האח הגדול

2 shut

נעמה מוזס

לפעמים אני משתגע מההורים שלי, כשאני רואה כיצד הם מתייחסים לאחי הקטן בן הזקונים. כל מה שהם התעקשו עליו אתנו וניסו לחנך אותנו, כאילו כבר לא חשוב יותר. הם מתעצבנים כשאני מעיר להם על זה, אבל מפריע לי לראות שהם לא דורשים ממנו דבר ומפנקים אותו, ובסוף זה יפגע בו. מה אפשר לעשות?

בין השורות אני מזהה מגוון של תחושות - החל מדאגה לאחיך המקפלת בתוכה גם תחושות של כעס, ביקורת והאשמה כלפי הוריך. מובן שהמצב מקומם אותך; הנה, רק לפני כמה שנים הוריך הקפידו אתך על שעות שינה, צפייה בטלוויזיה, הגעה הביתה או יציאה עם חברים, וכעת אתה רואה כיצד דברים דומים מאוד מתנהלים באופן שונה לחלוטין מול אחיך הצעיר. ובכן, חשוב לזכור, שאף שנולדתם לאותם הורים - הרי לא מדובר באותם הורים בדיוק. הוריך התבגרו ועברו שלבים שונים בתהליך ההורות, ייתכן שישנם דברים שהם רואים כיום אחרת, ישנה המורכבות בהתייחסות לאתגרי הדור הנוכחי, השונות באישיות בינך לבין אחיך ועוד. כל אלו עשויים להוביל לבחירות ולהחלטות אחרות של הוריך, על מה להקפיד ועל מה פחות. עם זאת, אל תשכח שהם ההורים וחובת החינוך מוטלת עליהם.

הפסיכואנליטיקאי אלפרד אדלר חקר את השפעת מיקום הלידה בסדר המשפחתי על אישיותנו. למיקום המשפחתי שלנו כילדים בכורים, "ילד סנדוויץ'" או בן זקונים ישנה חשיבות מכרעת על עיצוב אישיותנו. והנה נתון שאולי ירגיע אותך מעט.. מתברר שדווקא מיקומו של הצעיר באחים מוערך מאוד. הילדים האחרים שקדמו לו במערכת המשפחתית סללו בעבורו את השביל, והכשירו את ההורים בשכלול המיומנויות ההוריות ובשיוף שלהן. בנוסף, לבן הזקונים לא רק ההורים משמשים מודל לחיקוי, וגם אחיו הגדולים מהווים מקור ללמידה ולהשראה. אדלר טען שאף שבן הזקונים לרוב מפונק בהשוואה לאחיו, הרי שהוא גם עצמאי, שאפתן ובעל יזמה רבה. מחקרים נוספים מעידים כי בן הזקונים נוטה להיות טיפוס חברותי יותר ומקובל, מפני שהוא נולד למערכת משפחתית קיימת, ומורגל מגיל צעיר בקשירת קשר עם ילדים בגילאים שונים.

אין ספק, שכאח בוגר הנך תורם באופן ישיר ועקיף (לעתים אף ללא כוונה מודעת) לעיצוב אישיותו של אחיך ולחינוכו. ייתכן שהביקורת שאתה משמיע להוריך מוצדקת ונכונה בחלק לא מבוטל מהפעמים. אולם חשוב לבחון אם וכיצד כדאי להשמיע אותה. שכן בעצם מתיחת ביקורת והטחת האשמות ש"הם לא יודעים לחנך" - אתה מעביר מסר שלילי בדבר טיב חינוכם, מערער את סמכותם ומשמש מודל לאחיך שעלול "ללכת לאיבוד" בסבך המחנכים.

אז מה אפשר לעשות?

"לכול זמן" - חשוב למצוא את הזמן והמקום המתאימים לשיחה עם הוריך. השתדל להציג את דבריך לאחר חשיבה ותכנון מראש (ולא ממקום ספונטני עקב תסכול) במצב רגוע, כאשר שני הצדדים פנויים לכך.

לכוון את התדר והווליום הנכון - למוזיקה, לעצמת הקול ולמקצב ישנם השפעה האם נאהב שיר מסוים, ואז קיים סיכוי גבוה יותר שגם נצליח להקשיב למילותיו. ולכן לטון הדברים מיוחסת חשיבות רבה. הביקורת צריכה להיאמר מתוך כבוד לאחר, לצרכיו ולהכרה בשונות בינינו.

"מה שמוצאים - זה מה שמחפשים" - אני נדהמת לגלות בכל פעם מחדש לראות איך המשפט הפשוט הזה מוכיח את עצמו שוב ושוב במערכות היחסים שאנו יוצרים סביבנו. כאשר אנו בוחרים להתמקד בפן מסוים באדם - לרוב מה שנתמקד בו יבלוט ויתעצם. לדוגמה: אם אדם מסוים נחשב בעינינו קמצן, נשים לב בעיקר למקרים המוכיחים את קמצנותו. גם כאשר האדם יפעל בדפוס מנוגד ושונה - נניח שמדובר באירוע חד-פעמי ויוצא דופן ולא נחשיב זאת. כל עוד תמשיך להתמקד בכך שהוריך "טועים" – תהיה מכוון להנחה הזו, תמצא בעבורה הוכחות מחזקות ותזכור בעיקר את המקרים שבהם הם פעלו באופן שגוי, לתפיסתך. אבל האם זו התמונה הכוללת או רק חלק מסוים בפאזל המורכב הזה שנקרא חינוך?

שחור או לבן - האם "כל מה שהם התעקשו וניסו לחנך כבר לא חשוב להם יותר"? כדאי להימנע מהכללות ומצביעת התמונה כולה בצבע אחיד. אני בטוחה שאם תתאמץ מעט תצליח למצוא גם דברים טובים שכדאי לחזק את הוריך ולהודות עליהם.

"בא מאהבה" -למען האמת, לרובנו קשה לקבל ביקורת ב"זרועות פתוחות", ובטח לא פשוט לשמוע אותה מהילדים שלנו. גם אם נכנה אותה במילים מעודנות כמו "ביקורת בונה" או "משוב חיובי", הרי שמדובר בחוויה לא נעימה. הביקורת מאלצת אותנו לפגוש את חולשותינו ואת המגבלות שלנו. ולכן, לפני מתן הביקורת שאל את עצמך מאיזה מקום אתה פועל, ונסה לבוא ממקום לא שיפוטי של אהבה וקבלה. הרי תמיד אפשר לשפר. אולם, נראה שהוריך הצליחו לעשות עבודה טובה אתך - סמוך עליהם שהם יודעים לעשות זאת גם מול אחיך הצעיר. וגם אם לא הכול טוב (האם בכלל אפשרי שהכול יהיה טוב?) הרי זו המשימה והאחריות שלהם.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם