קב העוני Featured

 4 money
בכנס רבנים על מצב העוני ההולך ומחמיר במדינת ישראל לא תמצאו כלכלנים אלא אנשי רוח. הרב שלמה אבינר, מיוזמי הכנס, מנמק: "את הכלכלה קובעות האידאות של האומה" * בשורה התחתונה: האחריות ששום ילד לא ילך לישון רעב מוטלת עלינו
 

אביגיל זית

נכון לשבוע שעבר, על פי שירות התעסוקה, בישראל רשומים 802,314 דורשי עבודה, ומתוכם 472,734 עובדים שהוצאו לחל"ת. המשמעות היא שגם אם יחזרו לעבודה כל העובדים בחל"ת בתום הסגר, תרחיש אופטימי עד לא מציאותי, יהיו במדינת ישראל קרוב ל-400 אלף מובטלים.

 

אפשר להתווכח על המספרים; יש עוד דרכים לספור מובטלים ודרכים רבות לספור עניים. אולם אי אפשר להתכחש לכך שרבים במדינת ישראל עומדים בפני תקופה כלכלית לא פשוטה ואף מפגש ראשוני וכואב עם מציאות של עוני.

 

התמונה הבריאותית בימים אלו אינה מזהירה ומשמשת תמונת ראי די ברורה למדרון הכלכלי שהתחלנו לגלוש בו. בכל יום שעובר בסגר כלכלת ישראל שוקעת עוד קצת בבוץ, ומאחורי כלכלת ישראל עומדים אנשים, גברים ונשים הנושאים בעול כלכלי, בשכר דירה או במשכנתה, בתשלומי חשמל ומים וגם פשוט צריכים אוכל להם ולילדיהם. כל מובטל שנכנס לרשימה האינסופית אומנם מקבל תמיכה מסוימת ממדינת ישראל, אולם רבים נקלעים למצבים כלכליים לא פשוטים.

 

לנוכח המצב יתכנסו כמה רבנים, ובראשם הרב שלמה אבינר, ליום עיון על היחס לעוני. "בארץ יש עוני לא פשוט. על פי הדיווח של הביטוח הלאומי, 1.8 מיליון איש חיים מתחת לקו העוני. לפי ארגונים אזרחיים של חסד ועזרה, המספרים מגיעים לשני מיליון. 30 אחוזים מהילדים בארץ עניים. על פי דו"ח מבקר המדינה, 12 אחוזים מהילדים הרעבים אוספים מזון מפחי אשפה ותשעה אחוזים גונבים אוכל. שיעור העניים בארץ הוא הגבוה ביותר במדינות ה-OECD. כלומר, המצב בארצנו לא טוב, ומובן שנגיף הקורונה מחמיר עוד יותר את המצב, כי אין פרנסה".

אם יש לי כסף לקנות לחם ולחברי אין, אני אקנה לי לחם, אבל לא ייתכן שלחברי אין לחם ואני אוכל לחם עם ריבה. זה לא ייתכן. אנשים לא יכולים לחיות בלוקסוס כשאחרים חיים בחוסר, זו בעיה מוסרית והלכתית קשה
 

לטענה שמדינת ישראל שלפני המשבר הייתה במצב כלכלי טוב ועל פי מדדים שונים היו חיי העוני בישראל קלים יותר מחיי העניים מדינות אחרות מסביר הרב אבינר שלוויכוח אם יש או אין עוני בישראל זקן ארוך, אבל בסופו של דבר האחריות לדאוג לזולת במצוקתו היא שלנו, החברה. "אולי נוח יותר לחשוב שאין עוני בישראל, אבל המצוקות רבות. מדינת ישראל דואגת למה שאפשר, אולם כחברה יש לנו אחריות לדאוג זה לזה.

 

"מדינת ישראל מעבירה תקציבים לנזקקים ולעמותות, וזו מדיניות חשובה וטובה. מצד אחד כלכלה קפיטליסטית, אבל עם אידיאליים, עם מדיניות רווחה מפותחת. גם במצב כלכלי קשה אסור לנו כמדינה לוותר על תקציבי הרווחה, זו אבן יסוד חשובה. עם זאת השנה צמצמה המדינה את הסיוע, כיוון שעוד אין תקציב וגם בגלל העלויות של הקורונה, וגם אחרי הדאגה של הרווחה עלינו כחברה וכפרטים בחברה לא לנוח ולא לשקוט אלא לפעול למען הנזקקים סביבנו".

 

המענקים והדאגה של המדינה למובטלים אינם מבטלים את המחויבות של האדם הפרטי. הרב אבינר מסביר כך את הכלל ההלכתי הידוע 'חייך קודמים לחיי חברך': אם שניים הולכים במדבר, ויש לאחד מים שיספיקו רק בשבילו, הוא שותה וניצל, וחברו אינו שותה. "כך גם בעניינים שאינם פיקוח נפש, אם יש לי כסף לקנות מיטה אחת, אני אקנה לי ולא לחבר שלי, אבל מותרותיך אינן קודמות למותרות חבריך, זאת אומרת שאם יש לי כסף לקנות לחם ולחברי אין, אני אקנה לי לחם, אבל לא ייתכן שלחברי אין לחם ואני אוכל לחם עם ריבה. זה לא ייתכן. אנשים לא יכולים לחיות בלוקסוס כשאחרים חיים בחוסר, זו בעיה מוסרית והלכתית קשה".

 

בדוברים בכנס לא תמצאו כלכלנים, וזה בהחלט במכוון: הרב אבינר רואה דווקא באנשי הרוח את המובילים במערכה הזו. "מי שקובע את הכלכלה בסופו של דבר זה לא הכלכלנים ולא העשירים אלא האידאות של האומה. ככל שבאומה יסתובבו מחשבות טובות וישרות, זה ישפיע על הכלכלה ועל הצורה שבה אנו מתנהגים כחברה כלכלית".

 

דווקא בסוכות, חג האסיף, שבו יושבים וסופרים בשמחה את ההכנסות ומסתכלים בסיפוק על האסמים המלאים, חשוב לזכור את מי שהפרנסה לא האירה להם פנים השנה. בכנס ינסו לברר את הדרך הנכונה לפעול בשבר הכלכלי כפרטים וכציבור, ללמוד להתנהל נכון במשבר שנוגע דרך הפיזיות של החיים במקומות הרגישים ביותר והמוסריים ביותר שלנו כבני אדם וכיהודים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם