מה אהיה כשאהיה גדולה?

2shut

נעמה מוזס

אני כבר אחרי שנתיים שירות ושנה במדרשה, אפילו עשיתי פסיכומטרי. הגיע הזמן להירשם ללימודים, אבל עדיין לא החלטתי מה אלמד. מסביבי כולם שואלים: מה תעשי בשנה הבאה? וזה רק מלחיץ יותר, ובכלל, תמיד היה לי קשה לקבל החלטות, ודאי החלטה בעלת השפעה מכרעת לעתיד. מה לעשות?

יש מי שיודעים כבר מגיל צעיר מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים, ויש שגם כשהם בני 50 עוד לא ממש החליטו. תהליך בחירת מקצוע דורש התבוננות פנימית וקבלה של אישיותנו, הצבת מטרות והתחייבות לעתיד, ולכן מובן מדוע תהליך זה כרוך בלא מעט התלבטויות. החששות שלך נורמליים ומובנים. את ניצבת בפני תקופה חדשה, מסע אל הלא נודע. יש בזה משהו מסקרן ומרגש אך גם מלחיץ. עדיין לא המציאו יישומון שיציג לנו כיצד ייראו חיינו בעתיד, וכנראה טוב שכך, שכן אי הודאות היא חלק בלתי נפרד ממסע חיינו.

בכל יום אנו ניצבים בפני החלטות רבות, חלקן שגרתיות ופשוטות וחלקן חשובות ועשויות להשפיע על נתיב חיינו. כמעט בכל תחום נפרסת לפנינו קשת של אפשרויות המייצרת לא מעט בלבול וחשש, שכן חופש בחירה הוא דבר נהדר, אך משמעות הבחירה בדבר מסוים היא גם ויתור על דבר אחר.

ועדיין, כדאי שנזכור שבתסריט חייך עשויות להיות תפניות, הזדמנויות והפתעות לא צפויות. מקצועות רבים משתנים לנגד עינינו, וכיום אנשים רבים בוחרים במהלך חייהם לעשות שינוי מקצועי.

כדאי שנבין תחילה: מדוע קשה לנו להחליט?

  • מה יהיה? המוח שלנו מתוכנת מבחינה הישרדותית להכין אותנו לגרוע מכול, ונטייה זו משפיעה על קבלת ההחלטות שלנו. אלו המתקשים להחליט נוטים לנבא עתיד שלילי; הם מעלים את הסבירות לתוצאות שליליות שעלולות להתרחש, ולכן מתקשים להחליט החלטה שאינה בטוחה במאת האחוזים (יש בכלל דבר כזה?).
  • רק הטוב ביותר הוא הנכון והמספק – הגיע הזמן להנמיך את הווליום של הקול הפנימי הבלתי מתפשר. בדקי: האם את מחפשת את האפשרות המושלמת? אם כל העת נמשיך להשוות ולהתלבט, נפתח עוד ועוד דלתות במקום לצמצם אפשרויות, נבזבז זמן יקר ובעיקר נצא מתוסכלים, שהרי לכל הצעה יש יתרונות וחסרונות.
  • תחליטו בשבילי – יש מי שמתקשים להחליט בעצמם; חלקם רגילים מילדות שהסביבה מחליטה בעבורם, הם לא חושבים שעמדתם בעלת ערך וחשיבות ומעדיפים להסתמך על אחרים.לעתים האדם מעדיף לדחות את קבלת ההחלטה בשל הקושי להתחייב.
  • בחירת נקודת המבט – אילו משקפיים את מרכיבה? האם אלו משקפיים שחורים המתריעים על כל סכנה ופוסלים כל אפשרות, מעכבים ומעוררי חרדה? נסי להתבונן דרך משקפיים של מחשבות מרגיעות, מנרמלות ומקדמות, כמו "גם אם יתברר שבחירה זו אינה הטובה ביותר, כרגע היא האפשרות המועדפת, וכדאי לבחון אותה".
  • פתיחת מפה – הצעד הראשון ביציאה למסע הוא איסוף מידע, להבין מהן האפשרויות השונות העומדות בפנייך, וחשוב לא פחות: לאסוף מידע על עצמך. מהם כישורייך?האם מתאים לך תחום ריאלי או הומני? אלו ערכים מנחים אותך? מה מסקרן אותך (באילו מאמרים או הרצאות את מתעניינת)? מה גורם לך להרגיש טוב ביומיום וכיצד אפשר לשלבו בעבודה בעתיד? באילו תחומים את חשה בטוחה ומוערכת?

מה אפשר לעשות?

  • שיתוף אחרים – כדאי לשתף בהתלבטויות, לאסוף מידע ולקבל הכוונה. התייעצי עם מי שמכירים אותך היטב, בררי עם מי שלמדו ועוסקים בתחום על דרישות הלימודים, אפשרויות התעסוקה, השכר, אפשרות שילוב קריירה ומשפחה וכדומה. בעת הצורך מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי.
  • הכלת התסכול – כן, לא הכול יהיה מושלם. יהיו רגעים מתסכלים, אכזבות ותהיות: "האם אכן זו הבחירה הטובה בשבילי?" נסי להיזכר בחוויה דומה מהעבר ושאלי את עצמך כיצד התמודדת בעבר עם תחושת אי ודאות, מה עזר לך, מה למדת על עצמך בתהליך שעברת, אם יצא מזה גם משהו טוב. החיים מזמנים לנו אתגרים, ולא פעם הדרך מתפתלת. תחושות של תסכול ובלבול הן חלק בלתי נפרד מהתפתחותנו ומבניית האישיות שלנו.
  • פעולה – ההבדל בין משאלה להחלטה הוא ביצוע פעולה. אפילו צעד אחד קטן יכול לקדם, אחרת אנו נשארים באזור הנוחות של ההתלבטות ללא שינוי של ממש. את חושבת אולי ללמוד בשנה הבאה? הרימי טלפון או שלחי דוא"ל למקום לימודים שמעניין אותך ואשרי הגעה ליום פתוח. עצם הפעולה מייצרת תחושת שליטה ומפחיתה לחץ.

ואולם לעתים הלחץ להתחיל ללמוד ולא "לבזבז זמן" עלול להתברר כטעות, ועדיף להשתהות מעט בתהליך ולקבל החלטה שתהיי שלמה יותר אתה.ואולי, כפי שכתב אלן קיי, "הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא להמציא אותו".

תחתית הטופס

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם