עם סגירת הקלפיות

 3 maarechet
תחושות ראשוניות של שלישי בלילה, עוד לפני פרסום תוצאות האמת

מערכת

בכל מערכת בחירות אנו זוכים לחוויה של סגירת גיליון שעה וחצי אחרי שמתפרסמות תוצאות המדגמים, הרחק מתמונת תוצאות האמת. אבל הפעם דווקא המציאות האבסורדית הזו, שלפיה אנחנו הולכים לישון עם כמה מפלגות בימין שמתנדנדות על גבול אחוז החסימה ומתפללים שלבסוף תישארנה משמעותיות או לפחות בחיים, היא בעצם כל הסיפור של הבחירות האלה.

אף לא אחת מהן יכולה להאשים את נתניהו שהוא הביא אותן למצב הזה בקמפיין הגעוואלד שלו. מפלגה ששווה בסביבות חמישה מנדטים היא בהגדרה שבר מפלגה; כזו שהייתה אמורה למצוא את עצמה יחד עם רשימה ארוכה של שברי מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה. רבים ממתמודדי מחנה הימין נהגו כאן בחוסר אחריות שהוביל לשבר הזה. בהשוואה למחנה השמאל זה מתחדד עוד יותר: לבני שפרשה ולפיד שהתאחד יצאו אחראים יותר מרוב שחקני הימין הנוכחיים.

בנט ושקד, שני פוליטיקאים מוכשרים בלי קשר לתוצאות הסופיות, נכשלו כישלון חרוץ. קודם כול, התיאוריה שמצדיקה התפלגויות בהנחה שהן יביאו מנדטים ממקומות אחרים – קרסה, והתבררה כשגויה מיסודה. ומעבר לכך, לצערנו, זה גילה עליהם משהו חמור ועצוב יותר.

השניים יצאו לדרך חסרת האחריות הזו כשהם בטוחים שהציונות הדתית תישאר שבויה בקסמם – קסם שאכן יש לשניים הללו – גם אם יעשו מהלכים מרחיקי לכת כדי להביא בוחרים חילונים. בנט ושקד לא הבינו את הדבר הכואב הבא: בסופו של דבר שניהם זלזלו בבוחרי הבסיס שלהם. הם סמכו על כך שהדתיים הלאומיים עם הלהט בעיניים ילכו אחרי כל אדם עם כוח להוביל אותו, וזה לא עבד. את השיעור הכואב הזה כל המחנה הלאומי-אמוני לומד על בשרו. הדבר היחיד שאפשר להתעודד ממנו הוא העובדה שבנט ושקד כן עשויים מחומרים שמפיקים לקחים.

לעומתם, איחוד מפלגות הימין כן גילה אחריות. אולי זה קרה מאוחר מדי ובאופן כפוי מדי, שכן היו שם קולות לא אחראים שרצו ביהירותם להתמודד בנפרד, אף שכל הסקרים הראו את מה שגם התגלה בתוצאות המדגמים – שללא עוצמה יהודית אף אחת מהמפלגות לא הייתה מצליחה לצלוח את המסע הזה.

בפועל, הקולות האלה הושתקו, ואיחוד הימין בחר בדרך של אחדות. אם אכן, כפי שסמוטריץ' הצהיר מיד אחרי תוצאות המדגם, הוא והרב רפי פרץ יתפטרו במסגרת החוק הנורווגי כדי לאפשר לבן גביר להיכנס לכנסת, הרי שהחבורה הזו תלמד את הציבור שהיא אכן מכינה את עצמה היטב למערכות הבאות, בהבינה מהי ערבות הדדית. זה יגיד לציבור באופן הכי אצילי שהרב רפי מחבק באמת את איתמר בן גביר.

הלקח החשוב ביותר מבחינת מבנה מחנה הימין הוא שלא צריך בו את כל המפלגות הקטנות. זה לא אומר שצריך לאמץ את מודל שתי המפלגות של ארה"ב, אבל צריך שתהיה לצד המפלגה הימנית הגדולה עוד מפלגה אחת בלבד שתמשוך אותה לכיוון האידיאולוגי. אצלנו זה גם קל להגדרה – ימין לאומי ולצידו ימין אמוני, כאשר באחרון יהיו דתיים וחילונים רבים הרוצים את אמונת ישראל כמי שמכוונת את מדינתם.

מי שבטוח לא ילמד שום לקח, כפי שעד כה לא למד לקח, הוא משה פייגלין – למרות כל עשרים השנים שהוא מלהג לו בתוך המערכת הפוליטית, כשהוא מקפיד שלא לשאת בשום תפקיד ולא לייצר שום חיבור עם אף אחד. לא ברור אם יעבור את אחוז החסימה, מה שכן ברור הוא שנפגוש אותו גם במערכת הבחירות הבאה. הוא יגיד שפניו לדרך ארוכה, הוא יאשים את הרבנים ואת הציונות הדתית שהרחיקה ממנו בוחרים כי הם מפחדים ממנו, והוא כבר ימצא איזה גל מעניין לרכוב עליו. מה שבטוח הוא שגם אז תלך אחריו קבוצה מסוימת של חסידים והוא ימשיך לדבר ברהיטות, ומאחורי זה לא יהיה כלום חוץ ממוטיבציה לייצר טוויסט מגניב שיעשה שוב ושוב רק נזק פוליטי.

הלקח החשוב ביותר מבחינת מבנה מחנה הימין הוא שלא צריך בו את כל המפלגות הקטנות. זה לא אומר שצריך לאמץ את מודל שתי המפלגות של ארה"ב, אבל צריך שתהיה לצד המפלגה הימנית הגדולה עוד מפלגה אחת בלבד שתמשוך אותה לכיוון האידיאולוגי. אצלנו זה גם קל להגדרה – ימין לאומי ולצידו ימין אמוני
חשובים יותר מתיקים: קווי יסוד

בהנחה שמלאכת הרכבת הממשלה אכן תוטל על נתניהו, ושהוא לא יפתיע בהצעת אחדות לגנץ שתבגוד בכל מה שהצהיר, המשא ומתן יתחיל בשדה הטבעי של מפלגות הימין.

וכאן חשוב להזכיר לכל המפלגות הקטנות שניגשות למשא ומתן: ליברמן קיבל את תיק הביטחון עם 5 מנדטים. אלו דברים שקורים, לא בשל סחטנות פוליטית אלא מתוך הכרת הערך העצמי של כל אחת מהשותפות המרכיבות את הפאזל. מפלגה שרוצה להילחם על שינויים במערכות המשפט, הביטחון או החינוך, צריכה לכוון לשם ללא קשר לגודלה.

ברם, התיקים הם ממש לא חזות הכול. מהקדנציה הקודמת למדנו שקווי היסוד של הממשלה משפיעים לא פחות ואולי אפילו יותר. אם יש משהו שרשום על שם כחלון, לטב או למוטב, הרי שהוא הקו האדום והבוהק שהוא הציב בכל הקשור להתנהלות מול בג"ץ. דומה שאין גורם שעיצב את הממשלה והחוקים שהעבירה יותר מהקו שהוא הגדיר במו"מ הקואליציוני.

לכן, הרבה לפני חלוקת התיקים, צריכים אנשי מפלגות הימין לנסח בבהירות את קווי היסוד של הממשלה הבאה. יש לנו אפילו הצעה איך לנסח אותם בקלות: אספו את רשימת ההתחייבות שנתניהו בעצמו 'נאלץ' לשחרר רגע לפני הבחירות כדי לגרום לכמה שיותר מצביעי ימין לבוא אליו, כמו למשל פינוי חאן אל-אחמר.

גולת הכותרת של הרשימה שתאספו תהיה החלת הריבונות, שעליה התחייב באופן המפורש ביותר. הוא בוודאי ינסה למסמס את הצהרתו, אך לאנשי מפלגות הימין יש האחריות המלאה לפרוע את המחיר של הקולות שגנבו מהם לטובת מימוש ההחלטה הזו. נתניהו חתום על הבטחה למימוש הריבונות ביו"ש; עכשיו צריך לעשות הכול כדי לפרוע את ההתחייבות.

לצד זה אסור לתת לשינויים המובטחים במערכת המשפט להתמוסס, בלי קשר לשאלה מי יהיה שר המשפטים. משום כך צריך כבר במשא ומתן הקואליציוני לשים באופן המפורש ביותר את פסקת ההתגברות, שינוי הוועדה למינוי שופטים ופיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה. ייתכן שהפעם דווקא יש יותר הבנה במערכת הפוליטית שהדברים האלו נצרכים – כמו שאפשר לראות בשינוי עמדתו של כחלון בנושא.

להתחיל מבראשית

את החלק החשוב אזרחי ישראל ביצעו – לבחור. כעת צריכים הרבה תפילות שחומרי הגלם הלא פשוטים האלה יתגבלו יחד לממשלה ראויה ויציבה לרצון העם. או אז נוכל סוף סוף להרגיע ולו במעט את השיח הפלגני. הלוואי שקצת יניחו לנו עם הקריאות להדחת נתניהו למרות רצון הבוחר ועם הטלת הרפש בעשרות המנדטים של המחנה הנגדי.

תהיה הממשלה אשר תהיה, ביום חמישי, אם הכול עבד כמו שצריך, הגשושית 'בראשית' עשתה חתיכת היסטוריה ונחתה על הירח בעזרת ה'. ניצולי אושוויץ ומיידנק שיגרו חללית לירח 70 שנה אחרי שכבו המשרפות. עם ישראל חי לפני הממשלה החדשה שתקום ויחיה גם אחריה. אחרי שהסערה שוככת, יש כאן משהו שהוא גדול מאיתנו, ואנחנו צריכים לעבוד כאן יחד עוד הרבה מאוד זמן.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם