מי צריך היום בצפר?

2 shut

עוד מעט החופש הגדול, בשביל מה בכלל ללכת לבית הספר?

אבינועם הרש, מורה, מחנך ועורך אתר 'חמ"ד ברשת'

היום קמתי בבוקר והרגשתי שאחרי כל הבגרויות והמבחנים והציונים והלחץ אין לי באמת בשביל מה ללכת כבר לבית הספר. כולם כבר באס"ק (אווירת סוף קורס) אחד גדול, אין כבר שיעורים, הכול מתמרח ואני קולט שגם המורים בעצמם יותר זורמים. יש לכם סיבה הגיונית ללכת לבית הספר אשמח לשמוע.

תשובה:

השאלה שלך מזכירה לי את אחד המושגים הידועים לכל חובב ספורט: גארבג' טיים, זמן זבל. הניצחון של אחת מהקבוצות הובטח כבר מזמן, המתח נלקח לעולם שכולו טוב ובעצם אין שום ערך ממשי למשחק מעבר להשלמת הזמן שלו ולגאולה מהשעמום המתמשך הזה.

זה גם מה שחשבתי כמחנך מול הכיתה שלי: ניתן להם עוד מגרש ועוד משחק כדי להשיג שקט תעשייתי, עד שתפס אותי אחד מחבריי לצוות ואמר לי בעדינות שאני שורף את הזמן היקר ביותר בשנה.

עד שכבר יש לך הזדמנות ללמד ולדבר עם התלמידים שלך על מה שאתה רוצה, אתה הולך לאבד את הזמן היקר הזה ולשרוף אותו על המגרש?

"על מה בדיוק אתה רוצה שאדבר איתם?" שאלתי. "על החיים שלי? על ההתמודדויות? הנפילות? אולי על הרגעים הקשים שבהם חשבתי שאני בחיים כבר לא אתחתן או שלא יצא ממני שום דבר?"

"בדיוק!" ענה לי בפנים נוצצות. "ויודע מה, לא תאמין איך בזכות הסיפורים האלו הם יזכרו אותך אחר כך. רק מה, תקדים מראש שמי שלא רוצה להישאר בשיעור ומעדיף לחפש לעצמו תעסוקה אחרת - מוזמן. אתה לא מכריח אף אחד להישאר בכיתה. אתה לא הולך להעביר להם חומר של בית ספר אלא חומר של החיים".

*

וכך, בפעם הראשונה במשך כל השנה, עמדתי מולם והרגשתי שבמקום להעביר להם אינפורמציה, אני הולך להעביר להם תובנות ומתנות אמתיות שקניתי בהמון דם ודמעות.

ופתחתי וסיפרתי להם (כמובן בעיבוד שמתאים לגילם) על הרגעים המפחידים שמגיעים אחרי תקופת הדייטים ועל הדמעות והלילות והבדידות, ושיתפתי אותם ברגעים המביכים שלי כמורה, וסיפרתי על האכזבות וההתמודדויות שלי כבן אדם, והרגשתי פתאום כאילו משהו השתנה בדרך שהם מסתכלים עליי ובאינטראקציה שנוצרה בינינו. לא עוד מורה ותלמידים אלא בני אדם שהתאספו במקום אחד כדי לשתף זה את זה במחשבות על החיים.

 *

לסיכום, מה זה אומר כלפיך? שגם לך כתלמיד יש סוף סוף הזדמנות להכיר את הצד האחר של המחנך שלך, את האדם שמסתתר מעבר לחליפת המורה שלו.

לך אליו ובקש ממנו יחד עם החברים שלך שיספר לך על החיים שלו, על האמונות שלו, דברו פוליטיקה, דברו השקפה, דברו כמו שני אנשים שנתקעים באמצע המדבר על מדורה עם פינג'ן וקפה שחור ובא להם באמת להכיר זה את זה.

מהניסיון שלי, הגעת לתקופה החשובה והמקסימה ביותר בשנה: הזדמנות חד פעמית שמאפשרת לכם לכמה שעות להתנתק מכל האינפוזיה של המדיה וממש לשמוע קצת מהתובנות שיש למחנך שלך להעניק. אל תפספסו את זה.

אתה שואל למה ללכת לבית הספר?

מכיוון שעכשיו ולמשך הימים הספורים עד לחופש הגדול נפתחה שנת הלימודים האמתית!

תפוס כפי יכולתך כי זה ייגמר הרבה יותר מהר ממה שאתה חושב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם