מה הם עושים בפגרה?

5seder

גלעד ויס

יותר ממאה ימי פגרה בשנה הם לא מעט בשביל נבחרי ציבור, אבל אל תמהרו להפעיל את מתג המרמור, כי לפחות על פי הספר, יש לחברי הכנסת הרבה מה לעשות דווקא במהלך הפגרות. האם הם אכן משרתים את הציבור גם בתקופות האלה? זה תלוי בעיניים של הציבור

חברי הכנסת שבו למושב החורף לאחר פגרת הקיץ הארוכה. אזרח מן השורה יכול בוודאי להתרעם, מדוע הוא צריך להמתין חודשים ארוכים כדי לזכות בכמה ימי חופשה בעוד חברי הכנסת, שנבחרו על ידי הציבור לעסוק בצרכיו, מוצאים את עצמם במשכן הכנסת רק שמונה חודשים בשנה. בסך הכול שני מושבי הכנסת צריכים למלא שמונה חודשים, אלא אם כן ישנן בחירות ואז יוצאת הכנסת לפגרה נוספת – פגרת בחירות, שאינה נוגעת בחופשות האחרות.

המחשבה כאילו זמני הפגרה הם ימי חופשה ובטלה נובעת מהתפיסה המוטעית כאילו כל עבודתם של חברי הכנסת היא חקיקה, ואם המליאה אינה מתכנסת להצביע על חוקים, סימן שחברי הכנסת אינם עושים דבר. התפיסה הזו גורמת נזקים חמורים, כפי שנכתב בטור זה כמה פעמים. אחת מסמכויותיה של הכנסת היא לאשר את החוקים במדינה, אך היא לא חייבת להיות זו שיוזמת את החקיקה. את החקיקה יכולה ליזום גם הממשלה, יכולות ליזום ועדות הכנסת, וישנה גם אפשרות שח"כ פרטי רואה עוולה או תקלה שיש לתקן ומגיש חוק או תיקון לחוק. בפועל החקיקה הפכה לספורט ולאמצעי ליצירת הון פוליטי ויחסי ציבור, ולכן אנו זוכים לא רק לשטף חקיקה בלתי נתפס, אלא גם לתפיסה האזרחית השגויה כאילו תפקידם של חברי הכנסת הוא להמציא אלפי חוקים ולהצביע עליהם.

אם בכל פתק בחירה שמוכנס לקלפי תהיה רשימה של המתמודדים לכנסת, וכל אזרח יוכל לסמן את מי הוא רוצה כנציגו - תגבר התחושה בקרב האזרחים כי ח"כ מסוים נבחר על ידו ממש, וגם תגדל מחויבותם של חברי הכנסת

תפקידם המרכזי של חברי הכנסת הוא לשמש נציגי הציבור ולפקח על פעילות הממשלה. הממשלה אינה יוצאת לפגרה ופעילותה נמשכת, וכך גם האפשרות של חברי הכנסת לפקח על פעילותה ולבצע פעולות נוספות הקשורות לפיקוח על עבודת הממשלה. מעבר לכך, זמן הפגרה מאפשר לח"כים לפנות את זמנם לעניינים חשובים שהם חלק מרכזי ומהותי בתפקידם, שקשה להתפנות אליהם במהלך מושבי הכנסת. האפשרות של חבר כנסת ללמוד את הנושאים שהוא צריך לקדם או לבדוק, פגישות עם גורמי מקצוע שונים ובעיקר פגישות עם הציבור, עם אזרחים ששלחו אותו כנציגם לכנסת, כל אלה דורשים זמן ופניות שקשה למצוא באופן מספק בזמן פעילות הכנסת. לא רק זאת, אלא גם פעילות פוליטית נדרשת מחבר הכנסת. לפגוש פעילים מפלגתיים ודמויות שונות על מנת להבטיח את מעמדו הפוליטי ואת בחירתו המחודשת.

הבוסים האמיתיים

המתואר עד כה מציג את מה שלכאורה ראוי שיהיה. האם באמת כך ממלאים חברי הכנסת את ימי הפגרה שלהם? אין לדעת. לחברי הכנסת אין "בוס". קשה לדעת כמה הם עובדים ועד כמה הם יעילים. לכן התקשורת בודקת פעמים רבות מדדים קלים ולא בהכרח משקפים, כמו מידת הנוכחות במליאה או ספירת הצעות החוק שהוגשו. אולם כאמור, היקפי חקיקה אינם מעידים על חריצות או על יעילות, וגם היקף הנוכחות במליאה אינה מדד לכך.

ה"בוס" של חברי הכנסת הוא הציבור, אך יכולתו לפקח על חריצותם ויעילותם של נציגיו היא מוגבלת – אם כי לא בלתי אפשרית. העובדה שהציבור בכללותו אינו בוחר את חברי הכנסת עצמם היא בעיה גדולה. הציבור הרי בוחר במפלגה ובדרך כלל מכיר רק את העומד בראשה, ובמקרה הטוב יודע לנקוב בעוד כמה שמות מהרשימה. את הרשימה בוחרים או קבוצת המתפקדים המצומצמת או ראש המפלגה לבד. הקביעה שחברי הכנסת הם נבחרי הציבור היא פרוצדורלית בלבד, אך הציבור אינו חש מספיק כי חברי הכנסת הם באמת נציגיו - כשם שחבר הכנסת לא בהכרח חש מספיק שהוא נציג הציבור שבחר בו, אלא כנראה יותר נציג ציבור המתפקדים. אם הוא נבחר בידי ראש המפלגה סביר שירגיש את מחויבותו לציבור עוד פחות.

אפשר להנהיג שיטת בחירות שתאפשר לכל אזרח לבחור את נציגיו לכנסת. הדבר יכול להיעשות באמצעות מעבר לבחירות אזוריות, והנציגים לכנסת יהיו נציגים של אזור גאוגרפי, אך אפשר גם להותיר את ישראל כאזור בחירה אחד, ובכל פתק בחירה שמוכנס לקלפי תהיה רשימה של המתמודדים לכנסת, וכל אזרח יוכל לסמן את מי הוא רוצה כנציגיו. כך תגבר התחושה בקרב האזרחים כי ח"כים מסוימים נבחרו על ידו ממש, וגם תגדל מחויבותם של חברי הכנסת לציבור בוחריהם על חשבון מחויבותם המופרזת לקומץ עסקנים פוליטיים שעד אז היו אלה שקבעו את עתידו הפוליטי.

כאשר חברי הכנסת "משתחררים" ממחויבותם לקבוצה קטנה ומתחייבים לציבור האזרחים, האזרח יכול לדרוש מחברי הכנסת שלו ייצוג. הוא יכול לפנות אליהם בבעיות ולצפות למתן תגובה ומענה. קבוצות אזרחים בעלות אינטרס או צורך קולקטיבי יכולות להתאגד ולהפעיל על נבחריהן לחץ פוליטי, וכפי גודלן וכוחן יושפע הצורך הציבורי של חברי הכנסת להיענות להן ולפעול על פי רצונן. זוהי דמוקרטיה, וכך צריך להיות ממשק תקין בין ציבור לנבחריו.

ימי פעילות הכנסת עמוסים בחובות שוטפות של עבודת המליאה, אך דווקא ימי הפגרה יהיו מדד עבור האזרחים, עד כמה חברי הכנסת נגישים בעבורם, חרוצים, יעילים וממלאים את חובתם לייצג את הציבור ולבקר את פעילות הממשלה.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם