו עטור זקן של שלושת השבועות. ובשבוע שעבר התקשרו אליי מפקדי יחידת מגלן וביקשו לדעת האם מותר להשמיע מוזיקה לאחר ר"ח אב בעת סיום מסלול של שני צוותים מהיחידה. מה שתאמר כך יהיה, הפטירו בתום שאלתם.

אני מספר כל זאת בהתייחסות לביקורת הקשה שמטיחים בתקופה האחרונה בצבא שלנו בנושאים שונים, ובתוכם עיכוב קידומם של קצינים דתיים. הללו, קצינים זוטרים ובכירים כאחד, חיים את יהדותם בפשטות וללא מורא כלשהו, תוך הקפדה מדוקדקת על שמירת המצוות.

אמר לי תא"ל אליעזר טולדנו, מח"ט הצנחנים במבצע 'צוק איתן' וכעת המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, כיצד אפשר לומר בדותא שכזו כאילו פוגעים בקידום הקצינים הדתיים? מינו אותי לתפקיד בכיר שכזה על אף היותי התא"ל הצעיר בצה"ל.

אמר לי אותו מפקד, כשמנסים להביא לבסיס שאני מפקדו מרצים מחיל חינוך, אני אומר להם את מה ששגור בפי החיילים שלנו - "בנים אוהבים בנות וירושלים זו ירושלים".
בנוסף, מניסיוני רב השנים בצה"ל אני יכול לומר בוודאות שהיום פשוט יותר להיות חייל דתי מאשר בשנים עברו

עדים לכך הקצינים הרבים חובשי הכיפות הסרוגות בוגרי ישיבות ומכינות שמשרתים כמפקדי גדודים וחטיבות קרביות בצה"ל ודרכם סלולה לפניהם בע"ה לתפקידים בכירים יותר.
לדעתי טעות לחשוב כאילו יש יד מכוונת הפועלת נגד "יהדותו" של צה"ל. אמר לי אחד ממפקדי הבא"חים (בסיסי האימון החטיבתיים) שבשיחה עם הרמטכ"ל הוא הדגיש לפניהם שבקורסי ההכשרה שהם מופקדים עליהם יש להבליט את עובדת היותנו צבאו של העם היהודי. בנוסף, אמר לי אותו מפקד, כשמנסים להביא לבסיס שאני מפקדו מרצים מחיל חינוך, אני אומר להם את מה ששגור בפי החיילים שלנו - "בנים אוהבים בנות וירושלים זו ירושלים".

בנוסף, מניסיוני רב השנים בצה"ל אני יכול לומר בוודאות שהיום פשוט יותר להיות חייל דתי מאשר בשנים עברו. החייל הקרבי, רוב זמנו עסוק באימונים ובתעסוקה מבצעית ואיננו פוגש כלל בבעיות שיש בקורסים הבכירים של צה"ל. יש רב צמוד לכל בא"ח, המון מפקדים דתיים ולו"ז אימונים שמאפשר באופן מרווח להקפיד על שמירת מצוות.
כשישנן בעיות כלשהן יש להתייחס אליהן באופן נקודתי ולתת להן מענה. אל לנו להכליל וליצור מכנה משותף למה שקורה לעתים ביחידות צה"ל, כאילו ישנה מגמה של הצרת צעדיו של החייל הדתי והמפקד הדתי.

האמת איננה כזו.

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם