כיצד נחגוג את החתונה

4 shut

נעמה מוזס

בשעה טובה בננו התארס והחלו ההכנות לחתונה. אומרים בחצי חיוך שפשוט יותר לארגן אירוע כאשר הילדים קטנים, כי אחר כך יש יותר מדי שותפים... לא הערכתי כמה זה נכון ולא מצחיק. הכלה לוחצת שהתפריט יהיה על טהרת הצמחונות, הזוג רוצה שנגביל במספר המוזמנים ומעדיף חתונה קטנה, הכוללת ריקודים מעורבים ועוד. אני מבינה שזה האירוע שלהם, אבל גם אנו ההורים שותפים, שלא לדבר על כך שאנו אלו שמשלמים. מה לעשות?

כדאי שנזכור כי אירוע החתונה אינו העיקר – הוא מסמן את נקודת ההתחלה במסע המשותף של בני הזוג והמשפחות המתחברות יחדיו. בשאלתך את מעלה דילמות לא פשוטות - באיזו מידה על בני הזוג להתחשב בשותפים הנוספים? האם עליהם לוותר על דברים שחשובים להם? האם תפקיד ההורים הוא רק "לחתום על הצ'ק" או שזכותם לבוא בדרישות באשר לאופי האירוע? האם העובדה שההורים מממנים את ההוצאות הרבות מעניקה לגיטימציה להיענות לדרישותיהם? או אולי בדומה למי שמעניק מתנה - עליו להעניקה בלב שלם ללא העמדת תנאים כיצד מקבל המתנה ינהג בה?

כידוע, החיים אינם צבועים בגוני שחור או לבן, וגם כאן התשובה אינה כן או לא. אבל מה שבטוח הוא שהתהליך שאתם עומדים לעבור יחד עם ילדיכם במסע זה הוא משמעותי ביותר. ההכנות לקראת החתונה מלוות בלא מעט לחץ, עומס ומתחים (מי אמר שחתונה זה רק כיף?). ההתנהלות של בני הזוג בתקופה הזו עשויה להצביע על דפוס, שיאפיין את המשך דרכם בנוגע לאופן קבלת ההחלטות, ההתמודדות עם אילוצים וויתורים, קונפליקטים מול גורמים שונים, הבחנה בין עיקר וטפל, התנהלות פיננסית ועוד. במהלך תקופה זו בני הזוג לומדים שיעור חשוב - כיצד מתמודדים עם הציפיות מצד המשפחה המורחבת, על מה אני לא מוכן לוותר, כיצד מכבדים את דרך ההתמודדות השונה של בן הזוג, כיצד מגשרים על פערים.

בני הזוג מתחילים לייצר את הנפרדות הזוגית שלהם ממשפחות המוצא. זהו תהליך הכרחי ותשתית חשובה לבניית חייהם המשותפים. החתונה היא בראש ובראשונה האירוע של בני הזוג, אירוע הכולל שותפים נוספים. ולכן רצוי שתהליך זה יתפתח מתוך כבוד הדדי והתחשבות. ברור שאי אפשר לגבש עמדה אחידה המוסכמת על כולם, אך חשוב שנזכור כי אנו צועדים יחד במסע, שיימשך אי"ה לאורך שנים רבות. ולכן, למרות חילוקי הדעות - השתדלו שהוויכוחים יתנהלו ברוח טובה ולא ישאירו משקעים לעתיד. אז... מה לעשות?

לעשות Zoom-Out - כאשר אני ניצבת בפני דילמות מורכבות אני משתדלת לעצור לרגע, לקחת נשימה עמוקה ולהתרחק מעט מהסיטואציה. לדמיין שחברה מתייעצת אתי בנוגע, לשאול מישהו שאינו מעורב רגשית כיצד הוא רואה את הדברים. כאשר מצליחים להתרחק מהסיטואציה מבחינים בפרטים נוספים, בהקשר, מכניסים לפרופורציות, ולפתע מתגלה תמונה ברורה ושלמה יותר.

בירור ערכים - להפנות את הקשב פנימה לאותם רצונות עמוקים על האופן שבו היינו רוצים לחיות את חיינו. אדם החווה את חייו ללא בהירות בנוגע לערכיו, פועל בעיקר באופן המגיב למה שקורה. לא ברור לו מה חשוב לו, מה הוא באמת היה רוצה לעשות, על מה אפשר להתפשר ומה עקרוני. הוא פשוט "זורם" עם מה שקורה. היכולת לנסח את הערכים החשובים לי ולפעול להגשמתם באופן מתמשך ומלא היא דרך חיים. האם המטרה שלי היא רק לארגן חתונה או להעצים את חיי השמחה והכבוד במשפחתי? האם מה שמעסיק אותי זה אילו שירים יתנגנו באירוע או שאולי אפשר למצוא פשרה שתשלב סגנונות שונים? האם המטרה שלי היא רק להפחית חמישה קילוגרמים ממשקלי או להנכיח בחיי הרגלים בריאים של פעילות גופנית ואכילה נכונה? האם אני רק רוצה לסיים את התואר או להעשיר את עולם הידע שלי ולפתח הרגלי למידה?

כדי להיות במגע עם הערכים, שאלו את עצמכם - בני הזוג וההורים - כיצד חשוב לכם להיות באירוע המיוחד הזה. מה אתם רוצים להביא למערכת היחסים המורכבת ומרובת השותפים? באיזה אופן הייתם רוצים להתנהל, שכאשר תסתכלו במבט לאחור תתמלאו בתחושת שלמות וסיפוק?

אמפתיה - הנכם ניצבים לפני אחד האירועים המשמעותיים בחייו של אדם - יום חתונתו. זהו אירוע עצמתי ומרגש במיוחד לבני הזוג, אך לא רק בעבורם. גם בעבור ההורים שגידלו, חינכו, התפללו וייחלו לרגע הזה. לעתים עלינו לנסות להלך בנעליו של הזולת, לשאול כיצד היינו חשים במקומו, להעניק "תיקוף" לתחושותיו, ואז מגלים שאפשר לא להסכים, ועדיין לצעוד יחד.

הדרך היא היעד - אנו רגילים לחשוב על החיים כעל מסע שיש לו מטרה. כפי ש"ווייז" מכריז בהתלהבות בסוף הנסיעה - "הגעת ליעד!" אולם, המטרה אינה רק לסמן "וי" על משימה - לארגן חתונה. בדומה לחוויה בקונצרט שבה איננו מעוניינים להאזין רק לתו האחרון בפינאלה של היצירה המוזיקלית, אלא קיימת הנאה ומשמעות להאזין לכל היצירה. בואו מעמדה חיובית ופתוחה, הציעו כמה מסלולים אפשריים בדרך אל היעד, ולפתע הדרך תהפוך להיות מהנה, מלכדת ומשמעותית.

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת.CBT. מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם