ההזדמנות של הרבנות Featured

 3 maarechet
בג"ץ הרב שמואל אליהו הוא ההזדמנות של הרבנות הראשית לקבל אחריות למוסריות בישראל
 
למי מותר להביע עמדה בנושאים מוסריים ולמי אסור? תתפלאו אבל התשובה לא נמצאת בלשון החוק אלא באמונה בערכי הצדק ובעיקר בכמות הביטחון העצמי. עד עכשיו בית המשפט החזיק את שני הדברים באופן בלעדי, ובכן – לא עוד
 

מערכת

 

יש משהו מופלא ביכולת המרשימה של בג"ץ ולעשות בחוק ככל העולה על רוחו, בלי למצמץ. אפשר בהחלט לכעוס על האבסורד שבו בית המשפט מתערב באופן מודע בהחלטה של שני שרי משפטים קודמים ושל היועמ"ש שלא להעמיד לדין את הרב שמואל אליהו. אפשר גם להמשיך להתעצבן מהאופן שבו בית המשפט שם את כל אנשי האקדמיה, ואת כל עיתונאי תאגיד התקשורת שממומן ע"י המדינה, בצד אחד שבו מותר להגיד כל מה שרוצים וחושבים, ושבו מותר לנצל את המעמד העיתונאי והאקדמי שהמדינה העניקה בכספה כדי להשפיע על הציבור. ובצד השני הוא שם את הרבנים שאמנם גם הם מקבלים את משכורתם מהמדינה כמו חברי הקבוצה הקודמת, אבל להם אסור, ממש אסור, להביע את דעתם על מה שהם חושבים שצריך לעשות למחבל שמבצע פיגוע. בטח שלא לקרוא לממשלה להימנע מתשלום כספים למחבלים, או חלילה להתריע מפני אנטישמיות שקיימת בעולם הערבי. ומילא אלה, אבל לומר שהליך המשפט של נתניהו נודף רצון עז להפילו ולא רצון לעשות צדק? לכל עובדי המדינה בתקשורת ובאקדמיה מותר, אבל לרב, ועוד עם זקן ששואב את תפיסות עולמו מתורת ישראל ושאנשים רבים כל כך שומעים את שיעוריו ואת עצתו – לו בטח שאסור.

 

במילים אלה גם ניסה פרופ' פרימר שייצג את הרב אליהו להסביר לבית המשפט מדוע אין הוא יכול להפלות בין רבנים לבין יתר עובדי המדינה במגזר הציבורי: "אין בעובדה שרבנים – וביניהם המשיב – מקבלים את שכרם מקופת המדינה כדי להצדיק פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי שלהם: הממשלה מתקצבת נבחרי ציבור נוספים שאינם סרים למרותה. בישראל אוצר המדינה מתקצב גם את האוניברסיטאות וגם חלק ניכר ממוסדות התרבות והאומנות, זאת בשל ההכרה בצורך לספק שירותים אלה לציבור. כפי שלא יעלה על הדעת כי בשל כך יהיו פרופסור באוניברסיטה או שחקן תיאטרון מחויבים למדיניות הממשלה וייאסר עליהם להשמיע קול נגדה, כך גם לא יעלה על הדעת שתקצובו של הרב מאוצר המדינה די בו כדי לסכור את פיו.

 

"זאת ועוד. מלבד עקרונות חופש הביטוי, גם חופש הדת מחייב את הרבנים להשמיע את קולם בשאלות הלכתיות, גם אם לאלה יש השלכות "פוליטיות" כאלה או אחרות. בעולמה של תורת ישראל, כשמדובר ברב המתבקש להורות הלכה לרבים ולהוכיח את הציבור על מה שנראה בעיניו-שלו כעבירה, הרי שמוטלת עליו חובה, ולא אך רשות, להביע את עמדתו בלי לגור ולפחד מפני איש. במקרה זה, חופש הביטוי הופך להיות חובה, ולא אך חירות וזכות".

פרוצדורלית מה שאמור להתרחש כעת הוא ששר המשפטים יפנה לרבנות הראשית ויבקש ממנה להקים ועדת משמעת שבפניה יעמוד הרב שמואל אליהו. עכשיו יגיע המבחן. לא של בית המשפט אלא של התורה. של הרבנות.

 

 
אפשר להגיד לבג"ץ: לא
 

אפשר להתעצבן מהעובדה שכל הטיעונים האלה לא מפריעים לבית המשפט לייצר את הפרשנות שלו למציאות, אבל אפשר גם להסתכל על זה בהערצה. הרי מה גרם לכך שכולם מקשיבים היטב לצדק היוצא מפי בית המשפט העליון ולא מקשיבים לדברי הרבנות? הרי כידוע אין שום חוק שמאפשר לבג"ץ לפסול חוקים. ומעבר לכך בפועל כדי לייצר משמעות להפרדת הרשויות במדינת ישראל, הכנסת יכולה לא לציית לכל הוראה של בג"ץ. וכך גם עשו לא מעט ראשי ממשלה כשלא התאים להם.

 

מה בכל זאת הביא את בית המשפט למקום שבו הוא נמצא? פשוט מאוד, הוא חשב באמת ובתמים שהצדק אצלו. וכך בתהליך מרשים של 30 שנה גרמו השופטים לכולם להבין שמי שאומר כאן את האמת האלוקית, הרוממה מבינתנו, הוא הם עצמם.

 

אז האמת היא שכל מה שצריך לעשות כדי לשנות את המציאות הזאת הוא עוד 30 שנה שבהן רבנים ייקרו את עצמם ואת תורתם ויאמרו בגאון וללא מורא את דעותיהם. כל מה שצריך כדי שמועצת החכמים של הרבנות הראשית תחליף את מערכת המשפט שסרחה ושמוציאה מתוכה מוסר של תרבות העמים ולא מוסר ישראלי של תורה, הוא שהיא תתחיל לומר את דעותיה בנחרצות בשם תורת ישראל. בשם חכמי ישראל שבכל הדורות. זו עוצמה שיהיה קשה מאוד לעמוד מולה.

 

פרוצדורלית מה שאמור להתרחש כעת הוא ששר המשפטים יפנה לרבנות הראשית ויבקש ממנה להקים ועדת משמעת שבפניה יעמוד הרב שמואל אליהו.

 

עכשיו יגיע המבחן. לא של בית המשפט אלא של התורה. של הרבנות. האם היא תמשיך לראות את עצמה קטנה מול המוסר המקולקל של בית המשפט, או שתשמור על עצמאותה – ותחזיר לבית המשפט תשובה פשוטה שבעיניהם ולשפיטתם אין מקום לשום הליך משמעתי נגדו.

 

במקרה הזה הסיפור יחזור שוב לבג"ץ, ומי שינצח יהיה לא מי שהחוק לצידו. כי החוק לצד שני הצדדים. ינצח מי שיאמין בעצמו יותר. עד כה ולמרות כל השחיתות שיוצאת משם, בית המשפט ממשיך לראות בעצמו מייצג האמת והמוסר. אם הרבנים הראשיים יצליחו לעמוד זקופים בשם תורת ישראל ממקום פנימי ופשוט, המגמה הזאת של החלשת רצון העם והמוסר היהודי תיפסק. כי מה שצריך לעשות הוא קודם כול לעמוד ניצבים ולומר לבג"ץ מילה אחת: לא.

 

ומה יהיה עם שלטון החוק? ומה יהיה על סדרי המדינה? נו, בדיוק על זה אנחנו מדברים. על חזרתו של שלטון החוק. חזרתם של סדרי המדינה המתוקנת. ובמקביל, הגדלה של מעמד הרבנות הראשית כאוטוריטה שקובעת צדק מהו והקטנתו של הגוף שלצער הלב ממשיך את תהליך הסתאבותו ושחיתותו.

 

כבוד הרב שמואל אליהו, המשך בכוחך זה ותורה לנו הלכה ומוסר – פרטיים ולאומיים. כנסת מדינת ישראל המשיכי בכוחך זה והביאי לידי ביטוי את רצון העם. בית המשפט – המשך במגמת האל חזור של הגחכת המוסר הקלוקל שיוצא ממך, כדי שנוכל להחליף אותו במוסר הישראלי היהודי של העם הזה.

 

נראה שהתהליך הזה ילך ויהיה אבסורדי יותר ויותר עד שהממסד הרבני יבין שעליו לקבל אחריות ולהציב חלופה של מוסריות-תורה למדינת ישראל.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם