הילדים הקבועים Featured

 4 stav
הילדים הקבועים שבאים לבקר אחת לשנה

הרב דוד סתיו, רב היישוב שוהם ויו"ר ארגון 'צהר'

ערב יום הכיפורים תשמ"ג, הגזרה המזרחית בלבנון סמוך לכפר עמיק. פלוגה ט' של גדוד 77 מטפלת בטנקים, ואני, בחור ישיבה יחידי בפלוגה חילונית, משתדל לנקות את המאג כראוי. מישהו קורא בשמי, ואני מרים את עיניי ורואה את דמותו התמירה של מפקד הפלוגה ניצבת מולי. לפני שהספקתי להצדיע הוא אומר: "סתיו, עכשיו 12:00, בשתיים-אפס-אפס הפלוגה והסגל מתכנסים ואתה מעביר לנו שיחה על משמעות יום הכיפורים לאדם החילוני". בתחילה ניסיתי לסרב, ולומר שאני ממש משתדל לא לדבר עם איש על אמונותיי כדי שלא לכפות אותן על אחרים או להיקלע לוויכוחי סרק חסרי תועלת. אבל המ"פ התעקש: "לא ייתכן שאנחנו יכולים להיות בצבא אחד שנלחם למען עמו ואתה לא יכול להסביר לנו למה יום כיפור חשוב לכולנו". לך תסביר לו שהתותחן בטנק שלי הודיע לי יום קודם שיש בחיקו משלוח שקיבל ממשפחתו המתגוררת באחד מקיבוצי הצפון, עם סנדוויץ' ובו "דבר אחר" שאותו הוא שומר במיוחד ליום הכיפורים. ועם זה ושכמותו אני אמור לדבר על "משמעות יום הכיפורים". אך המ"פ לא הותיר לי ברירה, וקיבלתי עלי את הדין.

בשיחה עצמה אמרתי מה שאמרתי. אבל מאז ועד היום אני לא מפסיק לדון עם עצמי בשאלה: מה באמת המשמעות של יום הכיפורים לאנשים שאינם שומרי מצוות? האם זהו כבוד למסורת היהודית העוברת מבית ההורים? האם זו נקודה פנימית המתעוררת אחת לזמן מה? בכל שנה אנחנו מארגנים במסגרת ארגון רבני צהר מאות רבות של מניינים ברחבי הארץ לציבור לא דתי. במניינים הללו משתתפים קרוב ל-70 אלף איש. למה הם באים? אני חש כי האנשים מחוברים ליום הזה בעוצמות נשגבות שקשה לתארן במילים. אני יודע שזה משמעותי להם מאוד. מאין זה מגיע? בשוהם עירי אני מתפלל בכל יום כיפור את כל התפילות עם ציבור זה בשמחה רבה ובאהבה גדולה, ועדיין אין לי תשובה סדורה לשאלות הללו.

יש משהו מרתק בתופעה ששמה יום הכיפורים. אמנם התורה קוראת לחג "שבת שבתון", אבל אם היינו משווים בין קדושת השבת לקדושת יום הכיפורים מבחינה הלכתית, השבת הייתה מנצחת בגדול: בשבת אנו מעלים שבעה קרואים לתורה וביום הכיפורים רק ששה; מחלל שבת חייב מיתה בידי בית דין ואילו המחלל את יום הכיפורים חייב כרת בידי שמיים בלבד. ואף על פי כן, העם תופס את יום הכיפורים כקודש קודשים, בעוד שהשבת לצערנו מזולזלת בעיני רבים.

לפני כמה שנים, שני שייטים שהגיעו לשלב הגמר באחד המשחקים האולימפיים העזו להשתתף בתחרות ביום הכיפורים – והארץ רעשה וגעשה. ואילו משחקי הכדורגל שנערכים לצערנו בכל שבת וכרוכים בחילול שבת המוני עוברים בשקט מוחלט. קשה להבין כיצד נוצר הפער בין האופן שבו העם תופס את השבת ויום הכיפורים לאופן שבו ההלכה תופסת את היחס ביניהם.

הרב קרליבך אמר פעם שהדבר דומה להורים שיש להם כמה ילדים, האחד גר סמוך להם ומבקר אותם בכל יום לשיחה או ארוחה. מובן שהאב והאם שמחים בבנם והקשר שלהם אתו חזק ויציב, אבל במידה רבה הם כבר רגילים בו. הבן האחר גר מעבר לים ומגיע פעם בשנה לביקור אצל הוריו, וגם אז רק לזמן קצר. כשמועד הביקור מתקרב, ההורים מתרגשים מאוד, מתעניינים במאכלים שהוא אוהב, חפצים לשמח אותו ככל האפשר בביקור הקצר, אולי ישנה דעתו להאריך את הביקור, אולי יתחיל לבוא פעמיים או שלוש בשנה כשיראה שהוא אהוב כל כך. יום הכיפורים הוא היום שבו מגיע לביקור הבן שלא רואה את אביו כל השנה. מבחינה פורמלית הוא פחות חשוב משבתות רגילות שבהן הבן האחר מבקר את אביו. אבל איזו התרגשות יש לאב כשהבן המתרחק מבקש לבקר.

כנסת ישראל הפכה את יום הכיפורים ליום חידוש הקשר בין הילד המתנכר להורים הזקנים האוהבים. אין אנו בוחני כליות ולב, ומה שעובר לכל אדם בינו ובין קונו ביום הכיפורים נשאר ביניהם. אולי לא לחינם אין אנחנו מבינים מהי משמעות היום בעבור האדם החילוני – כי זה פשוט לא ענייננו. תפקידנו כאחים לייצר את ההזדמנות לחידוש הקשר. משימתנו לפתוח ערוצים שבמהלך הזמן התמלאו חול או אבק המקשים על יצירת החיבור. במוצאי יום הכיפורים אני נוהג קצת להאריך בתפילה (עד הרבה אחרי צאת הצום) ולהוסיף גם הבדלה לפני ערבית. כשנשאלתי פעם לפשר המנהג, עניתי שלצערי רוב הילדים של אבא לא יישארו עד אחרי תפילת ערבית. הם כבר ממהרים לטוס בחזרה לבתיהם. אני מאמין שהאב רוצה שיישארו איתו קצת יותר, הוא כל כך מתגעגע אליהם, לכן אני רוצה שייפרדו ממנו בצורה מכובדת, בהבדלה. שיהיה להם חשק לחזור שוב הביתה.

ערב יום הכיפורים תשפ"א, האב מחכה לילדיו, שייצרו איתו קשר בכל דרך אפשרית בנסיבות הקיימות, ואנחנו נמשיך במשימה הקדושה לנסות לחבר ביניהם מחדש.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם