המנדטים האבודים שלנו

4 maarechet
היכן נמצאים המנדטים האבודים של הבית היהודי? או: המגזר הפוליטי החדש שמחפש בית

מערכת

התחושה שנתניהו מעצב את עמדותיו ומיישר קו עם הבית היהודי כנראה אינה מופרכת. נתניהו יודע שהשר בנט מנסח קווים בריאים בסוגיות ביטחוניות ולאומיות, כאלה שנתניהו שכח או השכיח מעצמו. לא צריך להזדרז להקטין זאת על ידי קביעה שזה מגיע מכורח פוליטי או פופוליסטי במאבק על 'מי ימני יותר', מכיוון שיש לנתניהו בעניין הזה גם לא מעט בחירה אידאולוגית.

הסיפור ששמים לב אליו פחות הוא שיש כנראה גם השפעה הפוכה, של נתניהו על בנט, בכל הקשור לעיצוב העמדות הערכיות והמוסריות המקובלות בחברה הישראלית. האופן שבו נתניהו מצליח לכוון באינטואיטיביות אל המיינסטרים הישראלי כביכול, מרשים הרבה מאוד פוליטיקאים וכנראה גם את השר בנט. לפיכך לא תמיד בתכנון מודע הוא מושפע מעמדותיו של נתניהו בלא מעט סוגיות חברתיות ישראליות, ובהן סוגיות דת ומדינה: להט"ב, שבת, יהדות בצה"ל וכדומה.

אם זה נכון, יוצא שהעמדות של הבית היהודי בנושאים חשובים כל כך אינן מתגבשות ממקום ערכי אלא ממקום פוליטי. זה בסדר להתחשב בשיקולים פוליטיים בבחירת המאבקים הציבוריים שצריך להילחם בהם, אבל במציאות של החברה הישראלית היום התעלמות מהשיקולים הערכיים היא שגיאה ערכית וטקטית.

נתניהו, ובנט בעקבותיו, מאגדים את הסוגיות האלה תחת הכותרת המפוקפקת "סטטוס קוו", דהיינו המקומות שהחברה הישראלית מעדיפה שלא להיכנס אליהם. מה שחשוב כרגע לתפיסתם הוא להמשיך לעסוק בעניינים המדיניים ובאיראן.

הבעיה היא שהחברה הישראלית לא שאלה אף אחד וכבר מזמן החליטה לפתוח את הסוגיות האלה וללבן אותן ברשתות החברתיות וברחוב. אבל בכל הקשור לבית היהודי, ההנחה הזו, שאם לא נכנסים למוקשי סטטוס קוו אפשר להישאר בקונצנזוס ולקבל תמיכה אלקטורלית רחבה, פשוט לא עובדת – אם נשפוט על פי מספר המנדטים שהסקרים מנבאים לבית היהודי בשלוש השנים האחרונות, מישהו שם צריך לשאול את עצמו אם ההליכה בצל נתניהו עובדת; אם ההקפדה המופתית שלא לנקוט עמדות ציבוריות בנושאים כמו השבת בישראל, גיוס חרדים או מבנה המשפחה הישראלית – ובמקרה הטוב רק לכבות שריפות מאחורי הקלעים – אכן עובדת לבית היהודי, ולו ברמה האלקטורלית.

החידה הזו הופכת קשה עוד יותר היות שהציבור הישראלי דווקא מגביר את הערכתו לשרים הבכירים של הבית היהודי בכל הקשור לתפקודם במשרדים שבראשותם. יתרה מזאת, הציבור הישראלי גם יודע לתת קרדיט לבית היהודי על חלקו החיוני בעיצוב מדיניות הממשלה והקבינט בעמדות מול האויב הערבי. הבית היהודי תמיד מתהדרים, ובצדק, שבשמונה מנדטים הם מצליחים לעשות הרבה מאוד דברים לצד נתניהו. אלא שאם הם עושים את העבודה, מי צריך אותם גדולים יותר?

לפני שבועיים הראה נתניהו בפעם הראשונה שינוי מפתיע בזיהוי המערכה הישראלית ככזו שעברה קצת מהמרחב הביטחוני אל העיצוב הערכי שלה. באיחור גדול הבין נתניהו שהשיח עבר מהוויכוח בין ימין ושמאל מדיני אל השאלות הבאות. לפיד, צריך לומר את האמת, הבין זאת מזמן. והבית היהודי? שותק. נראה שהסרטון הלהט"בי במערכת הבחירות האחרונה עדיין צורב להם.

גם אם מאכזב שזה מה שיאלץ את הבית היהודי להתעורר בעקבות נתניהו, גם עכשיו הם יכולים לעשות שינוי שיוביל ולא ייגרר, כפי שהם יודעים לעשות כשהם רוצים. הנה הצעה ספקולטיבית לגמרי כיצד נראית המפה האלקטורלית הדוממת בשלב הזה למראה ציר הדיון שהתווסף.

שמרנות ומתירנות

בציבור הישראלי מתגלע ויכוח בציר אחר לגמרי, המאפיין שתי קבוצות אידאולוגיות שונות: שמרנים מול מתירנים. אין הכוונה לחלוקה המוכרת של שמרנים-ליברליים, שכן חלק גדול מבעלי העמדות הליברליות הכלכליות חברתיות הם דווקא שמרנים בעולם הערכים שלהם. משום כך יהיה מדויק יותר לשרטט את הוויכוח בין שמרנות תרבותית למתירנות תרבותית. הוויכוח הזה קיים בתוך הימין המדיני (עם נטייה מסוימת לשמרנות תרבותית) ונמצא גם בשמאל המדיני (שבו נראית נטייה למתירנות תרבותית).

השמרנים מאמינים מאוד בערכי משפחה, במסורת היהודית וממילא בשבת במרחב הציבורי; הם בעד גיוס שווה אבל לא יכפו אותו על חרדים. לעומתם המתירנים יכולים בהחלט לדבר בשבח הקהילה הלהט"בית, להיאבק בהדתה ולהילחם בחרדים.

חשוב מאוד לחדד: אין בין שתי הקבוצות הללו חלוקה קלאסית של דתיים–חילונים או ימנים–שמאלנים. יש שמאלנים מדינית שהם שמרנים תרבותית ויש ימנים מדינית שהם מתירנים. אפילו בתוך הציבור הדתי-לאומי עצמו יש דתיים המאמצים את ערכי התרבות המתירנית המערבית ונעים על הציר שבין יאיר לפיד לבית היהודי. לא מעט חילונים אוחזים בעולם ערכים שמרני-מסורתי.

המפה הפוליטית בישראל צועדת לשם: ה'ימין' החדש יהיה שמרן ומסורתי ויורכב מדתיים ומחילונים שמרנים, וה'שמאל' החדש יהיה מתירני ולא מסורתי, וגם הוא יורכב מדתיים ומחילונים.

לכוון לחרדים

כדי להזיז את המקום של הבית היהודי משומרת הסף המוכשרת והחשובה שעובדת לצד נתניהו אל מקום של פוטנציאל הנהגתי דרושים שני שלבים.

שלב ראשון:מעבר ממפלגה קטנה-בינונית ומשפיעה (7–11 מנדטים) למפלגה בינונית-גדולה (17–20 מנדטים).

שלב שני:מפלגה מנהיגה.

למה חשוב לאבחן זאת בשני שלבים? מכיוון שקהל היעד של כל שלב שונה.

אמנם מבחינת עמדות לאומיות אין הבדל בין השלבים; בשניהם פונה הבית היהודי ל'ימין' הפוליטי שאינו מעוניין בעוד הרפתקאות מדיניות עם הפלסטינים מסיבות אמוניות, ביטחוניות או פרקטיות.

ההבדל הוא בחלוקה שערכנו בין השמרנים למתירנים: קהל היעד של השלב הראשון מאופיין בדעות שמרניות מתונות, ואילו לקהל היעד של השלב השני עמדות עם נטיות מתירניות יותר.

וכאן מתגלע הוויכוח הגדול בצמרת הבית היהודי. כאשר הם פונים לימין הפוליטי, רבים שם מכוונים, בלי שהם תמיד מודעים לכך, אל החלק המתירני בתוכו, כדי לקבל את הנתח האלקטורלי של השלב הראשון, אל הימין הפוליטי המתירני, ובמקביל למתירנים שעברו לתמוך ביאיר לפיד.

הניסיון לכבוש את לבם של המתירניים הלאומיים נידון בשלב זה לכישלון, שכן חלקם מזהים שהליכוד נותן להם בסך הכול את המענה של לאומיות מתירנית, ואלו מהם שחדורי מוטיבציה להחליף את נתניהו נמנים בינתיים עם מצביעי יאיר לפיד. לעומתם, השמרנים הלאומיים נמצאים לעת עתה בליכוד מהסיבה הפשוטה שבינתיים אין מפלגה לאומית דייה שנותנת להם חלופה ברורה לערכים שמרניים ומסורתיים.כאן בדיוק נמצאת קפיצת המדרגה הראשונה של הבית היהודי.

אבל העצמה החשובה לא פחות של מספר המנדטים מהפלג השמרן והימני אינה נמצאת רק כאן. מספר מנדטים לא פחוּת טמון בציבור החרדי, הספרדי וגם האשכנזי. ביום העצמאות האחרון ערכה ההסתדרות הציונית סקר, ותוצאותיו פורסמו באתר החרדי "כיכר השבת", ולפיו 45 אחוזים מהחרדים הגדירו את עצמם ציונים. מדובר באנשים עם תפיסה לאומית וסל ערכים שמרני המחפשים בית. כמו השמרנים הלאומיים שממתינים בינתיים בליכוד, גם את החרדים הציוניים אף אחד לא סופר בינתיים, והם ממתינים במפלגות המסורתיות שלהם עד שמישהו יואיל לתת להם מענה דתי, לאומי ושמרני.

בשלב הראשון של קפיצת המדרגה של הבית היהודי יש לגבש תמיכה לאומית שמרנית, מסורתית ולאו דווקא דתית, מתוך הנחת עבודה שחלק מהציבור הדתי המתירני כבר נטש או עתיד לנטוש אותו. הליבה תמיד תהיה הציבור הדתי-לאומי הקלאסי, שדעותיו אינן מתירניות. הציבור התורני שנטש את הבית היהודי גם הוא יחזור בשלב הזה, אבל לא הוא ההון האלקטורלי הגדול של המהלך הזה אלא המנדטים השמרניים הרבים בליכוד, הציונים שבציבור החרדי והמעטים שיש אצל יאיר לפיד.

שינוי התפיסה של הבית היהודי וכיוון לקהלים האלה הוא היחיד שיוכל לנפץ את תקרת הזכוכית של המפלגה. בעומק, המשהו החדש שהיה אמור להתחיל הוא בדיוק המהלך הזה: מפלגה לאומית שמחוברת למסורת היהודית ולערכים שמרניים. אבל משהו שם נתקע בדרך.

להתחיל מחדש?

מי שירצה יראה בקלות את אותה החלוקה גם במערכה הנוכחית על מבנה המשפחה הישראלית, כביכול בשם זכויות של גברים חד-מיניים לאמץ ילדים. בתומכים היה אפשר למצוא דתיים מתירנים ואפילו רבנים, והמתנגדים שהעזו להרים ראש היו דווקא חילונים למיניהם. את התומכים והמתנגדים למאבק אי אפשר להכניס לתבניות הישנות של דתיים וחילונים או שמאל וימין, אלא יש לחלק בין שמרנים למתירנים.

נקיטת העמדה המתירנית של נתניהו בנושא הזה היא רק הרמה להנחתה לבית היהודי. הבית היהודי יכול לבחור עכשיו היכן הוא עומד: אם הוא ממשיך להתעקש להיאבק על לבו של הציבור המתירני, שממילא אינו מתכוון לעבור אליו בשלב הזה, או נצמד לזהות הפוליטית ההיסטורית שלו.

מיותר לציין שנקיטת עמדה מתירנית של הבית היהודי כלפי התרבות הלה"טבית בכל חוק שהוא תהיה שמיטת קרקע מוחלטת מהתקווה שתלויה בבית היהודי כחלופה מסורתית לימין הלאומי הישן. אם רעיון זה יעלה על לב, חלילה, הוא יהיה קו פרשת מים שיצדיק בהחלט חיפוש אחר דרך פוליטית שונה לציבור השמרן, החילוני והדתי. גם אם זה אומר להתחיל הכול מהתחלה.

סחף מול בחירה

השלב השני גם הוא יגיע. מפלגה בינונית-גדולה, שמרנית ולאומית עם חילונים ודתיים שתתבסס על האידאולוגיה הציונית-דתית תהפוך חלופה מושכת גם לחלק מהציבור המתירני, החילוני והדתי, החובק כרגע את התרבות המתירנית – פחות מבחירה אידאולוגית ויותר מאשליה של סחף ציבורי ואקלים תקשורתי.

בכל הקשור לוויכוח על התרבות המתירנית מול הלאומיות השמרנית, טרם הראה נפתלי בנט את הכוח שהצליח להציג באופן מרשים בכל הקשור לשינוי השיח ברמה המדינית. את הפירות של מה שעשה עד עכשיו בתחום המדיני קצר נתניהו. כדי להחיל שינוי אמתי יצטרך בנט להפגין יכולת בהובלת עמדות בעיצוב החברה הישראלית פנימה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם