כשספטמבר ואלול נפגשים

 4elul

הרב חיים רטיג

השנה זכינו בקרבה שבין ראש חודש אלול ותחילת שנת הלימודים בבתי הספר, חודש ספטמבר מקביל לחודש אלול. שתי ההתחלות הללו הן למעשה פתח למחשבה טובה ויצירתית, בבחינת "תחל שנה וברכותיה".

בדומה לעולם הישיבות שמתחיל את זמנו בראש חודש אלול, ונעשית בו הכנה טובה עמוקה וממצה לקראת ראש השנה ויום הכיפורים, גם בבתי הספר היסודיים והתיכוניים אפשר לקיים תהליך הכנה משמעותי בתורה, בערכים ובמידות, ביסוס ההכרה בעליונות הא-ל ובנוכחותו בכל זמן ובכל מקום.

בתי הספר שמכילים בצוותם מורים ואנשי חינוך המוסרים את עצמם על התורה, היראה והלמידה, מקבלים חודש של חסד להכין את התלמידים לעולם עשיר ואמתי תוך חיבור הדורות זה אל זה, ומתוך ההכרה כי חוויית הלמידה יכולה להיות משמעותית ולהשפיע על השנה כולה.

על מנת לעורר את התלמידים צריך לנגוע בהם בנפש פנימה, לשוחח אתם על המשמעות של החיים ועל הצורך של כל אחד ואחד לבנות את עצמו, לחזק את התכונות הטובות לו ולעקור את הרעות, לחזק את קיום המצוות בטהרה וביראה ולהקפיד על חיים יהודיים משמעותיים תוך התבוננות ביקורתית על החיים ועל התרבויות הסובבות אותנו.

האתגר הראשון שלנו כמחנכים הוא להרים את הראש של התלמידים שלנו מהסמארטפון, לנתק אותם מהרשתות החברתיות לזמן מה ולתת להם מבט חדש וחי על החיים, על העולם ועל הערכים המלווים אותנו לדורי דורות. אלול הוא זמן מצוין לתהליכים אלו.

החודש שבו אנחנו אומרים 'לדוד ה' אורי וישעי' - כנגד ראש השנה ויום הכיפורים, הוא גם החודש שבו מתגלה האור והישע האלוקי על הכול, וזוכים המורים והמחנכים להזריח אורות אלו על תלמידיהם לקראת הימים החשובים האלו. חשוב בימים אלו להראות לתלמידים רוח של גדלות, חזון של עתיד וראייה רחבה וכוללת של החיים.

הישגי הלמידה והערכיות עולים לאין שיעור על הדורות הראשונים בהתפשטות הכמותית שלהם, גם אם באיכות שלהם יש והיו מערכות חינוך טובות יותר במשך הדורות. במערכת החינוך שלנו מורגשת האמרה 'עם ישראל חי' ביתר שאת וביתר עוז.

צריך לזכור כי בכל 'אלפיים שנות' לא הייתה מערכת חינוך כה גדולה וכה משמעותית כמו מערכת החינוך של מדינת ישראל. במדינה שלנו הכול מקבל משמעות גדולה ועצמתית, האדם אינו רק חי יחידי, אלא יש לו כוחות נוספים הבאים מתוך הכלל ומתוך החברה. אינו דומה מי שמתחנך במקום אחר בעולם למתחנך בארץ ישראל, עם כל הביקורת ועם כל החסרונות.
הישגי הלמידה והערכיות עולים לאין שיעור על הדורות הראשונים בהתפשטות הכמותית שלהם, גם אם באיכות שלהם יש והיו מערכות חינוך טובות יותר במשך הדורות. במערכת החינוך שלנו מורגשת האמרה 'עם ישראל חי' ביתר שאת וביתר עוז.

בנוסף צריך לזכור כי ההשקעה האדירה של המדינה במערכת החינוך והלמידה אינה תחליף למעורבותם של ההורים, שלצד החברה והתקשורת מהווים גורמים מרכזיים בעיצוב דמותו של הנער. דווקא עכשיו, כשהתלמידים חוזרים לתלם, יכולים גם הם להכווין פניהם אל החינוך, להסביר את מהותה של התשובה ולהעמיק בה.

הנושא היסודי של ימים אלו הוא התשובה הבאה מתוך הצד הטבעי, הרגשי והשכלי של האדם. הכוח הגדול של התשובה ראוי לו שייגלה אל כל תלמיד ותלמיד, אל כל אדם ואדם, ויפעל את פעולתו האדירה לתיקון האדם ומתוכו גם לתיקון העולם. לכל שכבת גיל ולכל מדרגה של רגש ושכל אפשר להתאים את הנושא המרכזי של חודש אלול, הבסיס של כל יהודי. "שובו אליי ואשובה אליכם אמר ה' צ-באות".

הכותב הוא יו"ר ארגון 'זהות' – איגוד המרכזים לזהות יהודית, וראש ישיבת ההסדר 'בינות' ברעננה

צילום: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תודה מקיר תזעק

  הטור של סיון רהב...

שני חזיונות על בית המקדש

  חזון בית המקדש של...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם