תפנית ההסדרה

3maarechet-790

מאמר מערכת

לפני שניכנס למונחים של חכמים שמבינים בחקיקה, בואו נגיד בצורה הכי רחובית מה יגיד חוק ההסדרה לבתי המשפט ולגורמים המנהליים ביהודה ושומרון: מעכשיו נא להתייחס לכל סכסוך ביהודה ושומרון כפי שמתייחסים לסכסוכים במדינת ישראל. זהו, פשוט. אבל האמירה הזו תביע משהו דרמטי שהמדינה תאמר סוף סוף: חברים יקרים, אנחנו המחוקקים וכמובן הממשלה, ממש מתנצלים על מה שהיה כאן עד עכשיו במשך איזה עשרים שנה, היינו קצת נבוכים מכמה התפתחויות וקצת מבולבלים במשך שנים, ולא לקחנו אחריות ולכן זה יצר כזה בלגן, יצרים וחוסר צדק, והנה סוף סוף התעשתנו, ואנחנו לוקחים אחריות. בלי דרמות ובלי הצהרות על ריבונות, אלא פשוט אומרים באופן ברור מה שאנחנו רוצים.

וזו החשיבות הכי גדולה של החוק הזה - שמי שנבחר כאן ומי שריבון ומי שמקבל החלטה, יפסיק לבלבל את כל המערכות ולהאשים את בית המשפט שהוא שמאלני ולגרום להחלשתו בעיני הציבור. וגם יפסיק להטיח אשמות בגורמי שמאל שמנצלים את העמימות ובכך יעמיק את הקרע בחברה הישראלית, כי אולי זו תהיה הפעם הראשונה שפשוט יגידו למערכות החשובות כל כך כאן כמו המנהל האזרחי ובתי המשפט והיועץ המשפטי, מה המדינה רוצה שיקרה כאן.

מה שהכי חזק בחוק ההסדרה הוא דווקא העובדה שלא מדובר ברפורמה מהפכנית או בפתרון משפטי יצירתי, אלא בהעתקה פשוטה של מה שהכי מקובל בעולם ובמדינה, ושמעתה גם המקום הזה שמנסים לייצר לו תדמית של מערב פרוע – יהודה ושומרון - גם שם צריך שיהיה צדק בסיסי. לא צדק אחר וחדש, אלא בדיוק אותו צדק שנהוג בכל העולם המתוקן.

וזו החשיבות הכי גדולה של החוק הזה - שמי שנבחר כאן, יפסיק לבלבל את כל המערכות ולהאשים את בית המשפט שהוא שמאלני ולגרום להחלשתו בעיני הציבור. וגם יפסיק להטיח אשמות בגורמי שמאל ובכך יעמיק את הקרע בחברה הישראלית, כי אולי זו תהיה הפעם הראשונה שפשוט יגידו למערכות, מה המדינה רוצה שיקרה כאן

והנה תמצית החוק המוצע: הוקמו יישובים ביו"ש על קרקעות פרטיות בסיוע המדינה, דגש על סיוע המדינה, הקרקעות הללו יירשמו על שם הממונה מטעם המדינה, והוא יקצה אותן בתוך 30 יום לטובת ההתיישבות ובתוך שנה נוספת יסדיר אותן. כמו כן תקום ועדה שתקבע פיצוי מוגדל של ערך הקרקע בתוספת 25% לערבי שיוכיח שזכויותיו נפגעו. ושוב, במילים פשוטות – אם המדינה שלנו פספסה ובנתה על מה שעל מפה מסוימת, גם אם היא ירדנית ישנה, מסומן כקרקע פרטית, בררת המחדל תהיה לא להחריב (כמו המצב היום), אלא להעביר תהליך הסדרה ופיצוי גבוה.

בזכות החוק הזה ייעצר באופן הכי פשוט הקלקול המוסרי המקומם - שבמדינת ישראל מחריבים בתים של אזרחים שנמצאים במקומות שהמדינה בעצמה בנתה. אבל יש כאן גם נקודה מהותית נוספת.

חוזרים למגרש האמיתי

הרי מה היה לנו כאן – פעם הייתה משימה ציונית שכל ממשלות ישראל היו חתומות עליה, שנקראת התיישבות. היה שם דגש ברור על יהודה ושומרון. גם בממשלות השמאל. היה ויכוח פוליטי עד כמה ואיך, אבל המדינה היא זו שהחליטה. ואז קרתה התפנית הדרמטית.

כשארגוני השמאל הבינו שאין להם איך לעצור את הדבר הזה, הם חשבו וחשבו, ומצאו את המקום שבו צריך לנהל את המערכה. אפשר להעריך שהם אפילו לא תיארו לעצמם אז עד כמה יהיה אפקטיבי וחזק להעביר את המערכה לבתי המשפט, כי אז קרו שני דברים: לא רק שבג"ץ חידד את היחס ליו"ש כאל מקום כבוש שכל קרקע בו היא בחזקת גזולה ולכן צריך להרוס כל מה שנמצא על כל מפה - עתיקה ולא רלוונטית ככל שתהיה; הדבר הנורא יותר שקרה הוא שבתודעה הישראלית היחס אל המתנחל התהפך אט אט ובהדרגה, מחלוץ ואידאליסט לעבריין, נצלן ופורע חוק. וזו נקודה שההתיישבות לא רוצה להתמודד איתה – מאוד נוח לה להאשים את הגבעות ונעריהן בקלקול התדמית של ההתיישבות, אבל המציאות היא שאיבוד הלגיטימציה של מפעל ההתנחלויות התחולל בכלל לא במקום הזה, אלא בפוזיציה החדשה שהוא קיבל. מנודניקים מזוקנים עם עוזי, שמקבלים הרבה כבוד ותקציבים בבית המחוקקים ובממשלות השמאל, הם הפכו להיות הנרדפים והנאשמים בהיכלות המשפט של מדינת ישראל. המערכה עברה בשיטתיות מהמרחב הפוליטי אל המרחב המשפטי. מאידיאולוגים שלוקחים את החיים קצת יותר מדי ברצינות, הם הפכו לעברייני חוק וגזלני קרקעות.

ואת זה חוק ההסדרה יעצור. הוא יחזיר את הוויכוח הישראלי לפוליטיקה ולכנסת ולממשלה.

משהו התחולל בשבועיים האחרונים שגרם לבית היהודי, יחד עם חלק מחברי הכנסת בליכוד, לפקוח את העיניים. נראה שהשר בנט החליט לקחת את חוק ההסדרה לידיים ברצינות. והנה מתברר שכשרוצים, הדברים יכולים לזוז. ימינה. הבית היהודי התעורר מתרדמתו בנושא הזה, והבין שזו ההזדמנות שלהם לעשות כאן סוף סוף סדר ולעצור את הסכסוך הפנים-ישראלי, את חוסר האמון בבתי המשפט ואת חוסר הצדק כלפי המתיישבים. יש נקודות שבהן צריכים לדעת לשים את כל כובד המשקל. חוק ההסדרה גדול הרבה יותר מעמונה ומנתיב האבות ומכל 2,000 הבתים שהוא בעזרת ה' יציל מהריסה פושעת ולא מוסרית, כי הוא יגיד סוף סוף משהו פשוט: יש מחוקקים בירושלים.

זוכרים את האיחוד הלאומי?

אז השבוע המפלגה הזו שכרגע נמצאת בתוך הבית היהודי ערכה ועידה אידיאולוגית מרשימה למדי. אבל מי שהיה שם יודע שכל הנוכחים בוועידה הזו הופתעו – השר אורי אריאל, ח"כ סמוטריץ', המזכ"ל סופר, חברי המרכז, ובטח שאורח הכבוד השר בנט. תקופה ארוכה המפלגה הזו שואלת את עצמה מה תפקידה בכוח והאם יש לה בכלל זכות קיום. המפגש, הדיונים האידיאולוגיים, פסיפס הפרצופים – חילונים, חרד"לים, חרדים ואפילו כמה מזרוחניקים חביבים, הבהירו לכל מי שפתח את העיניים שיש בתוך הציונות הדתית תנועה משמעותית שהערך שלה גדול הרבה מעבר לגודלה האלקטורלי, כי יש בה אידיאולוגיה צרופה וברורה ולהט שקשה למצוא בבית היהודי כשהוא עומד בפני עצמו. אנחנו מהמרים מכאן שאצל אורח הכבוד הייתה צביטת קנאה אידיאולוגית קטנה, שהזכירה לו שמעבר לכל הפוליטיקה הוא באמת צריך את האנשים האלה אתו. ושוב התברר עד כמה חשובה אחדות - אבל עם זהירות ממחיקת הזהות. יש כאן צבעים שונים וחשובים שכולם חייבים להתכלל פוליטית אבל בהחלט עומדים יפהפיים בפני עצמם.

 

צילום: האיחוד הלאומי

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם