המורה שלנו

8 more

מערכת

נרצה או לא נרצה, החיים של החברה הישראלית תלויים באופן קיומי בחקלאֵי הנפשות שבבתי הספר – המורים והמחנכים. 'חקלאי הנפשות' האלה פועלים כל אחד לפי יכולתו וכישוריו – חלקם בחממות משמרות, האחרים במטעים פתוחים, יש כאלה שבמרחבים הגדולים של גידולי השדה ואחרים שנאבקים אפילו על איכותם של גידולי הבר. הם מוודאים שהשתילים האלה שלנו יצמחו זקופים וגמישים. נותנים לפעמים גיזום טוב כשצריך, וגם כשהפריחה יוצאת סוף סוף, הם שם כל הזמן כדי לשמור עליה שתחזיק מעמד, שלא תיפול ברוח ושתעמוד איתנה.

המורים שלנו לא פועלים בתנאים אופטימליים. כולנו יודעים לבקר אותם ואת המערכת כולה, ולטעון שכולנו היינו עושים את זה יותר טוב מהם. והחקלאים האלה, חקלאי הנפשות, המורים והמחנכים שמגדלים אותנו ואלה שעוד יגדלו את הילדים שלנו בעזרת ה', עושים כאן עבודה מאוד לא פשוטה. אז גם אנחנו כאן ב'עולם קטן' החלטנו לתת את חלקנו הדל במאמץ הלאומי הקריטי הזה, לשים במרכז החיים של מדינת ישראל את עולם החינוך ונאמנותו למסורת היהודית ולקודש.

כמו כל דבר ישראלי שאנחנו יוצרים כאן, גם החינוך עתיד להיות מופת עולמי. יום אחד, והוא לא רחוק, נגיע לנוסחה האופטימלית שתספר לעולם שאפשר לייצר תמהיל נכון בין לימוד קודש ורוח, להקנות כלים להבחנה בין אמת לשקר ובין יחס אישי ופרטני להכרה בעצמת הכלל וקידומו, ולחנך לקדושה, צניעות וערכי משפחה מסורתיים.

מה הולך להיות כאן בשבועות הקרובים

מתוך אינסוף ערכים ומקצועות ומטרות עליונות בשדה החינוך, בחרנו ביחד עם השותפים למיזם – הנהלת החמ"ד, מכללת הרצוג, ורשתות אמי"ת, ישיבות בני עקיבא, נועם-צביה ואור תורה סטון – חמישה תחומים שבהם נתמקד השנה.

וכאן מגיע התפקיד שלכם. כל מורה שלכם - בהווה או בעבר – שנגעו בכם באופן כלשהו, באחד התחומים שנבחרו, צריך להיות במיזם הזה. שבו כמה דקות וספרו לנו עליו. זה יכול להיות אירוע כלשהו שאתם זוכרים, תפיסת עולם, הנהגה, ואפילו משפט קצר שנשאר אצלכם.

לכל אחד מחמשת התחומים נקדיש בין שבוע אחד לשבועיים של פריסת הסיפורים המובחרים שיגיעו מכם. לא את הכול נפרסם – אבל בהחלט את החומרים המשמעותיים. אחרים יפורסמו באתר של 'עולם קטן' ובעמוד הפייסבוק.

מה לא הולך להיות כאן

לא הולכת להיות כאן בשום אופן תחרות או הכתרת המורים הטובים. דירוג אנשים בתחום המורכב הזה גדול עלינו, אבל כן באנו לומר תודה, לשתף אחרים, לעורר השראה, ללמד את עצמנו להביט על הטוב ולהגדיל אותו. לגרום לאחרים להידבק בטוב הזה ואולי אף לאמץ אותו.

חמשת הנושאים שנבחרו השנה

גמרא – במובן מסוים, מכל אינסוף תורה שיש לנו, התלמוד היה זה שהצליח לייצר את המוחות היהודיים הכי חריפים בעולם. אם העולם חייב תודה ליהדות על ההגות העצומה שיצאה ממנה, על ההמצאות, ההייטק, על המוחות היצירתיים והאנליטיים, היכולת לייצר מרחב מוסרי מורכב ורב-ממדי, הבשורה העולמית של שאלת שאלות – כל אלה נולדו וצמחו בתלמוד. זהו מקצוע מאוד לא פשוט אבל בלעדיו אנחנו לא ממש יהודים.

אם יש לכם מורה שהצליח לגרום לכם להבין סוגיה כמו שצריך, שנטע בכם את הרצון לפתח את המקום הזה, אם יש לכם דמות שמצאה שיטה יצירתית ומאידך גיסא גם יכולת קלאסית לפרק ולהרכיב סוגיה, מישהו שגרם לכם להתאמץ בסדר בוקר, להבין את המתוק שביגיעה – ספרו לנו עליו דחוף.

תפילה ומרכזיות ה' בעולם – אולי האתגר הכי גדול שמעבר לכל ההישגים ולכל הידיעות, לנסות לעמוד ולזכור לחבר את הכול לתכלית. לדבר עם מקור כל הכוחות. לזכור את החלקיות שלנו מתוכו. לפעול משם. לרצות להתקרב. לשאת עיניים מעבר ל-45 דקות התפילה של הבוקר. להיות בתפילה במשך היום. אם יש מורה שגם בלי מילים ומשפטי מחץ אתם רואים אותו ושם ה' נישא עליו – תנו לנו להכיר אותו ולקבל ממנו השראה.

אנגלית – לא שאנגלית היא המקצוע הכי חשוב ולכן החלטנו ללכת דווקא עליו, אבל איכשהו יוצא שדתיים לא ממש מסתדרים עם שפות זרות, וקצת חבל. אז אם יש לכם מורים שלדעתכם פיצחו את הבעיה, שיש להם טכניקה שמצליחה לעבוד, שהעבירו אליכם חדווה ללימוד אנגלית והצליחו לשמור את השיניים שלכם שלמות אחרי כל ה-WH Questions וה-present progressive, ספרו לנו עליהם.

אהבת ארץ ישראל – הדגל הציוני-דתי שלנו, שקצת קופל לאחרונה. לכבוד חמישים שנה לשחרור יהודה ושומרון ואחדות ירושלים – אם יש לכם דמות חינוכית שדואגת לשים את אהבת הארץ במשנתה, שארץ ישראל בעבורה היא הרבה מעבר לפוליטיקה, דמות שחידדה לכם בתודעה שהארץ היא לא רק מקלט לגור בו, דמות שבשבילה אהבת הארץ היא גם מחויבות, מורה שהצליח להזכיר לכם באופן כלשהו שהמוסר שלנו, האחדות שלנו, הייעוד העולמי, החול והקודש תלויים בה ובקשר הבלתי נפרד שלנו אִתה, מורה שגם בלי מילים דואג שתראו אותה, שתיגעו בה, בנופיה, בכבישיה, בבתיה המתפתחים, באזורים הירוקים שלה ממש כמו בשלמת הבטון שאנחנו מלבישים עליה, בתעשייה שצומחת עליה בדיוק כמו בפרחיה ובעציה, אם יש בסביבה החינוכית שלכם דמות כזו – אנחנו ממש רוצים להכיר אותה.

כבוד התלמיד – יש מורים שלא ויתרו לכם וגם לא ויתרו עליכם. מורים שהרגשתם שמסתכלים לכם בעיניים. שחיפשו את הנשמה שלכם והתעקשו שתכירו אותה גם כשאפילו אתם קצת שכחתם את קיומה. מורים שהתעקשו שתצליחו גם כשלא היה לכם כוח. את המורים האלה אנחנו מחפשים.

ואחרי האידאולוגיה יש גם אחלה פרסיםבין כל שולחי הסיפורים יוגרלו פרסים מדי שבוע.

תודה לכל השותפים – הנהלת החמ"ד, מכללת הרצוג להכשרת מורים. רשתות – אמי"ת, נועם-צביה, אור תורה סטון וישיבות בני עקיבא.

זהו, יוצאים לדרך.

מבוגרים וצעירים, מורים ותלמידים – שלחו לנו את הסיפורים שלכם.

בשבוע הבא נפרסם את הסיפורים הנבחרים בתחום הראשון: גמרא

 


b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הנורמליזציה עם סודאן

  מאמר מאת יצחק וסרלאוף

בין האידיאל למציאות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם