שו"ת SMS לפסח תשע"ח

sms790

 

פריכיות אורז בפסח * שמעתי פסיקה חדשה שפריכיות אורז מותרות בפסח גם לאשכנזים. הרב אבינר: אם תהליך הייצור הוא בלי מים, לכאורה הן מותרות, קל וחומר מקליות חיטה (סוף סי' תעב), כי אין להחמיר בקטניות יותר מאשר במיני דגן (שו"ע הגר"ז תנג ה). מצד שני, בענייני קטניות לא הולכים רק על פי פסקי ההלכה, אלא הכול הוא חומרה או מכוח מנהג. הדורות ידעו להכין קטניות קלויות בלי מים, או עם מים בפחות מ-18 דקות, ועובדה שלא עשו. אם כך, כן הוא המנהג להימנע. פס"ת תנג ג (עיין פירוש של הרב על קצשו"ע ד 243 - מ"צ).

דברים אסורים בעיתון * האם מותר לי לכתוב מאמר של תורה בעיתון שגם מראיין זמרים בלי יראת שמים וכן אנשים שונים שאינם יראי שמים? הרב אבינר: כן. כדי להציל קצת את הקוראים.

גלגול נשמות * יש גלגול נשמות כל פעם בגוף אחר. לאיזה מהם תחזור הנשמה בתחיית המתים? הרב אבינר: לזה שבו עשתה הכי הרבה מצוות.

תורה לא שלמה * אני לומד כתבים של רב אחד, והם מאוד משמחים אותי, אבל חסר בו כל עניין כלל ישראל והגאולה, והרב קוק אמר שמי ש"אל דברת הקץ המגולה לא יביט... לא יוכל לכוון שום דבר לאמיתתה של תורת אמת". הרב אבינר: זה אם ירצה לחדש דברים עליונים בענייני תשובה (שם אגרת שע"ח). על כל פנים ודאי שאין זו תורה שלמה.

כיסוי מרפק * למה אני חייבת ללבוש שרוולים שמכסים את המרפק? הרב אבינר: כי הגוף הוא עניין אישי פרטי שלך ולא דבר להצגה. הצניעות היא פנימיות וענווה.

שיר על פי שיר השירים * האם מותר לכתוב שיר אהבה בין גבר לאישה שמבוסס על משפטים מ"שיר השירים"? הרב אבינר: לא. התורה חוגרת שק. כי שיר השירים הוא קודש קודשים (סנהדרין קא. שו"ע או"ח תקס מ"ב יד).

יצרים * למה ה' נותן לנו יצרים לעשות דברים נגד רצונו? הרב אבינר: כדי שנעשה מתוך אהבת ה' על ידי התגברות על היצר. "בכל לבבך".

צדיק ורע לו * איך ייתכן שה' נותן לאדם אחד הכול, בית, משפחה, ילדים, עבודה, ולא לאחר? עם כל האמונה, זה קשה! הרב אבינר: עם "כל" האמונה זה לא קשה. עם אמונה חלקית זה קשה. יש להוסיף אמונה (ועיין בספרו של הרב "וגבר ישראל" – מ"צ).

שידוך * אני נפגש עם בחורה לשם שידוך, הכול נפלא, מלבד זאת שנודע לי שהיא נאנסה ללא שום אשמה. להמשיך לצאת? הרב אבינר: ודאי. מכיוון שזה היה אונס, אין זה מתייחס אליה, היא טהורה ונקייה.

תכשיט כלה * האם כלה תחת החופה צריכה להסיר את כל תכשיטיה? הרב אבינר: כך יש שנהגו על פי שו"ע (או"ח תקס ד) בנוגע לעטרות כלה (נטעי גבריאל הלכות נישואין טו ה). אגב, מותר להסתכל על תכשיטיה אבל אסור להסתכל עליה (שו"ע אה"ע סה ב. קצשו"ע קמט י. נטעי גבריאל שם יח ו).

הכשרת תנור * האם יש אפשרות להכשיר לפסח תנור על ידי פירוליטי 700 מעלות? הרב אליהו: אין ספק שתנור פירוליטי קל יותר להכשר מכל תנור אחר. עם זאת, הרב לא היה מתיר להכשיר אותו מחמץ לפסח מכיוון שקשה לנקות אותו מכל הפירורים. אבל מבשר לחלב - אפשר. וכן אפשר להכשיר אותו גם למוסדות.

סיגריות ביום טוב * האם מותר לעשן סיגריות ביום טוב למישהו שלא מעשן קבוע מצד "אוכל נפש", והאם נכון שאם כן אסור לו לעשן בצום? הרב אליהו: בכל השנה אסור לעשן מצד ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. ומי שלא מעשן קבוע, שיתרחק מהסיגריות כמו מאש. מי שמעשן קבוע - צריך היתר גדול לעשן ביום טוב. כי משום שהותרה הבערה לצורך הותרה גם לצרכים שאינם אוכל נפש. אמנם מי שלא מעשן קבוע - שלא יעשן ביו"ט. ובנוגע לצום - מעשן קבוע שקשה לו שלא לעשן, צריך לעשן בצנעה.

קסמי שיניים כשרים * האם אפשר להשתמש בקיסמי שיניים שכתוב עליהם שהם בניחוח מנטה וכדומה ולא רשומה כשרות? הרב אליהו: אם רק ניחוח ואין טעם – מותר.

אהבת ישראל * מהי העצה הכי טובה לאהוב את בני ישראל ולא ליפול לכעס עליהם? הרב אליהו: לסגל לעצמך עין טובה ומחשבה טובה על כל אחד ואחד ומישראל. תחפש בכל אחד נקודת זכות. תחפש בכל ציבור נקודת זכות, ובוודאי תמצא הרבה.

קניון פתוח בשבת * האם יש בעיה לקנות בקניון שהחנויות בו פותחות גם בשבת? הרב אליהו: מותר לקנות בקניון כזה, אבל ממש ראוי להחמיר ולא לקנות שם כדי לא לעודד מקום שפתוח בשבת, ולקנות ממקום שסגור בשבת.

בקבוקים מהמחזורית * האם מותר לקחת בקבוקים מהמחזורית או קרטונים מקרטוניה פתוחה? הרב אליהו: הבקבוקים והקרטונים שייכים למי ששם את הארגז לאיסוף. הארגז הוא שלו ואסור לקחת משם אפילו אם אתה מתכוון להחזיר. אבל מפח אשפה מותר לקחת.

פגימה במוצר * מדדתי בגד בחנות בגדים, ובטעות פגמתי במוצר (לכלוך). האם אני חייב לקנות את המוצר? הרב אליהו: אם זה משהו סביר שיכול להיגרם על ידי כל אחד, אתה לא חייב. כי לא קנית. ואם בעל הבית ירצה שתשלם לו על הניקוי ועל הנזק - אתה חייב לשלם על הניקוי, אבל לא לקנות.


 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם