וכמה מילים לבני הנוער Featured

10 summer

 

אוהד שקלים, מנהל מוקד חברים מקשיבים – OU ישראל למתבגרים ולהורים, 8298*

 

בכל שנת לימודים יש חופש גדול, אבל ההורים איתנו צמוד צמוד כל השנה, ולפעמים הם נצמדים עוד יותר בחופשים, דווקא כשאנחנו רוצים להשתחרר ולפרוק לחץ. חלק מההורים מנסים ללמוד איך לגדל ילדים, אבל כמעט שום ילד אינו מקבל הזדמנות ללמוד איך לגדול עם ההורים, איך לתקשר איתם ואיך להתנהל איתם באופן שמיטיב איתנו הצעירים. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן! הנה כמה שאלות נפוצות ותשובות יעילות לצמצום חיכוכים עם ההורים בחופש הגדול ובכלל:

 

אני והחבר'ה רוצים לצאת לטיול לצפון לכמה ימים, וההורים ישר מסרבים! מה עושים?

 

זו תגובה אוטומטית טבעית ונורמלית של הורים. כשאתה חושב על כל ההנאות והכיופים שיכולים להיות, הם מייד חושבים בדיוק על ההפך! זה הראש. לכן כדאי שלא להתעלם ולקוות לטוב אלא לספק להם מידע שירגיע את החששות. מה בדיוק התוכנית, איפה נהיה, מה נעשה, מה המסלול, מה המפה, איפה נטעין טלפונים, מה נעשה במקרה של תקלה וכו'.

 

כדאי מאוד לעשות את זה בפעולה יזומה ואפילו לא לחכות שהם ישאלו. זה מראה להם שאתם איתם באותו צד ושגם אתם דואגים לעצמכם לא רע בכלל. מהכיף של הטיול זה בהחלט לא יפחית שום דבר, ואת הקשר והאמון עם ההורים זה יכול אפילו לחזק.

 

ההורים טוענים שאני מסתובב עם חברים "לא טובים". איך מסבירים להם שאלה החברים שלי וסבבה לי איתם?

 

לפעמים התנגדות נובעת מפחד, ופחד מתעורר למראה משהו לא מוכר. אתה מכיר את החברים שלך מצוין, אבל ההורים לא. זאת הזדמנות מצוינת לשתף אותם ולספר להם קצת על חיי החברה שלנו, מה אנחנו מפיקים מהם, אילו סוגי חברים יש לנו ומה מיוחד בכל אחד מהם.

 

לפעמים יש גם חשש שההשפעה של החברים 'תמחק' את ההשפעה של ההורים על הדרך הערכית ועל ההתנהגות שלנו, ולכן טוב לסמן להורים באילו מקומות אנחנו מיושרים איתם והולכים בדרכם, ואיפה יש אולי קצת גיוון. כשהדברים ידועים, מדוברים וברורים, יש לפחד פחות אחיזה. ידע הוא כוח!

 

כשאנחנו בחבר'ה יש לפעמים כאלה שמוציאים שתייה. איך מסבירים להורים שזה לא סוף העולם?

 

באופן טבעי ההורים שלנו מניחים שלבני נוער יש פחות שיקול דעת ויותר נטייה להסתכן ולעשות שטויות, לכן דחוף להם להציב גבולות ברורים בנושאים שנחשבים מסוכנים, וזה בתכלס גם חלק מהתפקיד שלהם. מכיוון שגם (ובעצם בעיקר) לנו חשוב לחזור הביתה בשלום, אין כאן באמת ויכוח בנוגע למטרה. יש לפעמים מידע שחסר לנו וגם להם, ואת זה אפשר להשלים, ממש כמו חוכמת ההמונים באפליקציות.

 

אנחנו יכולים לשתף אותם פחות או יותר מה קורה בחבר'ה, מה שותים, כמה, מה החבר'ה עושים ואני ספציפית בוחר להימנע ממנו ואיך אני מסוגל לעמוד בלחץ חברתי כשאני חושב שעוברים את הגבול ומגזימים.

 

כמו בעניין הטיול לצפון, גם כאן שווה להפגין התמצאות: מה הסיכון באלכוהול ובחומרים אחרים, איזו שתייה יכולה להיחשב מתונה, מתי עלולים לגלוש להתמכרות וכו'. כשמדברים על הדברים עצמם ולא נשארים רק בכותרת המבהילה, הכול נעשה נינוח יותר.

 

בחופש אני נמצא הרבה בבית, ולכן מחייבים אותי לעשות המון מטלות וניקיונות. זה לא הוגן!

 

זה באמת מבאס, וזאת הזדמנות לחדד נקודה חשובה שמתאימה להמון ויכוחים: פשרה. ויכוחים, ריבים ואי-הסכמות תמיד יהיו. השאלה היא אם יוצאים מהם חבולים ומרוסקים או מחוזקי שרירים. כשיש אי-הסכמה חשוב לדבר עליה למרות הקושי. לא להתחמק ולברוח או לחכות לרגע האחרון.

 

אפשר וכדאי לנהל משא ומתן גם על מטלות בבית. עכשיו או אחר כך? בניקיונות או בגינה? פשרה אינה חולשה אלא אומנות עוצמתית. ככל שנצליח לקיים באופן קבוע (כל השנה!) קשר מתמשך עם ההורים, לדבר על דברים טובים וטובים פחות, להתעניין, לשתף ולהתווכח, נשפר את היכולת שלנו לקבל יותר מרחב תמרון ברגע האמת, ויהיה להורים הרבה יותר קל לסמוך עלינו ולשחרר.

 

חופשה נעימה!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם