פסח, והכול עליי...

2 shut

נעמה מוזס

פסח מתקרב ואתו המשימות הרבות... אני מרגישה שהכול נופל עליי. כמה שאני מבקשת שייתנו יד, זה לא עוזר. אני כבר מעדיפה לעשות בעצמי במקום להתחנן ולשמוע "עוד רגע". מה אפשר לעשות כדי שהילדים יתגייסו יותר לעזור בבית?

אומרים שפסח הוא רק תירוץ... ובכן, ההכנות והניקיונות אינם העיקר, הם למעשה הזדמנות לרענן את הכללים, לערוך תיאום ציפיות מחודש, להזכיר לעצמנו ולילדינו מהם הערכים שאנו שואפים לממש, לשים לב לפרשנות ולשפה שלנו ולהצליח למרות הכול גם ליהנות מהדרך.

הרגע הזה שנסב לשולחן החג בבגדים חגיגיים, הבית מבריק ונקי והארונות מסודרים, נראה אולי רחוק, אך המטרה העיקרית אינה בהכרח הניקיון עצמו אלא להצליח לחנך את ילדינו לשותפות ולנתינה הדדית במשפחה.

מה אפשר לעשות?
  • מבערים את החמ"ץ – ולא רק לפני פסח... הכוונה לכל אותן מחשבות שליליות תובעניות של "חייב-מוכרח-צריך", כמו: "אני חייבת לסדר את כל הארונות". במקומן נסי להשתמש בשפת הער"ך, עדיף-רוצה-כדאי. כמו: "הייתי רוצה שהבית יהיה מסודר". זה אולי שינוי קל וטכני של מילה בלבד, אך הוא מפחית מאוד את עצמת הרגשות והתגובה.
  • הרשימה – 'ההכנות לפסח' נשמעות לחלקנו מאיימות ומפחידות. כדאי לפרוט אותן לרשימת משימות ברורה. מומלץ לכתוב את הרשימה בשיתוף הילדים – מה היו רוצים לעשות בכל חדר. לאחר מכן אפשרו להם לבחור ולהציע אילו מטלות היו רוצים למלא מתוך הגדרה ברורה של המטלה ועד מתי יש לסיימה.
  • שום גמדים לא יבואו – את מתארת מצב שבו את כבר עייפה מלשמוע את עצמך מתחננת ומעדיפה למלא את המטלות בעצמך. במציאות זו אל תתפלאי שהגמדים אינם נרתמים לעזרתך. זה המסר שילדייך כנראה קולטים ממך, שהם לא חלק מהסיפור של סיוע בבית. האחריות על הבית אינה מוטלת רק על ההורים. כולנו בהורות נמצאים על רצף בין דרישה לבין היענות לצורכי הילד. עלינו לשים לב שאיננו נוטים בקלות רבה מדי לוותר, לרחם ולשכוח את תפקידנו החשוב בהצבת דרישות ובחינוך לשותפות ולנתינה. מדהים לגלות שכאשר אנו באמת מתכוונים לחולל שינוי אנו מצליחים להעביר את המסר באופן ברור, שקט, אסרטיבי וחד-משמעי, הגורם לילד להבין שהפעם אנחנו מתכוונים. אין צורך לאיים שוב ושוב; די להבהיר שיש תוצאות טבעיות למעשים (זכרו שבמקרה הצורך יהיה עליכם לעמוד בהשלכות שהגדרתם).
  • תחרות חיובית – תלו את הרשימה במקום מרכזי, וכל ילד יוכל לסמן וי לאחר ביצוע משימותיו. כדאי לשלב משחק ותחרות שידרבנו את בני הבית לפעולה. תמריץ משפחתי מעולה עשוי להיות פעילות כיפית או טיול משותף בסיום המטלות במועד המתוכנן. במהלך הפעילות נסו לייצר אווירה מהנה, השמיעו מוזיקה ועודדו.
  • לעולם לא מאוחר – מומלץ לחנך למתן עזרה בבית כבר מגיל צעיר. יש לוודא שכל ילד ימלא מטלות בהתאם לגילו וליכולותיו; אל תחששו לאתגר. לעתים קרובות תופתעו לגלות שהילד מסוגל ליותר ממה ששיערתם.
  • להתמקד ביש – ניקיון הוא משימה שכנראה לעולם לא תיגמר. אולי הילדים לא יעמדו בסטנדרטים שלך, אך זה עדיף מהתחושה המתסכלת שהכול נופל עלייך. גם אם הבית יהיה נקי פחות עדיף להרוויח ילדים שותפים ואכפתיים, ולכן חשוב להשתחרר מטעות החשיבה של 'הכול או לא כלום' ולזכור לתת מילה טובה לילד גם אם לא מילא את המטלה באופן מושלם, לדוגמה: "שמתי לב שהיה לך קשה, אך אני גאה בך שהשתדלת לסיים זאת". זכרו שהלמידה המשמעותית ביותר היא מטעויות... עלינו להיות רגישים וסבלנים (גם אנחנו לא ידענו בהתחלה לשטוף או לטאטא), להעיר רק אם חייבים, לחזק ולעודד אך בוודאי לא לעשות את המטלה במקומם.
  • יום אחד זה יקרה – פסח עושים רק פעם בשנה (מזל), אך הטמעת הרגלים ויצירת עקביות חשובה כל השנה. כדי להפוך פעולה מסוימת להרגל לעתים עלינו לחזור ולבצע אותה עשרות פעמים. זה עלול להיות מתיש, אך בסוף זה משתלם. חשוב שנזכור: ילד השותף למטלות הבית חש שאפשר לסמוך עליו (כן, מספיק לומר זאת פעם אחת). הוא תורם ושותף, מרגיש שייך ובעל משמעות, רואה את האחר ולומד להעריך יותר את מה שעושים בעבורו. אז כיצד נוכל לוותר על כל תחושות ההעצמה האלה ולעשות בעבורו את העבודה?

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם