נרקוד? Featured

3 engelman

 

 

הרב ליאור אנגלמן

 

דמיינו איתי לרגע, אני יודע שזה נשמע קצת פרוע, ובכל זאת מה אכפת לכם, רק לדמיין – חג מודרני כזה. מחולות-מחולות של אנשים מסוגים שונים, מרקעים שונים, ממגזרים שונים, צעירים וזקנים, חולים ובריאים. כולם אוחזים ידיים במעגל גדול.

 

ומשום מקום מגיעים אנשים זרים אל המעגלים הללו, והם חוטפים מהמעגל, בעצם לא חוטפים, מה פתאום, כי באמת זה לא יעבור בבג"ץ לחטוף עכשיו, גם לא בבד"ץ ולא בכלל. אז במקום לחטוף, נגיד יגרילו: כל אדם מחוץ למעגל יגריל מישהו מהמעגל, מישהו אקראי, בלי לבחור. הוא לא יצטרך להתחתן איתו, ממש לא, רק לצאת איתו לדייט בלי שום כוונה רומנטית, סתם להכיר. להיפגש בשביל להיפגש. נקי.

 

כן, לכו איתי עוד קצת, מה יש לנו להפסיד, דמיינו חסיד מאה שערים, אברך משי, מגריל איש צבא קבע. דמיינו לעצמכם מצביע ליכוד (כבר שנים תומך בביבי) מגריל מפגין בלפור מושבע. דמיינו לעצמכם שובר שתיקה עם נער גבעות, מתנחל עם אדריכל פינוי. דמיינו לעצמכם הר המורניק עם נאמן תורה ועבודה.

 

הם לא צריכים להתחתן, כאמור, הם צריכים להיפגש. אבל להיפגש באמת. לשאול בכנות זה על עולמו של זה. מניחים את הציניות בצד, נפגשים בתמימות. באים לשאול כדי להתעניין, בלי להתנצח, רק להבין מי נמצא שם בעבר השני. ודייט יגרור דייט ועוד אחד ועוד. כי הגרילו, ואלו חוקי המשחק. אבל המשחק הזה יתקיים במצלמות סגורות ובלב פתוח. בלי קהל, בלי רייטינג. רק ביניהם. תחשבו מה זה יעשה.

אולי סתם יגרילו אנשים שונים מהם. מיליונר שכבר בדרך לאקזיט השני שלו יפגוש מובטל שלא מוצא את עצמו. בעל אולם שמחות יצא לדייט עם המנקה של שירותי הגברים. מנהלת מחלקה בבית החולים תפגוש עקרת בית אם לשמונה. מנהלת בנק תפגוש שיננית בתחילת דרכה שזקוקה להשלמת הכנסה. שופט יפגוש לרגע אדם שגדל, ממש כך, לעולם של פשע. פגישה בלי גלימה, בלי כס שיפוט

 

 

יודעים מה, עזבו פוליטיקה, זהויות והבדלי דעות, אולי סתם יגרילו אנשים שונים מהם. מיליונר שכבר בדרך לאקזיט השני שלו יפגוש מובטל שלא מוצא את עצמו. בעל אולם שמחות יצא לדייט עם המנקה של שירותי הגברים. מנהלת מחלקה בבית החולים תפגוש עקרת בית אם לשמונה. מנהלת בנק תפגוש שיננית בתחילת דרכה שזקוקה להשלמת הכנסה. שופט יפגוש לרגע אדם שגדל, ממש כך, לעולם של פשע.

 

פגישה בלי גלימה, בלי כס שיפוט ובימה מוגבהת, פגישה כנה ופשוטה. בית קפה צדדי, פנים אל פנים. ולא, השופט אפילו לא יזמין את בן שיחו לאכול על חשבונו, הם יחלקו כשווים את דמי הארוחה. וישאלו. ויענו. ויהיו שם סתם, כדי שאדם יפגוש אדם. מה אתם אומרים?

 

ומה יקרה אחר כך? עוד קצת דמיון. זוכרים את השרשרת האנושית בימי המאבק על הגוש? יד אוחזת יד מגוש קטיף ועד הכותל? אולי הייתם שם, גם אני הייתי, במחלף לטרון, אבל אני מנחש שאנחנו נראים בסך הכול אותו דבר, כי ככה היינו שם, דומים מדי, וכל כך הרבה חוליות אנושיות היו חסרות אז בשרשרת.

 

אז הנה הזדמנות לשרשרת מתקנת. כולם כולם, מכל הדייטים, יאחזו ידיים. ויבואו כמות שהם, בלי להתחפש, בלי תלבושת אחידה, עם הדעות של עצמם ועם חוט שדרה, אבל יבואו וישתתפו במחול הזה, שחסר לנו כמו אוויר לנשימה.

 

אם הלכתם איתי עד כאן, נשאר רק לקבוע תאריך. מתי? אתם שואלים. ט"ו באב, מה זאת אומרת. זה הרי הסיפור של המחול המכונן ההוא: שבט פסולי החיתון מבנימין מוצא את דרכו בחזרה הביתה אל חיקו החמים של עם ישראל. אנשים שנפגשו דרך כוונת הרובה של מלחמת האחים בוחרים להסתכל זה על זה אחרת.

 

ואם כבר להסתכל אחרת, שווה להקשיב למחוללות ההן, הרי כל אחת שיווקה את עצמה בדרכה שלה. יפות היו אומרות תנו עיניכם ליופי, מיוחסות היו אומרות תנו עיניכם למשפחה. עשירות מן הסתם היו מנופפות בנכסים, וחכמות – בתארים שעל הקיר. ומה היו עושות מי שאין להן במה לנופף? היו אומרות: "טלו מקחכם לשם שמיים", ולפעמים דווקא זו שאין לה אוצרת את האמת. הן היחידות שצודקות. לשם שמיים. נקי, בלי אינטרס, זאת הדרך היחידה לרקוד את הריקוד הזה. בואו נרקוד.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם