זקוקים לטל Featured

 4 tal
 

מירב (טובול) כהנא

 
החסד התמידי של הקב"ה נמשך גם בימים קשים, והבטחת הטל מהפטרת השבת מעודדת לכל השנה – ובמיוחד בשנה הזאת
 

בהפטרה שנקרא בשבת תשובה מופיעה אחת ההבטחות המנחמות, העוטפות והמרחמות של הקב"ה לעם ישראל: "אהיה כטל לישראל". ההבטחה הזאת, שטומנת בחובה כל כך הרבה, משמעותית בכל שנה, ובשנה זו פי כמה וכמה.

 

הגמרא בתענית אומרת שעם ישראל ביקש מהקב"ה שיימצא בעבורם כגשם – "וְיָבוֹא כַגֶּשֶׁם לָנוּ" (הושע ו), ובקשה זו נחשבת כשאלה שלא כהוגן, אולם הקב"ה השיב להם כהוגן – "אֶהְיֶה כַטַּל לְיִשְׂרָאֵל" (הושע יד). הקב"ה מבטיח שלאחר שנזכה לשוב אליו הוא ירפא משובתנו ויאהב אותנו ויהיה כטל. מה יש בו בטל שהוא הסימבול בברכה זו?

 

הבדל אחד בין טל לגשם הוא תכונת התמידיות של הטל. שלא כמו הגשם שפעמים יורד ופעמים שאינו יורד; שפעמים הוא מבוקש ופעמים שאינו מבוקש – הרי שהטל הוא "דבר המתבקש לעולם". הפרש נוסף הוא השמחה והברכה שיש בטל: "כל העולם שמחים בו" (פסיקתא) ו"אין הטל מזיק לכל בריה" (ילקוט שמעוני), לעומת הגשם שפעמים יורד בזעף, וגם כשאינו יורד בזעף עוברי דרכים מצירים בשלו "סימן טרחות [הוא] לעולם" (שה"ש רבה).

 

המגיד מקוז'ניץ מסביר שעם ישראל ביקש מהקב"ה שיימצא בעבורם כגשם – לשון גשמות, שעניינה מידה כנגד מידה; אבל הקב"ה שהוא אב רחמן ענה להם שיהיה כטל. משום שכאמור מהגשם לא כולם מרוצים, ואם כן תועלת הגשם – החסד האלוקי – תהיה רק לצדיקים; אבל הטל הוא "דבר השווה והטוב לכל נפש", גם לעוברי דרך ה'.

ניכנס יחד לתוך עוצמתו הסגולית והפלאית של יום הכיפורים עם ההבטחה המנחמת כל כך "אהיה כטל לישראל". נזכה לראות עין בעין את חיות הטל
 

לפי דברים אלה הברכה שיש בטל גדולה ומיטיבה הרבה יותר מברכת הגשם – גם מצד הברכה שטמונה בו וגם כלפי המושא שהיא מופעלת עליו.

 

ר' יהונתן אייבשיץ הסביר בדרשה ארוכה שההבדל המרכזי בין גשם וטל הוא מקור המים. גשם אכן בא מלמעלה, "אבל אין לך טיפה שתרד מלמעלה שאין לך מתהום עולה כנגדה"; במילים שלנו – טיפות הגשם הן התעבות של הלחות מהארץ. הגשם לפיכך מסמל את "אתערותא דלתתא", התעוררות מלמטה שיוצרת השפעה אלוקית מלמעלה. לעומת זאת הטל "בא מלמעלה לבד, בלי התעוררות התהום כלל וכלל". משום כך לדבריו החסד האלוקי הוא בחינת טל, "כשאנו למטה בלי התעוררות ומעשים טובים הרי אנו ממש כפגרים מתים, ובטל יורד ישפע א-לוה". החסד האלוקי הוא הבטחה לשפע – גם כשאנו איננו ראויים לעורר אותו מכוח מעשינו.

 

בהקדמה לתיקוני זוהר, המוכרת יותר כ"פתח אליהו", מופיעה פסקה שעניינה טל והיא דרשה על הפסוק "שֶׁרֹּאשִׁי נִמְלָא טָל". בתמציתיות עניינו של קטע זה מופיע כך בתנא דבי אליהו: "אמר הקב"ה לישראל, בניי, מיום שהחרבתי את ביתי של מטה, לא עליתי וישבתי בביתי של מעלה, אלא הייתי יושב ובטל. ואמר הקב"ה להם לישראל, אם אין אתם מאמינים לי שאני לא נכנסתי לביתי,תנו את ידיכם על ראשי ותראו שהוא מלא טל, שנאמר: שראשי נמלא טל". בדרשה זו, בלי להיכנס לעומקה, הטל מרמז את שותפותו של הקב"ה בגלות עם בניו. כשהם בגלות – גם הוא כביכול בגלות, והטל הוא הסימן לכך.

 
זמן לשחרר את השליטה
 

זה חצי שנה אנו חיים באי ודאות גדולה. רבים מאיתנו נתנסו בניסיונות בתחום הבריאות – של גוף ושל נפש; בתחושות קשות של בדידות; יש מי שנשבר מטה לחמו; אתגרי החינוך לא פשוטים, ומדינה שלמה נדחקה למצב כלכלי, חברתי ופוליטי קשה.

 

טבעם של בני אדם הוא שעל פי רוב אנו רגילים לשליטה ואוהבים להיות במצב של שליטה. אף שבשכל אנו יודעים כי הכול מאת ה' והוא מנהל את העניינים, הרי שפעמים רבות החוויה הפנימית שלנו, גם אם היא דמיונית, היא שאנו אחראים לחיינו ולהתגלגלות הדברים. המציאות הקשה והמתמשכת של הקורונה מלמדת אותנו את היסוד החשוב כל כך להפנמה שריבונו של עולם מנהל את העולם, והכול בידו, ומאת ה' הייתה זאת.

 

אנו מאמינים, סמוכים ובטוחים שהכול לטובה, ושהאירוע שמתרחש כעת בארץ ובעולם – הוא בוודאי לטוב ויתברר לטוב. שחרור השליטה וההתחזקות בידיעה אמיתית שיש מנהיג לבירה המנהל את הכול – הם נקודה משמעותית בכל שנה בחגי תשרי, והשנה אפשר לזכות להתעצם בה מתוך המציאות המורכבת.

 

ניכנס יחד לתוך עוצמתו הסגולית והפלאית של יום הכיפורים עם ההבטחה המנחמת כל כך "אהיה כטל לישראל". נזכה לראות עין בעין את חיות הטל – שיחיה אותנו וירפא את כל החולים, נשמח בו כולנו, נרגיש את קרבתו של הקב"ה באופן תמידי, ואף נתנחם בכך ש"בכל צרתם לו צר" – הקב"ה מצר עימנו בתוך המצב המורכב שאנו נתונים בו. מעל הכול נזכה לטל התחייה שכולנו נושאים אליו עיניים בפרט בשנה זו.

 
  • ד"ר מירב (טובול) כהנא מלמדת במדרשה בבר אילן.
 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם