שו"ת SMS פרשת ויחי

sms790

ניווט עם חיילת * יוצא לנו לעשות ניווטים בלילה בצוותים ולפעמים משבצים אותי עם חיילת, אני חושש לבקש מהמפקדים שיבוץ עם חייל ולהיות בעייתי. מה עליי לעשות? הרב אבינר: ניווט עם חיילת אסור גם ביום וגם בלילה. בוודאי תבקש. אינך בעייתי. מי שמשבץ בצורה כזו הוא הבעייתי.

 

מתייוונים * איך יתכן שבפסיפס של בית הכנסת העתיק בחמת טבריה מצויר אל השמש היווני? הרב אבינר: יהודים מתייוונים.

 

שפיטת חייל * האם כמפקד בצה"ל מותר לי לשפוט חייל ישיר שלי על עברה שעשה או שעדיף ע"י קצין שלא מכיר אותו? הרב אבינר: מותר.

 

רבנו תם * מדוע קוראים לרבנו תם בכינוי הזה? הרב אבינר: באופן פשוט, שמו רבי יעקב בן מאיר, וקוראים לו רבנו תם על פי הפסוק "יעקב איש תם". פירוש אחר מובא על ידי רבי יעקב דוד בידרמן, אב"ד וישגראד, שעל הפסוק "ותם לריק כוחכם" (ויקרא כו כ), כתוב בספרא: "דבר אחר, זה שהוא משיא את בתו ונותן לה ממון הרבה, ולא הספיקו שבעת ימי המשתה לצאת עד שמתה בתו, ונמצא קובר את בתו ומאבד את ממונו" (ספרא בחוקותי פ"ב). סיפר הרי"ד בידרמן: "ונתגלה לי בחלום בשנת תרי"ד, בחודש אייר, שלכן נקרא רבי יעקב בן מאיר, בעל 'ספר הישר', איש תם, בשם רבנו תם, עבור שהוא תיקן תיקון תורת הנדוניא, וביטל קללה זו של 'ותם לריק'". כלומר, ר"ת תיקן שיחזיר הבעל את הנדוניה ליורשי האישה אם מתה בתוך י"ב חודש (הגהותיו על הספרא שם. ספר הישר סי' תקעב הגהות מהרי"ד – מ"צ).

 

ארגון בית הלל * האם ארגון בית הלל הוא רפורמי או קונסרבטיבי? הרב אבינר: הוא אורתודוקסי. אבל יש בו כמה דברים בעייתיים.

 

ברכה על סכנה בכביש * נסעתי ברכב שהחליק בכביש, ובסוף הנהגת הצליחה להשתלט ולא קרה כלום. האם היא צריכה לברך ברכה כלשהי? הרב אליהו: אם היה נס – לברך ברוך שעשה לי נס במקום הזה. ואם ניצלה כסדרו של עולם – לא מברכים אבל בהחלט מודים לה' בצורה אחרת.

 

רגשי נחיתות * לפעמים אני מרגיש רגשי נחיתות, איך אפשר להינצל מזה? הרב אליהו: לעשות רשימה של הדברים החזקים שלך ולקרוא כל יום כמה פעמים! ללמוד "יש לך כנפי רוח".

 

בייביסיטר וייחוד * האם אני יכולה לעשות בייביסיטר כאשר יש בבית שני ילדים קטנים והאבא נמצא בחדר בבית? הרב אליהו: אסור.

 

דיסק משותף * האם לפי הרב אליהו זצ"ל אפשר לקנות דיסק בשותפות עם עוד מישהו ושנינו נעביר את השירים למחשב/טלפון שלנו? הרב אליהו: לא.

 

מאורסת ולא שמחה * אני נמצאת בתקופת האירוסין ובעוד חודש אנשא לבחיר לבי. אני מרגישה לא שמחה במצב הכי שמח בחיי, מסובבת לחץ ועייפות מיותרת. אשמח לעצה מה לעשות כדי להיות שמחה. הרב אליהו: א. טבעי מאוד שיש לחץ בתקופת האירוסין, ולכן יש מצווה מיוחדת על כל הסובבים אתכם לשמח אתכם - שפירושו של דבר להראות לכם את הצד הטוב והשמח ולא את הצד החושש ולחזק את הצדדים החיוביים. וכל זה למה? מכיוון שכולנו מורכבים מצדדים חיוביים יותר וחיוביים פחות. וגם כל החלטה יש בה גם מזה וגם מזה. הצלחה באה כאשר מסתכלים על הצדדים החיוביים ושמחים בהם. ב. פעם שמעתי מאבי הרב זצוק"ל כי המצווה הזו מוטלת גם על החתן כלפי הכלה, וגם על הכלה כלפי הכלה.

 

צניעות בעבודה * אני לומדת נהיגה ובשביל לממן את השיעורים אני אמורה לעבוד במסעדה קטנה. ההורים חושבים שזה לא מתאים מבחינת צניעות. האם אכן ישנה בעיה? הרב אליהו: זה תלוי מאוד באווירה של המקום. באופן כללי מלצרות היא לא כל כך צנועה מכיוון שבהרבה מקרים הסועדים לוטשים עיניים אל המלצריות.

 

 

 

לרגל כ' טבת - יום השנה לרמב"ם - מבצע 'הקדמות הרמב"ם' לרב אבינר – למשנה, לפרק חלק ובשמונה פרקים – 126 ₪ במקום 210 ש"ח

חנות: שטראוס 4 י-ם. או יהודה הלוי 4 גבעת שמואל - הזמנה: 02-6233987 או www.havabooks.co.il

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם