שקט, נלחמים Featured

 3 maarechet

מערכת

זה שוב קורה לנו. שוב הפילוג הורג אותנו ומפרק לנו את הצורה. למדנו כל כך הרבה פעמים על בשרנו שכשיש אויב מבחוץ זו לא העת להילחם. כמה דם נשפך בשביל שהתובנה הזו תיצרב בנו. כמה גלות אכלנו. כמה בתי מקדש שרפנו. בכל פעם שרבנו בינינו וניסינו להחליף מנהיג בזמן מערכה יצא מזה רק חידלון ומוות. התנ"ך מלא בזה. ההיסטוריה האחרונה והישנה מלאה בזה.

והאמת היא שנראה שהמסר הזה חלחל בנו עמוק. כמה מלחמות ניצחנו למרות כל המחדלים של המנהיגים שלנו רק בזכות העובדה שידענו ליישר קו מול מטרות. כמה תחקירי פדיחות פורסמו על מלחמות שבהן השגנו הישגים בלתי נתפסים כי הנחנו לכל העצות ויצאנו להילחם ביחד.

קלמן ליבסקינד, עיתונאי חכם וישר, כתב מאמר יפה שבו הוא מסביר יפה רק דבר אחד: מדוע לא נכון להצביע לנתניהו. אנחנו הקטנים כתבנו כאן לפחות חלק מהטיעונים החשובים שהוא העלה לאורך לא מעט מהשנים האחרונות. על החידלון של נתניהו בטיפול במערכת המשפט. על חוסר הנאמנות לארץ ישראל. על הזגזוג. הכול לגיטימי. כשתגיע העת בקלפי מותר לקלמן וגם לנו לשכנע את חברינו שלא להצביע לנתניהו.

אמון הוא תודעה. תודעה שבונים על ידי סולידריות בהנהגה. שבירת האמון היא חוסר אחריות של שרשרת פיקוד סוררת שמזנבת בחיילים. אין מרחק רב בין הכרסום באמון של מנהיגים זוטרים בעת מלחמה לבין הקריאות המבישות של אחרוני המפגינים לרדת מהארץ

 

אבל עכשיו? עכשיו נלחמים.

אנא ממך, יאיר לפיד, אנא ממך, נפתלי בנט, הניחו לכל הדיבורים המחוכמים שלכם. אתם מוכשרים מאוד, כל אחד בתחומו, אבל בואו נהיה אמיתיים: אף אחד לא באמת יודע כמה מהעצות שלכם הייתם מצליחים ליישם בזמן אמת. עזבו ניהול והחלטות, עכשיו העת להראות לכולם כמה אתם טובים יותר מראש הממשלה? השתגעתם? כל מילה שלכם מרחיקה אתכם מהתואר מנהיגים ומגלה שמשהו בסולידיות הישראלית נפגם בכם.

לפני כל העצות צריך עכשיו להגביר אמון. אמון אינו רשימת המה-אני-הייתי-עושה-אילו ולא טקטיקות ולא תראו כמה טובים כל הגויים יותר מאיתנו. אמון הוא תודעה. תודעה שבונים על ידי סולידריות בהנהגה. שבירת האמון היא חוסר אחריות של שרשרת פיקוד סוררת שמזנבת בחיילים. אין מרחק רב בין הכרסום באמון של מנהיגים זוטרים בעת מלחמה לבין הקריאות המבישות של אחרוני המפגינים לרדת מהארץ.

בצבא שיננו לנו שוב ושוב שהחוסן של הכוח נמדד קודם כול בלכידות שלו וביכולת שלו ללכת אחר העומד בראשו, הרבה יותר משהוא נמדד בנכונות ובדיוק של החלטות המפקד.

נכון, הקורונה מכה בנו גם בגלל ניהול לא טוב, ונראה שבתוך כל הצעקות האלה אופן קבלת ההחלטות אינו נקי אלא מונע מהתגוששויות פוליטיות וחוסר אמון וטעויות וויכוחים, ונראה שגם אנחנו לא שומרים מספיק על ההוראות. ובכל זאת, אם ממש חייבים לכנס את כל הסיבות האלה לאחת, חוזרים בדיוק לאותה נקודה: שנאת חינם מטמטמת לכולנו את הצורה ומאפשרת לאויב לזנב בנו.

לא למשפטי שדה

וכן, חלק מהותי בהחלט בעניין הוא הכרסום המתמשך בלגיטימיות של נתניהו בשם אשמות שמערכת המשפט טופלת עליו כבר שנים ארוכות. למה טופלת עליו? כי בינתיים זו החזקה היחידה שצריכה להיות באירוע המתגלגל והמביש הזה שרודף אותנו. חזקת השחיתות בשלב הזה, שבו כבר כל כך הרבה זוהמה יצאה החוצה ממערכת המשפט, צריכה להיות מכוונת לעבר מערכת המשפט וטוהר כוונותיה. הכנעה והדחה של ראש ממשלה שלא על ידי בחירות אלא על ידי הניסיון להפילו בכוחניות שמפעילה מערכת המשפט תהיה בכייה לדורות. משמעותה סירוס כל הבאים אחריו. לא יהיו יותר דעות. לא יהיו יותר אג'נדות. לא יהיה יותר ויכוח במדינה: על כל ראש ממשלה נבחר תהלך אימת מערכת המשפט והחובה להישאב אחר עולם הערכים שהיא מכתיבה.

לא עסקת טיעון ולא משפטי שדה. למען הדמוקרטיה והלכידות בעם אסור בשום אופן להיכנע לכוחנות המסוכנת כל כך של הפרקליטות.

עוד לא מאוחר; הקורונה בלבלה אותנו כי התרגלנו לאויבים חובשי כאפייה, אבל אנחנו יכולים להתעשת: היא אויב ממש ככל האויבים. לא העת להחלשה. לא העת לוויכוחים. יום אחד, אולי מייד אחרי שננצח את הקורונה, נצמיח גם מנהיגות חדשה. אמונית כלל-ישראלית. עד אז סותמים, עוטים מסכה על הפה ועל האף. שומרים מרחק ונלחמים ביחד.

למען ה'. למען עם ישראל. למען המדינה הזו.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם