שקד, זו ההזדמנות שלך Featured

 3 maaecht

מערכת

השבוע מגיע המבחן האמיתי של שקד, האם למדה את הלקח מהכישלון בבחירות הקודמות * אם היא תתנער מהפלגנות של הסיבוב הקודם ותצליח לאחד תחת שרביט הנהגתה כמה שיותר כוחות מימין לליכוד, תוכל לצמוח מתהליך התיקון הזה בשורה גדולה

הימין החדש הוא פיקציה ולא יותר. לעומת זאת איילת שקד ונפתלי בנט ממש אינם פיקציה; הם אפשרות חשובה, אם כי עדיין בלתי ממומשת. זה לא נכתב בשביל לתת גב למישהו במשא ומתן אלא כי זו נקודה חשובה מהותית ופוליטית כדי שלא נחזור על שגיאות שהקלפיות עדיין לא הספיקו לשכוח. הכותרת של האחדות הזו אינה שילוב הימין החדש אלא החזרתם של בנט ושקד למפלגות הימין. לכן לדרישת הזיג-זג, כלומר הדרישה לתת ברשימה ל'ימין החדש' מקום שווה ל'איחוד מפלגות הימין', אין בכלל מקום.

בואו נתחיל דווקא מנפתלי בנט. האיש הזה הוא פוליטיקאי חשוב. לא רק משום שיש לו קבלות בעשייה אלא משום שאין הרבה פוליטיקאים ששיעור המניע האידאולוגי שלהם גדול בהרבה ממניעיהם האישיים. גם האופן שבו נתן לשקד את הבכורה אינו מובן מאליו. אפשר להגיד שבמצב הנוכחי לא הייתה לו ברירה, אבל ראינו כל כך הרבה פעמים שבעת שררה אין היגיון, ורוב בני האדם, שלא לדבר על מנהיגים, מעדיפים כישלון מאובדן מקומם בראש. צריך לומר גם שהאיש הזה, נכון לרגע זה, נמצא בכשל הנהגתי עמוק שלמרבה הפלא הוא אינו מצליח להתנער ממנו.

בנט עלה לגדולה בגלל יכולותיו לאחד את השורות, וכל עוד היה שם קיבל את מלוא הקרדיט, ובהתאם לכך גם מנדטים. כשהתחיל לשנות כיוון החלו המנדטים לברוח, וכשעשה מעשה מפלג כמעט מצא את מותו הפוליטי. הרכיב הזה נשמע פשטני מדי לכל מי שמכירים את עושר הגוונים שיש בימין – דתיים, מסורתיים, לייטים, ליברליים, קיצוניים וכל מיני. אבל הרכיב הזה אינו נשמע פשטני כלל למי שיש להם תודעת הנהגה עמוקה. לא רק שהם אינם נבהלים מהסתירות הפנימיות שיש בכל מיני סוגיות בגלל כל היצורים שמרכיבים את הציבור שלהם, אלא להפך, זה דווקא מחיה אותם. האתגר לנהל את כל האנדרלמוסיה הזו הוא הלחם של מנהיג אמיתי. בשום אופן לא תשמעו אותם משמיצים שום גוון גם כשהם חושבים אחרת ממנו. הם אינם יושבים קפוצי ידיים ודרוכים כשמישהו בא לחסות בצל כנפיהם אלא הפוך בדיוק: הם מחפשים מקום ראוי ונוח להושיב אותו.

בנט, בצער הלב, גילה שבמפתיע הוא עזב את העמדה הזו. ואם רצינו לחשוב שהוא חזר בו, הרי שמייד כשחזר לזירה הוא המשיך לבנות את עצמו על ידי שיסוי נמוך בין חרד"לים לליברליים. הוא משתמש בטרמינולוגיה הזו שימוש אנטי-ממלכתי ומאכזב. טרמינולוגיית פילוג כזו שמורה לאחרוני הפובליציסטים מחוץ למגזר ובתוכו, ולא למנהיג פוליטי.

ציבור אינו צריך שהמנהיגים שלו יזכירו לו את ההבדלים בין פלגיו, הוא צריך שהם יגידו שלמרות הכול הם ביחד כוח חשוב. כשיצליח בנט לחזור בתשובה פוליטית ייתכן מאוד שנראה אותו שוב במקומות השפעה שראויים לאיש כמוהו. עד אז הוא ימשיך לעשות דברים טובים לעם ישראל, אולי אפילו בתפקיד שר, אבל לא כמנהיג ציבור.

שקד תהיה חייבת להשתחרר שחרור מוחלט מהיותה מייצגת את הימין החדש ברשימה המתאחדת, כי היא מקבלת כרגע את המנדט להוביל את הימין לא בגלל הימין החדש והרעיון האידאולוגי שהוא מייצג אלא למרות הטעות של הימין החדש

 

המבחן של שקד: להכיל ולאחד

שקד יכולה בקלות ליפול לדיבורי הסרק על היותה פופולרית ושיש לה ערך אלקטורלי. אילו הייתה רק ערך אלקטורלי, לא היה הימין החדש סופר שוב ושוב את הקלפיות כדי לגלות למרבה ההפתעה שהם כל כך קרובים אבל כל כך רחוקים. כבר לקראת הסבב הקודם הציבו אותה בראש הקמפיין של הימין החדש, וגם אז זה היה בראשות בנט ושקד. אם נשפוט בינתיים מהמודעות המעודכנות של הימין החדש, הסיסמה שלו היא "איילת שקד", ונראה שלעת עתה האסימון עוד לא נפל שם.

למעשה שקד מקבלת קרדיט נוסף רק בגלל הכישלונות של שאר הנוכחים בזירה הזו בחצי השנה האחרונה, שבסבב הקודם, למרות הרצונות וההצהרות, פשוט לא הצליחו לצאת מעצמם ולאחד את השורות. כל קודמיה בחצי השנה האחרונה לא הצליחו להבין שהם כאן כדי לייצר חלופה שלטונית רחבה, ושאת זה אפשר לעשות רק בתודעת איחוד שורות עמוקה. איילת שקד מקבלת כרגע מנדט כדי לראות אם היא מסוגלת לעמוד במשימה.

שקד תהיה חייבת להשתחרר שחרור מוחלט מהיותה מייצגת את הימין החדש ברשימה המתאחדת, כי היא מקבלת כרגע את המנדט להוביל את הימין לא בגלל הימין החדש והרעיון האידאולוגי שהוא מייצג אלא למרות הטעות של הימין החדש. אם העמדה שתבחר בהליך החיבור יהיה ייצוג הימין החדש, היא תיכשל. מונה המנדטים ילך ויקרוס ככל שנתקדם לעבר הקלפי ממש כפי שכבר קרה.

איילת שקד קיבלה הזדמנות אמיתית להנהיג את המחנה המפולג שמימין לנתניהו. זו המטרה היחידה והגדולה והנשגבה שלשמה היא כאן, ורק הוא המבחן שלה. כבר כתבנו כאן לפני זמן רב שאפילו המאוויים שלה להנהיג את המדינה לא יוכלו להתממש בליכוד. הדרך הכי בטוחה למוסס את 'אגדת איילת שקד' הייתה להכניס אותה לשורות הליכוד. בדיוק כפי שההילה של בנט התמוססה כשנטש את תפיסת ההנהגה.

המחמאה הכי גדולה שהזוהר נותן למלכות ולדוד המלך היא "לית ליה מגרמיה כלום", ובעברית: אין לה מעצמה כלום. אם איילת תרצה היא תוכל להיאחז בהדרכה הפוליטית הזו: כל גדולתה תלויה ביכולות שהיא תפגין בשנית, כמו שהייתה בזמנו בבית היהודי, להכיל ולאחד את השורות. אם תצליח, אם תכתת רגליה אחרי כולם כדי שירגישו בנוח ובביטחון בהנהגתה, היא תצליח ואולי גם תגיע להיות ראש ממשלה מהר ממה שהיא מדמיינת. אבל אם תבחר ליפול לשטויות של יועצים שמדברים איתה על לדאוג לאלה ולהוריד ידיים לאלה, היא תיפול. היא זקוקה לבצלאל סמוטריץ' כמו אוויר לנשימה. היא חייבת את אורית סטרוק איתה. היא רוצה שהרב רפי פרץ יביא איתו את בוחריו הנאמנים של הבית היהודי. אבל זה המובן מאליו.

כשאומרים 'כולם' חשוב מאוד לחדד נקודה עקרונית. 'מבחן בן גביר' אם תרצו. המבחן לא יהיה רק ביכולת שלה לעשות איזה מיקס מאולץ בין הבית היהודי, האיחוד הלאומי והימין החדש. היא תצטרך לנסוע ולהביא את איתמר בן גביר ולגרום לו להיות בתוך המחנה. לא כי יש בהכרח הזדהות עם הדרך שהוא מייצג אלא משום שמתעקשים להוציא אותו, שלא בצדק, אל מחוץ למחנה. מבחן האחדות, כמה מרתק, תלוי בכניסתה של עוצמה יהודית. זה לא יהיה פשוט מול הגזע הנבחר של אליטת הבית היהודי. זה כמובן יהיה קשה מאוד מול הניסיונות, שיגיעו ללא ספק, להדביק עליה תווית כהניסטית מצד התקשורת יפת הנפש, שתקפיד בעוד רגע לדבר על "המנדטים שבורחים" בגללו כאילו זו באמת דאגתם. אבל ככה זה בהנהגה, זה בדיוק מבחן האומץ ללכת עד הסוף.

את המלאכה הזאת תצטרך שקד לעשות מול הזרמים הכי ליברליים שיש בציונות הדתית: היא תשב איתם בסבלנות ותיתן להם מקום של אמת. תביא אותם למנגנוני החלטות בצמתים בסוגיית דת ומדינה. תושיב רבנים ורבניות מכל הצדדים לגבש אמירות הלכתיות וערכיות בגיור, בשבת, בגיוס, ביהדות התפוצות, ברבנות הראשית. יש תפיסה מוטעית כאילו נפתלי בנט בגלל גודל כיפתו מייצג את הזרם הליברלי. הזרם הליברלי צריך ייצוג אידאולוגי משמעותי יותר.

לשקד יש יכולות כאלה בדיוק, לגשר ולתת מקום. לא לעסוק בדעותיה אלא להביא לידי ביטוי את המכלול. כך הגיעה ללא מעט הישגים גם בחוק הגיוס וגם במשרד המשפטים. אם היא תתעסק ביכולות האלה היא תזכה להנהגה, וממילא לכמות מנדטים גדולה כזו שכולנו, גם הציבור הרחב שמאמין בתפיסה הזו, נהיה מופתעים.

והחילונים שאנחנו מחכים כל כך שיבואו לתמוך? תהיו בטוחים, הם יבואו גם יבואו. מי שרואה הנהגה אמיתית מזהה אותה מכל רחבי המפה הפוליטית ומכל גוני החברה הישראלית. היידה ביבי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם