אחרי 20 שנה Featured

 5 lintch

הלינץ' ברמאללה, אחרי עשרים שנה

ניצנה דרשן-לייטנר

השידור הנורא חזר והוקרן בטלוויזיה. הסיפור היה של שני חיילי מילואים שנסעו לבסיסם במכונית אזרחית, חלפו בטעות על פני מחסום ביתוניא והגיעו אל פאתי העיר רמאללה. במקום לאפשר להם לפנות בחזרה לדרכם, החיילים נעצרו בידי שוטרים של הרשות הפלשתינית, ונלקחו לתחנת המשטרה ברמאללה. השמועה ששני חיילי צה"ל מוחזקים בבניין המשטרה הפלשתינית פשטה במהירות ברחבי העיר. בתוך דקות ספורות הקיפו יותר מאלף פלשתינים את תחנת המשטרה ודרשו בברוטליות את דם החיילים. השוטרים הפלשתינים לא נתנו להמון את רצונו. הם הלכו וביצעו בעצמם את הלינץ' בחיילים.

השוטרים החלו לתקוף באכזריות את החיילים, ואדים נורז'יץ ויוסי אברהמי ז"ל, בסכינים ובמוטות ברזל, וגם בידיהם החשופות, והתעללו בישראלים במשך דקות ארוכות. הם פתחו את חלונות הבניין כדי להציג בגאווה את ידיהם ספוגות הדם. הקהל המשולהב דרש לקבל נתח מהגופות הישראליות, והשוטרים השליכו את אחד החיילים מהחלון בקומה השנייה. אסופת הרחוב הצטרפה כעת למעשה הלינץ'. הם ריטשו וקרעו את איברי הגופה, והציתו אותה באש.

שנים אחר כך ביקר אותי בית המשפט על כך שצירפתי את התמונות הנוראיות של הנתיחה שלאחר המוות למסמכי בית המשפט ותהה: "עו"ד לייטנר, האם זה באמת נחוץ?"

כשצפיתי בשידור הנורא ב-12 באוקטובר 2000, לא ידעתי שאעביר את עשרים השנים הבאות בחיי עם משפחות החללים האמיצות וקבוצה מסורה של עורכי דין, בבתי משפט ברחבי העולם, במלחמה למען צדק לישראלים שנרצחו באכזריות בידי "שותפי השלום" שלנו. לא הייתי מאמינה לכמות האדירה של זמן, משאבים והרגשות שנצטרך להשקיע כדי להוכיח לשופטים כי פיגועי ההתאבדות, הירי והדקירות לא היו התקוממות עממית, אלא אסטרטגיה קרה ומחושבת של יאסר ערפאת וחבריו, כדי לכפות על הישראלים ויתורים מסוכנים.

הלינץ' ברמאללה, ששודר בטלוויזיה שוב ושוב, היה תחילתה של אינתיפאדה ששינתה הכול. באוקטובר 2000, רבים מאיתנו נתפסו לא מוכנים ביחס לאלימות, לאכזריות ולזעם של הפלשתינים. הרי הממשלה הבטיחה לנו בעת חתימת הסכמי אוסלו כי מתחיל עידן חדש של שלום, פיוס ומשא ומתן. חרף זאת מצאנו את עצמנו במתקפה חסרת תקדים של אוכלוסייה המוכוונת כלפי הבתים שלנו, האוטובוסים, בתי הקפה, ומרכזי הקניות. פיגועים שהנהיגו מחבלים שאנחנו חימשנו בטירופנו.

הישראלים הבינו שהם רומו קשות. הם נוכחו לדעת, כי לערפאת לא היה כל עניין אמיתי להניח את נשקו, להתפשר מדינית, ולעסוק בעבודה הקשה של בניית המדינה. ואילו הפלשתינים הסיגו את האינטרסים שלהם עשרות שנים לאחור. הכלכלה ההרוסה שלהם, היעדר מוסדות ריבוניים כלשהם, מנהיגות חסרת אונים ומפוצלת ואובדן תקווה, הם המחיר שהם משלמים עשרים שנה לאחר מכן. הם משלמים אותו בעד האמונה העיוורת שהם יכולים לרצוח ולהטיל טרור כדי להכריע את ישראל. חוסר האמון, ההפרדה המוחלטת ויד הברזל שמאפיינים את יחסינו עם הפלשתינים כיום, את כולם אפשר לייחס ללינץ' ברמאללה.

בעוד מדינות ערב בכל רחבי המזרח התיכון, באופן גלוי וסמוי, רוקמות יחסים עם ישראל, ההנהגה הפלשתינית ממשיכה לשלם משכורות למחבלים ול"שהידים" ומסרבת לזנוח את התמיכה בטרור. העשורים שחלפו לא ריככו את תקוותם לחזור ליפו, לחיפה או לצפת. הם עדיין מאמינים שהם יעלו עם מיליוני צאצאי פליטי 1948 להתיישב בתוך מדינת ישראל.

התקווה היחידה של ישראל להתמודד עם האלימות והאיומים של הפלשתינים היא להפסיק את התמיכה במנהיגות המושחתת שלהם, לחדול לשחד אותם בבקשיש, ולהפגין אפס סובלנות להסתה שלהם. עלינו לדחוק את הקונפליקט הפלשתיני לשוליים, ולחזק את היחסים שלנו עם המזרח התיכון הגדול, עד שתקום שם מנהיגות המחוברת לעולם החיצון ולמציאות, ותחליט כי היא לוקחת מעתה את עתידה לידיה.

המסר לפלשתינים צריך להיות חד וברור כמו פסק הדין שניתן בתחילת השנה בתיק הלינץ' שמצא את הרשות הפלשתינית אחראית לרצח, ועיקל חצי מיליארד שקל למימוש פסק הדין: שיש מחיר לדם יהודי. שהרשות הפלשתינית אינה יכולה להרוג ישראלים ולצאת בלי לשלם. שהניצחון שהשגנו אחרי עשרים שנה הוא הניצחון של עם ישראל לדורות. אם משמעות המילה אינתיפאדה היא "התנערות" בערבית, אולי הגיע הזמן לאינתיפאדה הבאה שתוכוון כנגד מדיניות הייאוש של ההנהגה הפלשתינית, "אינתיפאדה" שינהיג ידי דור צעיר וצמא תקווה, לרווחתם של התושבים הפלשתינים ולרווחתם של אזרחי מדינת ישראל.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר עומדת בראשון ארגון שורת הדין המוביל את תביעות נפגעי הטרור בבתי המשפט

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם