שהשנה הזו תיהיה אחרת

2 shut

דני שטיינר

שאלה: הבטחתי לעצמי שהשנה אני משתפר בלימודים, ובאמת יש לי כוח ואני מחכה לתחילת השנה אבל ממש חושש שגם השנה אמצא את עצמי באותו מקום כמו בשנה שעברה. שוב רודף אחרי שיעורי בית, שוב פותח פערים. אני רוצה מאוד לשמר את הרצון שיש לי עכשיו, לפני שהתחלנו את השנה, לכמה שיותר זמן בתוך שנת הלימודים, ושבאמת השנה הזו תהיה טובה וברוכה. כבר ראיתי שיכולה להיות לי שנת לימודים מוצלחת מאוד וזה בכלל לא בא על חשבון זה שיהיה גם כיף במסגרת - עם חברים וכאלה. איך אצליח?

תשובה: השאלה שלך נוגעת בשני עניינים מהותיים – מוטיבציה, ותכנון וניהול זמן. אנסה להתייחס לכל אחד מהם בנפרד, אך יש ביניהם קשר אמיץ.

מה מניע אצלנו מוטיבציה (בעברית – הנעה)? אפשר לחלק את הגורמים לשני סוגים עקרוניים של מוטיבציה – חיצונית ופנימית.

מוטיבציה חיצונית מונעת מהרצון לזכות בגמול או חשש מעונש. חלק מהסיבות שאנחנו הולכים לעבוד הן כדי לקבל שכר (גמול), והסיבה שאנחנו טוחנים את עצמנו עד דק לקראת מבחן גורלי היא החשש מפני ההשלכות השליליות של הכישלון. מוטיבציה חיצונית מניעה אנשים, אך היא צובעת את הפעולה בחוויה לא נעימה ובתחושה שהזמן לא זז.

למוטיבציה פנימית יש יתרון על פני מוטיבציה חיצונית. היא גם מניעה אותנו, אך יש בה כוח חיוני - הגברה מתמשכת של המוטיבציה וגם הענקת תחושה טובה בזמן הביצוע.

איך מעוררים מוטיבציה פנימית לאורך זמן? איך מזינים את המוטיבציה שלנו ללמידה לאורך שנת לימודים שלמה?

כמה מושגי יסוד הנוגעים למוטיבציה פנימית:

1. צורך הישג ורמת שאיפה – לכל אחד מאתנו צורך הישג שונה. שאלו את עצמכם מהו ההישג שאליו אתם מכוונים– מה ייחשב בעיניכם הצלחה? כוונו את עצמכם להישג הספציפי הזה במחשבה ולוו את כל פעולותיכם במחשבה על השאיפה הזו. כשהשאיפה ברורה המוטיבציה הפנימית מתמקדת.

2. תחושת מסוגלות עצמית – ככל שאנו חשים מסוגלות עצמית במשימות לימודיות ובמשימות בכלל, התחושה עצמה גוברת. התחילו תמיד בשאלות הקלות ובמשימות הפשוטות יותר שיש לפניכם – הדבר יעניק לכם תחושת מסוגלות שתגביר את המוטיבציה.

3. מימוש עצמי וביטוי אותנטי – למדו ובחרו את מה שאתם אוהבים באמת ומתחברים אליו. בצד החשיבות הפורמלית של 5 יחידות מתמטיקה ואנגלית, הזינו את נפשכם במוקדי העניין שממלאים אתכם סיפוק – זה חשוב לא פחות (אולי הרבה יותר)! התעקשו לעסוק בכל יום במשהו שבאמת מעורר אצלכם סקרנות, עניין ותשוקה. גם באותם מקצועות שבהם אין לכם עניין ברמה העקרונית, נסו לאתר מוקדי עניין ספציפיים. פרקו את החוויה הכללית כלפי המקצוע למוקד עניין ייחודי. אפשר ללמוד אנגלית באמצעות תרגום של שירים שאנחנו אוהבים, או לפתור חידות מתמטיות שמעוררות מוטיבציה.

4. אוטונומיה – כשתחושת העצמאות והאוטונומיה שלכם גוברת המוטיבציה הפנימית מוזנת. תכננו את יומכם כך שתרגישו שהלימודים והלמידה לא מנהלים אתכם, אלא אתם מנהלים אותם. שבצו ביומנכם (האמתי, הדיגיטלי או הדמיוני) את הדברים החשובים לכם אישית, ואחר כך "קבעו עתים לתורה" (הפעם הכוונה ללימודים). קיימו תקשורת עקבית עם המורים שלכם על המטלות הלימודיות כדי שתהיו ברורים לפי עצמכם – מה המשימה, מה נדרש לעשות כדי להצליח בה, מהו לוח הזמנים וכו'. היו אדוני הלמידה שלכם עצמכם.

כמה עקרונות חשובים לתכנון זמן וניהול עצמי:

אנחנו נוהגים לחשוב ולפעול דרך ממדים של יעילות יותר מאשר של אפקטיביות. אסביר: יעילות עוסקת בהספק, ביחס שבין מאמץ לתוצאות. כשחושבים יעילות – חושבים מה "עוד נשאר לי?" "כמה הספקתי?" – אלה מחשבות מעשיות, אך פעמים רבות מובילות ללחץ, ולפעמים לתסכול.

כשחושבים אפקטיביות – חושבים על התוצאה הנדרשת – על הייעוד של הלמידה. השאלות המתאימות לחשיבה אפקטיבית הן: "מה השאלה המרכזית כאן?" "מה המשימה הלימודית העיקרית כאן?" "מה אני כבר יודע?" וכו'.

ההבדל בין פעולה של "יעיל" לפעולה של "אפקטיבי" הוא כזה: היעיל עושה את הדברים נכון, האפקטיבי עושה את הדברים הנכונים.

אני מזמין אתכם להאזין להרצאות שלי ב-Youtube שנוגעות לעניינים אלה:

מוטיבציה: https://www.youtube.com/watch?v=2zQcRZCP2-w&t=3690s

תכנון זמן וניהול עצמי: https://www.youtube.com/watch?v=a1-xXoLJjcY&t=14s

דני שטיינר – מנחה קבוצות ויועץ לארגונים, מלווה לשינוי תרבותי בבתי ספר ברשת אמי"ת - רשת של קהילות חינוכיות לומדות This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם