שו"ת SMS לפרשת כי תשא

sms790

 

"אשר-יצר-פאפיר" * האם עדיף לומר "אשר-יצר-פאפיר" ("נייר אשר יצר") במקום נייר טואלט? הרב אבינר: זה חשבון אישי. יש חרדים שאומרים כן בלשון נקייה, וכן אנחנו נוהגים להשתמש בלשון נקייה בכל שקשור לזה - כגון נוחיות, שירותים ובית הכיסא. אך יש גדולי ישראל שהקפידו שלא לומר "אשר יצר פאפיר", שאין זה כבוד להשתמש בלשון ברכה (וכן אמר רבי חנה הלברשטאם, אב"ד קאלאשיץ. דברי חנה השלם עמ' שעח. וכן רבי שלמה ליב מטיטשין. ברכה שלמה עמ' כז - מ"צ).

חברותא עם מי שעולה להר הבית * יש לי חבר עם מידות טובות ותלמיד חכם, אבל הוא עולה להר הבית. האם מותר לי ללמוד אתו בחברותא? הרב אבינר: לא. ודאי שאפשר להיות חברו וגם לקיים אתו מצוות, אבל אין ללמוד אתו בחברותא, כי לימוד תורה הוא יסוד להשקפה הנכונה, והרי משהו השתבש אצלו. פרי צדיק (סוף ויקרא, סוף מאמר "עמלה של תורה" - מ"צ).

זלזול בגדולים * שמעתי מפי חבר דברי זלזול על האדמו"ר מלובביץ'. מחיתי על ביזוי תלמידי חכמים. הראה לי ציטוטים של הרב שך. הוא צודק? הרב אבינר: לא. הוא לא הרב שך.

בנות בסיכון * אני עושה שירות לאומי עם בנות בסיכון, פועלת דברים טובים, אך נחשפת כל הזמן לשפה זולה ולקללות. מה לעשות כדי להישאר נקייה? הרב אבינר: לקרוא מסילת ישרים.

אהבת דתל"שים * איך אפשר לאהוב דתל"ש, הרי הוא מחלל כל דבר קדוש? הרב אבינר: זה מפני שהוא מבולבל. ודאי לאהוב.

מתנות לאביונים * כמה צריך לתת מתנות לאביונים? וכמה זכר למחצית השקל? הרב אליהו: זכר למחצית השקל - ראוי לתת לתלמידי חכמים וללימוד תורה (עד בניית בית המקדש). הסכום צריך לכלול מע"מ ועמלת מסחר. ובשנת תשע"ח זכר למחצית השקל כולל מע"מ ועמלות כ-25 שקלים. מתנות לאביונים - מחיר מנת אוכל לשני אביונים כ-15 שקלים+ לאחד. וזו מצווה גדולה וצריך להדר בה יותר מסעודת פורים ומשלוח מנות. צריך לזכור את הכלל בתרומות: לתרום לעניי עירך או למוסדות של אנשים שעזרו לך, לתת צדקה לעני שמכירים, ואם לא מכירים לגבאי צדקה שמחלק בהתנדבות ומכיר את העניים.

קשירת עניבה בשבת * האם עניבה בשבת מותרת בקשירה ובהתרה? הרב אליהו: אם אתה רגיל לקשור ולהתיר – מותר.

בגד לכבוד המשיח * האם יש עניין לקנות בגד שאלבש כשיבוא המשיח (ולא ללבוש אותו בינתיים)? הרב אליה: דבר גדול מאוד. זה ממש "ציפית לישועה".

עשה לך רב * לפי מה אדם צריך לבחור לעצמו רב לפסיקה ולהשקפה? הרב אליהו: אם הוא רואה שהרב מחבר את כל הפסיקות שלו לתורה ולפוסקי ההלכה. ולא דורש מלבו. אם הוא רואה שהרב הוא איש שלא מחפש טובות הנאה אישיות.

שירים מיוטיוב * האם מותר להוריד שירים מיוטיוב? וכן האם יש הבדל אם הזמר עצמו העלה את השיר או אדם אחר? הרב אליהו: רק מה שלא מוגן בזכויות יוצרים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם