ומה אם הוא לא יתקבל?!

2 shut

הרב יוני לביא, ארגון 'קהלים' ומנהל מוקד 'חברים מקשיבים'

שאלה: הבן הבכור שלנו לומד בכיתה ו'. כמו אלפי בני גילו הוא מחפש בימים אלו מקום מתאים להמשיך בו בשנה הבאה. התלבטנו מאוד בין כמה ישיבות תיכוניות ולבסוף הוא נבחן בשלוש מהן. ביום ראשון הקרוב צריכות להגיע התשובות ואנחנו רועדים מפחד. בננו הוא ילד מתוק עם לב זהב והחברים שלו מאוד אוהבים אותו, אבל בלימודים, מה לעשות, הוא פחות מצטיין. הוא התאמץ מאוד בתקופה האחרונה להצליח יותר, אבל הציונים שלו עדיין בינוניים פלוס. אני יודעת שבמוסדות הטובים יש תור ארוך של ילדים שמבקשים להתקבל והתחרות קשה. אני ממש חוששת מה יקרה ביום ראשון כשיגיעו התשובות והחברים שלו יספרו בגאווה איך התקבלו לכל מיני מקומות 'שווים', והוא המסכן ייתקע במקום פחות מוצלח או גרוע מזה – לא יתקבל לשום מקום. הוא פשוט יתפרק לרסיסים.

תשובה: אמא יקרה,

התקופה המאתגרת של חיפוש מקום לימודים אכן עלולה להיות מתוחה ומלחיצה. אך לנו, ההורים, יש השפעה מכרעת על השאלה כיצד הילד יעבור אותה. הבן היקר שלנו נושא אלינו עיניים והלב שלו קולט היטב את האופן שבו אנחנו מתייחסים לְמה שקורה ואיך אנחנו מתמודדים עם הסיטואציה. לכן לפני הכול חשוב להרגיש רוגע וביטחון וגם לשדר תחושות כאלה.

המסר הראשון שחשוב להעביר לילד לכל אורך הדרך הוא עד כמה אנחנו אוהבים אותו, מעריכים אותו, ולא משנה מה יהיה - נמשיך ללוות אותו ולהיות לצדו לאורך כל המסלול.

שנית, חשוב להבהיר לו עוד לפני (!) שיגיעו התשובות עד כמה הן לא המדד האמתי לכמה הוא שווה. הוא ילד נפלא, יש בו אוצרות גדולים ובע"ה הוא יצליח בחיים. כל זה אמתי ומוחלט ואינו תלוי כלל בתוצאה של מבחן קבלה כזה או אחר (או בשאלה העתידית: האם יכניסו אותו להדרכה / באיזה טסט היא תעבור / כמה הוא ישיג בפסיכומטרי / לאן היא תתקבל לשירות לאומי וכו').

בסוגריים כדאי לציין לפניו את העובדה שיש ישיבות שבהן על מאה מקומות פנויים מתמודדים 300 תלמידים, וממילא גם אם יהיו ביניהם מאתיים ילדים הכי מדהימים בעולם – מאה לא יוכלו להתקבל, כי טכנית פשוט אין מקום.

מעבר לכך המסר המרכזי שחשוב להפנים בעצמנו ולהעביר גם אליו הוא שההצלחה בחיים אינה תלויה בללמוד דווקא במקום מסוים. היו ילדים שהתקבלו למוסדות מאוד 'נחשבים' – ובזבזו שם את הזמן ואת הפוטנציאל שלהם. לעומתם היו אחרים שלמדו במקומות פחות 'נחשקים' אבל ניצלו את ההזדמנויות שניתנו להם והפכו להיות אנשים גדולים.

מעבר לכך אי אפשר שלא לצרף למשוואה את נקודת האמונה. אנחנו יהודים מאמינים. אנחנו יודעים שהעולם אינו הפקר. הכול מכוון ומושגח מלמעלה, בוודאי נושא חשוב כמו מקום לימודים ופיתוח האישיות. גם אם בנכם יקבל תשובה שלילית מכל שלושת המקומות שבהם נבחן, כנראה ריבונו של עולם חושב שאלו לא המקומות הנכונים בעבורו, ויש מקום אחר מתאים עוד יותר שמחכה לו. אתם ההורים תעזרו לו בסייעתא דשמיא למצוא אותו.

לסיום נוסיף שלקראת קבלת התשובות חשוב לחדד אצל הילדים את הרגישות לזולת. לא להתנשא חלילה,על מישהו שלא התקבל לאן שאתה התקבלת. מצד שני – להיות מסוגל לפרגן ולשמוח עם חבר שכן התקבל למקום שרצה. ליצור שיח מכבד ומכיל שמעניק לכל ילד וילדה הרגשה טובה בדרך אל המקום שבו יוכלו לפרוח ולגדול בעזרת ה'.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם