שו"ת SMS לפרשת בא

sms790

 

חיקוי גדול בישראל * אם אני רואה גדול בישראל עושה הנהגה מסוימת, האם כדאי לי לעשות אותה גם כן? הרב אבינר: האדמו"ר משינאווא הסביר את הפסוק "הן לי לא נתתה זרע", שאברהם אבינו התאונן שיש לו אליעזר שהוא רק דולה ומשקה מתורת רבו, היינו כחיקוי בעלמא, ואברהם לא רצה זאת (דברי יחזקאל טו, ג. ופעם האדמו"ר מצאנז מנתניה אמר שפעם היו הרבה עניינים שרק הצדיקים עשו, והחסידים לא היו מחקים אותם, ובזמננו נעשה 'ועמך כולם צדיקים'... עלון 'בצילא דמהמנותא' - מקץ תשע"ח - מ"צ).

נטיות הפוכות * מי שיש לו נטיות הפוכות, יכול לשנות אותן על ידי תפילה? הרב אבינר: לא די בזה. אלא פנה ל'עצת נפש', ימי ב-ה 20:00 עד 23:00. 02-6541899. 072-2160688.

לימודי חול * האם יש מצווה בלימודי חול? הרב אבינר: א. בשביל פרנסה. ב. בשביל להשתמש בהם כדי לעשות חסד לעם ישראל. ג. לעזור להבנת דברים של קדושה.

אור זרוע לצדיק בהבדלה * יש נוהגים לומר "אור זרוע לצדיק" כשמברכים בורא מאורי האש. אפשר? הרב אבינר: זה הפסק (חזון עובדיה, שבת, ב תז-מ"צ). יאמרו אחרי שתיית היין. אבל בדיעבד יצא.

כיפה הפוכה * האם מותר לחבוש כיפה הפוכה כדי שתיראה חדשה? הרב אבינר: מותר, כי המשנה ברורה כותב שאין הופכים בגד כדי שלא תיראינה התפירות המגונות ופה זה לא שייך. וכן מותר להפוך בגד אם אין הבדל בין שני הצדדים (פת"ש ב 22. ועיין שם 23).

תורה שלא לשמה * אם ח"ו אדם לומד תורה לא לשמה ממש (כגון להיקרא רבי וכו') האם נקרא בכל זאת שהוא מקיים מצוות תלמוד תורה? הרב אליהו: מקיים תלמוד תורה, אבל לא ברמה הגבוהה שלה.

נוסח תפילה * אם אבא שלי מתפלל בנוסח ירושלמי ואני רוצה להתפלל בנוסח מרוקאי והוא לא מסכים, מותר לי להתפלל מרוקאי כשאבא שלי לא רואה? הרב אליהו: כשאתה לידו - תמשיך להתפלל כמנהג אביך.

חלומות רעים * מה יעשה אדם שיש לו חלומות רעים? הרב אליהו: יגיד הטבת חלום בברכת כוהנים ויקפיד על קריאת שמע מלאה ועל לימוד תורה לפני השינה.

מעשר חובה * האם מעשר כספים הוא חובה? והאם גם כסף שנותנים לילדים חייב מעשר? הרב אליהו: מעשר כספים הוא חובה. חינוכי מאוד להרגיל את הילדים לתת מעשר מהכסף שהם מקבלים מכם. אם נותנים כסף לילדים בוגרים לקיום – הם לא חייבים לתת ממנו מעשר כספים.

צניעות לאישה * איך אישה צריכה להתלבש? הרב אליהו: החצאית צריכה לכסות גם את החלק התחתון של הרגל, דהיינו חצאית 3/4, אם החצאית קצרה מ-3/4 אסור שתעלה מעל הברך כשיושבים. מלבד זאת – היא צריכה גרביים שיכסו את הרגל. לא משנה עובי או הגרב הצבע - העיקר שלא יהיה שקוף. אבל מעבר לכל ההגדרות שלמעלה, חשוב מאוד שהנראות תהיה צנועה. לא צבע מושך, לא צמוד מדי, ללא משיכת תשומת לב.

שמירת הברית * אני בן 20 ואני רוצה לא ליפול יותר בכלל בשמירת הברית. זה אפשרי? הצלחתי שבוע שלם ואני מפחד להיכשל שוב. הרב אליהו: הדרך היא לעבוד על עצמך ככל שאתה יכול, לחסום את אפשרויות הנפילה מסביב, לבנות לעצמך סדר יום עמוס, ללמוד תורה בהתלהבות וכו'. אם נופלים עוד פעם, מתקנים את מקום הנפילה וממשיכים ביתר שאת וביתר עוז.

חיקוי אנשים * האם מותר לחקות אנשים - לא מרצון רע - ואם כן מה הדין לגבי רבנים? הרב אליהו: אסור לעשות דבר שעלול לגרום לאנשים עלבון או לעג.

גלגול נשמות * האם בימינו קיימת תופעה של גלגול נשמות? הרב אליהו: כל הנושא הזה עמוק מאוד, וחכמינו לימדו שהיא קיימת.

מוצרים מגרמניה * האם יש להימנע מרכישת מוצרים מגרמניה? עד כמה? איכות המוצרים שלהם לעתים לא נמצאת בחברות אחרות. הרב אליהו: אין איסור לקנות מתוצרת גרמניה. ותבוא ברכה על מי שלא קונה מהם תוצרת, לזכור את חטאתם ולא לתת להם פרנסה. במיוחד כשמתברר שגם היום הם מעדיפים את טובת שונאינו ולא את טובת עם ישראל.

שירים מיוטיוב * האם מותר להעביר שירים מיוטיוב לטלפון? הרב אליהו: רק את מה שמותר להוריד על פי זכויות יוצרים.

מידת הגבורה * איך אפשר לעבוד על מידת הגבורה? הרב אליהו: בכל פעם שמתגברים על משהו, אפילו קטן, המידה הזו נבנית יותר ויותר בנפש.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם