לב שבור

2 shut

נעמה מוזס

קשר זוגי משמעותי שהיה לי הסתיים לפני כחודשיים ואני לא מצליח להתאושש. אומרים ש"הזמן מרפא", ש"הכול לטובה" ושכדאי שאתחיל לצאת שוב, אבל זה ממש קשה. כל דבר קטן מזכיר לי אותה ואת החוויות שעברנו, ובלבי אני מקווה שאולי עוד נחזור ונתחתן כפי שהייתי בטוח שיקרה. מה לעשות?

אכן, פרדה נחשבת אחת החוויות הכואבות שאנשים נאלצים לעתים להתמודד עמן. במיוחד כאשר לא צפינו אותה או יזמנו אותה. הקשר הזוגי הוא קרקע בטוחה בעבורנו, הוא מעצים את הדימוי העצמי, מונע תחושת בדידות וריקנות ומספק צרכים בסיסיים של תחושת שייכות ואהבה. הקושי אינו רק בשל עזיבת בן הזוג אלא מקפל בתוכו תחושת נטישה והתערערות העולם הפנימי. גם לאחר סיום מערכת יחסים קצרה יש שיחושו החמצה ופספוס, ויתהו פעמים רבות "מה היה קורה אילו עדיין היינו ביחד", ובוודאי לאחר קשר ממושך ורציני – קיים קושי להתנתק מההרגלים היומיומיים הקשורים בבן הזוג, מייצרים השוואות ומתקשים לייצר זוגיות חדשה.

פרדה היא סוג של אבדן. אנו נותרים עם סימני שאלה – מדוע זה קרה? האם היא עוד חושבת עליי? מדוע הקשר לא הצליח? מה יכולתי לעשות אחרת? אנו מנסים לשחזר ולנתח סיטואציות של "אילו" ו"אם רק" ולרוב לא מוצאים מענה. יש הרואים בקושי שאחרי הפרדה תהליך של אבל על הקשר שהסתיים, על האנרגיות והזמן שהושקעו ועל החלומות שלא יתממשו. מתוך הכאב העצום נוצר געגוע ונטייה להאדיר ולהיזכר רק ברגעים היפים, ולצייר תמונה מושלמת (אך לא שלמה) של מה שהיה. המילה "משבר" מציינת קושי ושינוי לרעה, אך בלשון המקרא "משבר" הוא גם פתח הרחם ש"נשבר" בזמן הלידה. ללמדנו שמשבר יכול לשמש התחלה חדשה, ושאפשר לצמוח ולגדול מתוכו.

אז... מה אפשר לעשות?
  • ידוע, שהדבר הקשה ביותר בלהמשיך הלאה הוא חוסר הרצון לעשות זאת. יש המפתחים התעסקות אובססיבית (עוקבים אחר בן הזוג בפייסבוק, מתקשרים ומנתקים כדי לשמוע את הקול) במטרה לחוש שליטה. יצירת התלות והקושי לשחרר דורשים לעתים התערבות מקצועית. כל עוד תחזיק בתקווה הזעירה שאולי עוד תחזרו - תתקשה להמשיך הלאה. תהליך האבדן דורש עיבוד, ובעיקר הבנה והשלמה שהקשר הסתיים. ברגשות לא תמיד יש הדדיות, ויש לכבד את ההחלטה ולנסות להרפות. ולכן, בדומה לתהליך של גמילה - הדבר הנכון הוא להתנתק. לא לנסות לשכנע את בת הזוג או לברר על עם אחרים, ולהרחיק מהעין תמונות ומזכרות מהקשר.

  • "אחרי המעשים נמשכים הלבבות" - התלבש יפה, חייך, צא לבלות עם חברים, הקשב למוזיקה שמחה, עסוק בפעילות גופנית המשחררת אנדורפינים (משככי הכאבים הטבעיים של הגוף), פנק את עצמך במשהו שעושה לך טוב. גם אם בתחילה זה נראה חיצוני ולא מתחבר - עם הזמן הרגשתך תשתפר.

  • אל תיקח את הפרדה כ"כישלון אישי" או כהוכחה לפגמים שאולי קיימים בך. אתה לא הראשון וגם לא האחרון שחווה זאת. הפקת לקחים חשובה כדי להיבנות ולצמוח לקראת הקשר הבא, ולא כדי להכות על חטא או לחוש תחושות אשמה והחמצה.

  • במבט לאחור הכול נראה מושלם - נסה לחזור גם לרגעים הפחות נעימים שהיו בקשר, להתלבטויות, לחששות, לתמונה הדיס-הרמונית שהובילה לפרדה, ואולי כך יקל עליך לקבלה ולהשלימה.

  • לצערי, אין קיצורי דרך. יש לתת לזמן לעשות את שלו. רוב האנשים חווים אחרי פרדה תקופה של תסמיני דיכאון וחרדה העשויים להימשך כמה חודשים. הם מדווחים על מצב רוח ירוד, הפרעות בשינה, קושי ליהנות וירידה בדימוי העצמי. לאחר כשבועיים עצמת התסמינים יורדת (אם עדיין קיימת בעיה משמעותית בתפקוד מומלץ לשקול קבלת עזרה מקצועית), ובוודאי נדרש פרק זמן משמעותי עד שרואים בבת הזוג הקודמת דמות ניטרלית (מצליחים באמת לשים "איקס" על האקסית...). ועד אז ייתכן שתרגיש שהניסיון לייצר זוגיות חדשה נמצא בצלו של הקשר הקודם - השוואה לבת הזוג הקודמת ולחוויות שצברתם. מצב זה עלול להוביל בתחילה לקשרים קצרי טווח ומרובי אכזבות. זה נורמלי ומובן. אך אל תתייאש - לאחר תקופה מסוימת של עיבוד הפרדה יגיע בעז"ה קשר משמעותי.

  • שחנ"שים במידה!חשוב לשתף אנשים קרובים במה שעובר עליך, לאוורר רגשות ולעבדם. אך היזהר לא לשקוע בזה באופן מוגזם השואב אותך לעמדה "קרבנית" או "מלכלך" על בת הזוג, ולא מאפשר לחוות רגשות חיוביים.

  • מערכות יחסים הן חלק משמעותי מחיינו. אנשים נולדים לתוך קשר, וגדלים וצומחים מתוכו. כשם שזוגיות היא חלק מהחיים, כך גם הפרדות. זכור שפרדה מבן זוג מעידה אולי על טיב הקשר והתאמתו אך לא על ערכם של בני הזוג. עדיין תופענה מדי פעם מחשבות שליליות ותחושות כואבות. זה טבעי, אך אל תיתן לעצמך לשקוע לתוכן, אַפשר להן לחלוף ונסה להעלות בדמיונך תמונה עתידית אופטימית. לב שבור - סופו להתאחות, להתחזק ולמצוא אהבה חדשה ומיטיבה.

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם