שו"ת SMS לפרשת אמור

sms790

 

מאבק על ארץ ישראל * אני מתייחס לפינוי יישוב כמו אדם שרוצים לאנוס את אמו. לכן יש להילחם בכל תוקף. האם נכון לנהוג כך? הרב אבינר: ודאי. כלומר בשכל ובהסברה ומתוך אהבת ישראל.

הברית החדשה * מצאתי בשבת ספר של הברית החדשה. האם מותר לזרוק אותו, או שהוא מוקצה? הרב אבינר: נראה שהוא מוקצה מחמת גופו. עיין רמב"ם הלכות עבודה זרה ב ב-ג. לכן לזרוק בשינוי.

גירושין אלימים * אני בתהליך גירושין ובעלי הוא אדם אלים שמציק לי עד מוות. מה לעשות? הרב אבינר: עורך דין צדיק, ויחד עם זה ממולח ותקיף.

שליחות לחו"ל * מותר לצאת לשליחות חינוכית לחו"ל או אסור בגלל איסור היציאה מן הארץ? הרב אבינר: מותר בשביל מצווה גדולה כזאת.

תכלת – אולי מתחיל מלמטה * אמנם כמעט כל גדולי הפוסקים שוללים תכלת בימינו, אבל שמעתי שיש עניינים שבהם זה מתחיל מלמטה. מה המקור? הרב אבינר: אין. מי שפוסק הוא גדולי הפוסקים (עי' שיחות הרב צבי יהודה - מסילת ישרים עמ' 24 – מ"צ).

ציבור דתי-לאומי * למה בציבור הדתי-לאומי יש פחות גדולי ישראל מאשר בציבור החרדי? הרב אבינר: הציבור החרדי קיים אלפיים שנה, הציבור הלאומי-דתי נולד, או ליתר דיוק קם לתחייה, יחד עם הקמת המדינה.

שניים מקרא * האם אפשר לקרוא מקרא-תרגום-מקרא במקום "שניים מקרא ואחד תרגום"? הרב אליהו: אפשר. ועדיף שניים מקרא ואחד תרגום.

אישה נוהגת * קראתי על כך שנהיגה במכונית לאישה אינה מדרכי הצניעות. האם צריך לנהוג כך ולהחמיר בזה? הרב אליהו: לא שייך להחמיר ולהקשות על החיים של האישה בגלל חומרה שרוב העולם אינו נוהג בה.

תפילת הדרך * אם אני נוסע באותו יום הלוך וחזור, ולכן בהלוך אני מוסיף לתפילת הדרך 'ותחזירני לשלום' – האם בחזור אני צריך להגיד תפילת הדרך? הרב אליהו: אין צורך להגיד בחזור. אבי מורי, הרב אליהו זצוק"ל, אמר שיותר טוב להזכיר בתפילת שחרית בתוך שומע תפילה את נוסח תפילת הדרך. וכך גם כתב בסידור קול יעקב.

עשו שונא ליעקב * איך ייתכן שעשו שונא ליעקב? הרי הם אחים! הרב אליהו: אם עשו לא היה רשע הם באמת היו יכולים לחיות באחווה כמו רבי ואנטונינוס. אבל עשו היה רשע ולכן הוא לא היה יכול לסבול צדיק כמו יעקב לידו, שהוא מזכיר לו כל הזמן כי אפשר להיות טוב. וזה מעצבן.

תפילה בדרך לאולפנה * אין לי זמן להתפלל בבית כי אני צריכה לקום מוקדם ולמהר להסעה לאולפנה, והאפשרויות שלי הן או בהסעה בִּישיבה או באולפנה בחיפזון. מה עדיף? הרב אליהו: במקום שיהיה לך הכי נחת ויישוב הדעת להתפלל, אפילו אם התפילה תהיה בישיבה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם