שו"ת SMS לפרשת דברים

sms790

הודעה על פיגוע בשבת * אני מתנדב במד"א. אם ח"ו יש פיגוע בשבת ביישוב אחר ואני מגיע לשם ויודע מה קרה, האם מותר לי לספר לתושבי היישוב שלי, אם שואלים על כך? הרב אבינר: אסור. אין להגיד בשבת דבר שיצטער בו השומע (שש"כ עמ' שמ סעי' נו. והרב שלמה פרל, מתנדב מד"א ביישוב נריה, אמר לי שכמה רבנים אמרו לו שאין לדבר על זה בשבת - מ"צ).

 

שלוחי מצווה * איך יכול להיות שיהודים נהרגים על ידי מחבל כשאוכלים סעודת שבת, הרי שלוחי מצווה אינן ניזוקין? הרב אבינר: כששכיחא היזקא, גם שליחי מצווה ניזוקים, כגון שמואל הנביא שנשלח על ידי ה'. פסחים ח ב. מובן שאותה שאלה קיימת על כל חיילי צה"ל שנהרגו או נפצעו. ה' ינחם.

 

שאלות סמס * מה הרב מעדיף, שנשאל במסרון, נעיין בספרי הלכה, או באתרי התשובות של הרב בספרית חוה ובאבינרפדיה? הרב אבינר: כל אחד כמדרגתו.

 

עניינים אינטימיים באתרים * האם מותר לפרסם באתרים הדתיים עניינים השייכים ליחסים אינטימיים בין איש לאשתו? הרב אבינר: חלילה. סותר את חובת הצניעות. עיין מסילת ישרים פרק יא בעניין גילוי עריות שבדיבור.

 

ברכה על פופקורן * מה מברכים על פופקורן? הרב אבינר: שהכול, מכיוון שהשתנתה לגמרי צורת התירס ואינה ניכרת. שערי עזרא. הגר"מ אליהו. ופוסקים רבים פוסקים שאדרבה, לברך בורא פרי האדמה מכיוון שזהו שינוי על ידי חום ואינו נחשב שינוי, וכן מכיוון שיש תירס שנזרע מראש רק בשביל פופקורן. דעת הגאון ר' משה פיינשטיין לא ברורה. לכן עדיף שהכול, והתימנים שפוסקים על פי הרמב"ם ודאי יברכו אדמה (שו"ת שערי עזרא או"ח יד - שהכול. שו"ת אגרות משה או"ח א קיד - שהכול. ובחוברת אחת כתוב שחזר בו. הג"ר פישר - שהכול. ילקוט יוסף רח ט. אור לציון יד כא. אדמה – מ"צ).

 

חוף מעורב * חבר שלי הולך לחוף מעורב ואמר לי: בטח יש רב שמתיר. האומנם? הרב אבינר: א. אין רב שמתיר. ב. לו היה רב שמתיר, זאת הייתה טעות, ודבריו בטלים ומבוטלים.

 

חילול שבת בבר מצווה * אנו עושים בר מצווה בשבת, ויש לנו קרובי משפחה שמתכוננים לבוא בשבת ברכב. מה לעשות? הרב אבינר: לבקש מהם לא לבוא כלל ולעשות בעבורם אירוע נוסף ביום אחר. אם הם מסרבים, להעביר את חגיגת הבר מצווה ליום שני או חמישי (הרי אנו פוסקים שברית מילה שכרוכה בחילול שבת מעבירים ליום ראשון והיא מצוות עשה עם עונש כרת. ילקוט יוסף קצשו"ע רס קעא. שולחן יוסף עמ' קלה. שו"ת שבט הלוי א רה, שלא כגרי"ש אלישיב בקובץ בית המדרש תמוז תשע"א עב – מ"צ).

 

סמארטפון של חילוני * מצאתי אייפון של אדם לא דתי. האם צריך לקיים בו מצוות השבת אבדה?הרב אבינר: בוודאי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם