הילד מתרחק ומסתגר

m 11 alone

 

ציפי ריין, מנהלת המרכז למשפחה במכללת אורות ישראל

שאלה:
אני אם לילד בן 15 ולאחרונה הבן שלי לא הולך ללימודים, מסתובב כל היום בגנים ובכנרת, ואפילו מצאנו אצלו קופסת סיגריות בתיק. אנחנו מנסים לגרום לו לחזור להיות הילד הטוב שהוא היה ולא מבינים מאיפה כל השינוי הזה הגיע פתאום. הוא לא משתף פעולה ולא מוכן להגיד לנו לאן הוא הולך, ואנחנו שומעים על כך בדיעבד מחברים ומשכנים שרואים אותו בלילות. אנחנו כבר מיואשים ומפחדים שהוא ינשור מהלימודים. תעזרי לנו - איך אפשר להגיע ללבו?

תשובה:

אכן, יש סיבה לדאגה כשבנך מסתובב בגנים ובכנרת ומעוניין לנשור מהמסגרת הלימודית. עם זאת, הדאגה העיקרית שלי היא ערוצי התקשורת החסומים ביניכם, שלא מאפשרים לכם ליצר עמו שיח ואף לעזור לו במידת הצורך. לכן אתמקד בתשובתי בשאלה כיצד אפשר להגיע ללבו של בנך.

גיל ההתבגרות שבתוכו נמצא בנך טומן בחובו, כחלק מההתפתחות, גם הבשלה של הצורך באינטימיות ובעצמאות. לפיכך מתבגרים רבים בתקופה זו מחפשים את עצמאותם ולומדים לגבש עמדה וזהות בוגרת ונפרדת מהוריהם. תהליך זה של פיתוח זהות בוגרת ונפרדת מההורים כרוך בלמידה והתנסות בקבלת החלטות בתחומים רבים שבילדות היו סגורים בפניהם, וכמתבגרים נפתחים לפניהם. לדוגמה, מתבגרים רבים מתנסים בפעם הראשונה בחייהם בחיפוש עבודה, בהתנהלות כספית עצמית שלא תלויה בהורים, הם לומדים לנהוג ולשקול את צעדיהם בכביש ועוד.

עם זאת, בגלל הבוסריות וחוסר הבגרות של מערכת קבלת ההחלטות העצמאיות של המתבגרים, תהליך פיתוח העצמאות עלול גם להביא אותם למצבים של סכנה ושל בחירה בדרכים שליליות שיכולות להסתיים באסון - כגון שימוש באלכוהול וסמים והתמכרות להם, וכן התנסויות שליליות אחרות. לכן מוטלת על ההורים, שמערכת קבלת ההחלטות והעצמאות בשלה אצלם, לסייע לדור הצעיר בפיתוח המערכת שלו.

הבעיה מתחילה כאשר יש התנגשות בין הרצון של ההורים לשמור על ילדיהם, להדריך אותם וללמדם כיצד להגיע להחלטות נכונות וטובות, לבין הרצון והצורך של הילדים בעצמאות מוחלטת, דבר שגורם להם לא להקשיב לעצות ולהדרכות של הדור המבוגר. במקרים כאלה נראה שנוצר מין חיץ בין הורים לילדיהם וכל אחד מתבצר עמוק יותר בעמדותיו; כלומר, ככל שההורים נותנים יותר עצות והדרכות הילדים מתרחקים ומסתגרים מפניהם, וככל שהילדים מסתגרים ההורים חוששים יותר ומנסים להביע את דעתם בתקיפות רבה יותר בשאלות של מה נכון ומה לא נכון. נוצר מין מעגל סגור שבו דבר מוביל לדבר – במקרה שלכם, אתם אומרים לילד מתי לחזור הביתה, ללכת ללימודים וכו', הוא מתנגד, אחר כך מתווכחים ובסוף מגיע הפיצוץ והוא מסתגר בעצמו ולא משתף אתכם יותר בהחלטות הנוגעות לחייו.

תמיד כשיש מעגל חוזר של קונפליקט כמו שאתם חווים, אני מציעה לייצר שינוי, משהו שיוציא אתכם מהמעגל הזה, כי מה שלא עבד 50 פעמים לא יעבוד בפעם ה-51. ההצעה שלי אליכם לשינוי מעגל הקונפליקט קשורה להקשבה. נשמע לי משאלתכם שיש לכם חוסר בהבנה מה קרה לבן שלכם, מה הוביל אותו להתנהג כך. הבעיה המרכזית היא שכדי לשמוע את תשובתו תצטרכו לשבת אתו ללא אווירת ביקורת, בלי לכעוס, בלי לבקר או לשפוט, ולברר בהקשבה מלאה מה קורה לו, מה הוא עובר. רק באופן כזה תוכלו לפתוח ערוצי תקשורת מחודשים עמו.

זו משימה שאיננה פשוטה כשאתם אחוזי דאגה לו ולמצבו, וכן כשאתם מאוכזבים, מפחדים ומיואשים מכך שינשור מבית הספר. את הרגשות האלו תצטרכו להניח לרגע בצד כדי לנהל עם בנכם שיח טוב וקשוב, ואני מאמינה שהוא יאפשר לו לשתף אתכם בקורותיו. חשוב שבהמשך השיחה תעשו הפרדה בין דאגה קיומית לבנכם שקשורה לסכנה בהליכה לחופי הכנרת ועוד, לבין רצונכם ודאגתכם מכך שאינו עומד בציפייה להיות ילד טוב כפי שאתם חווים את המשמעות של ילד טוב. סכנה פיזית יש למנוע ובשיח ביניכם לדרוש להישמר מפניה; לעומת זאת, אני מציעה לפתוח את הראש בהמון הקשבה לרצונו של בנכם בנוגע לשאלה מה הכוונה מבחינתו להיות "ילד טוב".

לסיום דבריי אני רוצה לומר שאין לי ספק שבנכם מעביר אתכם מסע לא פשוט, ובכלל יש משהו בגיל הנעורים שלעתים מוביל להרבה רגעי קושי ואף ייאוש של ההורים. אני מניחה שאתם מנסים כמיטב יכולתכם. חשוב לזכור שמתישהו גיל ההתבגרות מסתיים, והמתבגרים הופכים לבחורים ובחורות צעירים. המטרה היא להגיע לשם, וכן לעזור להם למצוא את דרכם בעולם תוך כדי הדרכה וסיוע שלכם.


 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם