הרמטכ"ל והמשפחה היקרה Featured

 4 family armi
הרמטכ"ל והמשפחה היקרה

לידינו הגיע מכתב ששלח השבוע הרמטכ"ל אביב כוכבי לאנשי הקבע וכותרתו "איש חיל, איש משפחה", ובו הרמטכ"ל מחזק את ערכי המשפחה ומוכיח שוב שהוא עומד בראש הצבא המוסרי ביותר בעולם. "אופיו של השירות בצה"ל טומן בחובו מסירות והקרבה שאין להן אח ורע באף ארגון אחר", פתח הרמטכ"ל את מכתבו, "בני המשפחה נושאים בחלק לא מבוטל של הנטל וניצבים בפני אתגרים לא פשוטים.

"דווקא בשל אורח החיים התובעני בשירות הצבאי", נמשך המכתב, "אנו מחויבים לשמור על נורמות חיים שיאפשרו לכל מפקד בתפקידי שטח או מטה להיות איש חיל ואיש משפחה כאחד". לדבריו, "ראוי שכארגון נסייע למפקדים ולמשרתי הקבע ונסגל לעצמנו מספר נורמות אשר יקלו, ולו במעט, על אורח החיים הצבאי". הרמטכ"ל הצהיר כי הוא רוצה ליצור בצבא "אווירה תומכת המספקת לגיטימציה להעניק מקום וזמן למשפחה ולעצמנו כביטוי לעיקרון 'האדם יקר, המשפחה יקרה, הזמן יקר'".

העיקרון הזה כנראה יקר מאוד לליבו של הרמטכ"ל כוכבי. לדברי ארגון תורת לחימה, חיזוק ערך המשפחה בצה"ל הוא מהלך שכוכבי מוביל מאז היה מפקד פיקוד הצפון. בשיחת פתיחה לפורום סא"לים ורנ"גים כבר לפני כשנתיים הגדיר את העיקרון 'האדם יקר, המשפחה יקרה, הזמן יקר' ואמר: "אפטר בצבא ההגנה לישראל זו הנורמה, ואם אתה צריך להחליף את אשתך, זו הנורמה, ואם את צריכה להחליף את בעלך, זו הנורמה. תהיו הורים טובים, תהיו בני זוג טובים, תהיו בנות זוג טובות".

"להיות בני זוג והורים טובים יותר"

הרמטכ"ל לא הסתפק בקביעת העיקרון של ערך המשפחה אלא ערך עבודת מטה ובסופה קבע כמה נורמות צה"ליות כדי להביא את הערך לידי ביטוי בחיים הצבאיים:

א.      זימון דיונים בבוקר בהתחשבות ביכולת המשרת בצה"ל ללוות את הילדים לגן או לבית הספר.

ב.      גמר הדיונים בימי חמישי עד השעה 18:00.

ג.        בימי שישי ככלל לא ייערכו בצה"ל פעולות לא הכרחיות.

ד.       יהיה אפטר קבוע, והוא יתחיל במידת האפשר בשעות מוקדמת כדי לאפשר למשרתים להיפגש עם משפחתם בשעות רלוונטיות.

ה.      תתאפשר יציאה מהיחידות למען השתתפות באירועים הקשורים לילדים ובאירועים מיוחדים אחרים.

ו.        ימוצו אפשרויות הנופש וימי החופשה.

ז.        יהיו 'הדממות' או חופשות מרוכזות בחגים למי שאינם בפעילות מבצעית.

ח.      יינתן שחרור למופעים ולאירועים בעלי משמעות מיוחדת לבעל התפקיד ולמשפחתו (ימי הולדת, יום נישואין וכדומה) ולצרכים רפואיים ואישיים הקשורים לאחד מבני המשפחה.

ט.      כל יחידה צריכה לקיים תוכנית לשמירה על קשר עם משפחות הלוחמים. התוכנית תכלול מפגש שנתי לחשיפת המשפחה לעשייה ביחידה, פעילויות משותפות פעמיים בשנה וקביעת נוהלי יחידה לאירועים מרכזיים במעגל החיים. בכל יחידה יוגדר בעל תפקיד המרכז את סוגיית שימור הקשר עם המשפחות.

י.        "ככלל", כותב הרמטכ"ל, "יש לגלות רגישות מיוחדת לבעלי תפקידים נשואים".

הרמטכ"ל הצהיר כי מימוש העיקרון ייבדק בשגרת הביקורות הצה"לית. למשל, יבדקו אם נתנו לחיילים אפטר להיות עם בני משפחתם.

במכתב סיפר הרמטכ"ל גם על הקמת 'מרכז המשפחה הלוחמת', מרכז ייחודי למפקדים הלוחמים ולמשפחותיהם שהוקם כדי לסייע להם להתמודד עם תנאי השירות המאתגרים. בצה"ל מספרים כי המרכז זמין מסביב לשעון, ומלבד הנגשת מידע למשפחות הוא מלווה אותן ומסייע להן בנושאים שהוגדרו בייעודו, ובהם סיוע במעבר דירה, בתחומים כלכליים ובהתמודדות היום-יומית.

לאחר הסתייגותו שהנורמות שנקבעו כמובן כפופות לצורכי השעה הדחופים סיכם הרמטכ"ל: "עלינו לעשות מאמץ משותף, ולכל אחד מאיתנו יש אחריות אישית בהנחלת הנורמות ובהפיכתן אט-אט להרגל ולחלק טבעי מתרבותנו. עלינו המפקדים להיות דוגמה אישית וליצור את האקלים התרבותי שיאפשר במקביל להצטיינות בתפקיד להיות בני זוג והורים טובים".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם