פרטיות בבקשה

2 shut

נעמה מוזס

אשתי נוהגת להסתכל במכשיר הנייד שלי. מרגיז אותי שהיא אפילו לא שואלת אם אפשר. כשאני מעיר לה על כך - היא לא מבינה מה הבעיה. לא שיש לי מה להסתיר, אבל לא נוח לי שהיא נכנסת להתכתבויות שלי. זה פוגע בפרטיות. חשבתי לעשות קוד כניסה – האם אני מגזים? מה לעשות?

לרובנו יש משאלה שבמערכת היחסים עם האנשים הקרובים לנו (ובוודאי עם בן הזוג) הכול יהיה גלוי וידוע ללא מחסומים. היכולת לחלוק במידע רגיש ולזכות בתמיכה רגשית ובהכלה נוטעת בנו ביטחון וכוח, ואילו ההסתרה עלולה לעורר תחושת איום וחוסר אמון. אך למעשה, לכולנו יש סודות. לכל אחד "הכספת הפנימית" שלו – מרחב של פרטיות המכיל מידע שאנו שומרים עליו. זה הכרחי לבריאותנו הנפשית. הפרטיות מאפשרת לנו תחושת אוטונומיה ושליטה על מידת החשיפה בחיינו.לכל אדם הזכות לפרטיות במרחב פיזי או וירטואלי הנתון לשליטתו, מתוך הבנה שישנם תחומים שאינם אמורים להיות ברשות הרבים ללא הסכמתו המפורשת.

שמירה על הפרטיות טבועה בנו מגיל צעיר. כל משפחה מגבשת לעצמה "מערכת חוקים" לא-כתובה, המפקחת על דפוסי התקשורת המתנהלים בה ומכתיבה מתי שמירה על פרטיות נחשבת לגיטימית: האם מקובל שדלת חדרו של הילד תהיה נעולה? האם ראוי שאשמור דברים מסוימים לעצמי? מתי מידע מסוים ייחשב פרטי ומתי הוא הופך לסוד? בזוגיות בריאה מומלץ לשמור על האיזון של "שנינו יחד וכל אחד לחוד". כדאי לייצר עמדה גמישה ומתעניינת של סקרנות חיובית בין בני הזוג, בידיעה שתמיד קיים חלק נסתר בפאזל. כל אדם הוא סוד עמוק ומסתורין לעצמו ולזולתו. איננו יודעים הכול, ואיננו אמורים לדעת הכול.

בדומה לתחומים נוספים בחיים - נוסחת הקסם היא איזון. לגיטימי ואף הכרחי שכל אחד ישמור לעצמו על מידה מסוימת של פרטיות, יטפח "גן סודי" שלא כל אחד רשאי לסייר בו, ואפילו בני זוג זקוקים לקבלת רשות כדי לבקר בו.

אז מה לעשות?

להוריד "סימני קריאה" – במקום עמדה נחרצת כמו "אם איני יכולה להסתכל חופשי בנייד של בעלי - יש לו מה להסתיר!" נסו להעלות פרשנויות נוספות ולשים יותר "סימני שאלה" – "בעלי מעדיף שלא אסתכל בנייד שלו, זה לא אומר בהכרח שיש לו מה להסתיר, ואולי לא הכול קשור בי?"

חישוב מסלול מחדש - אנו יכולים לבחור האם להישאר בעמדה "הנעלבת והפגועה" או לנסות לברר מדוע המצב מעורר חוסר נוחות לשני הצדדים. מהן הציפיות של כל אחד מכם בנוגע לשיתוף מידע רגיש של אחרים או שלו? האם המקרה הנוכחי עשוי להעיד על קשיים נוספים בתקשורת הזוגית? ומה אפשר לעשות כדי לחזק את תחושת האמון והשיתוף ביניכם? ה"פתרון" של יצירת קוד כניסה במטרה למנוע מאשתך הצצה במכשיר הוא טכני בלבד, וללא הבנה משותפת לעומק זה רק עלול להגביר את חוסר אמון ולעורר רגשות שליליים. קוד כניסה אינו נצרך כאשר קיים קוד אתי של אמון וכבוד הדדי.

המחשבה אינה המציאות אך משפיעה עליה - מערכת יחסים בריאה מושתתת על אמון וכבוד. המשמעות היא שאנו לא בודקים כל הזמן מה האחר עושה, אלא בוטחים בו ומכבדים את פרטיותו. המחשבה שבן הזוג אולי מסתיר ממני משהו אינה אומרת בהכרח שזו המציאות, אלא שיש לי רק מחשבה כזו (כמו מחשבות נוספות שבאות והולכות). מבחינה הישרדותית המוח שלנו בנוי כך שהמחשבות השליליות שיש לנו רבות פי חמישה ביחס לחיוביות. עלינו ללמוד להתמודד עם תחושת חוסר הביטחון שמתעוררת ולא להפוך באמצעותה את בן הזוג ל"חשוד המרכזי".

תנו כבוד – אם בן הזוג מביע הסכמתו לשתף במרחב הפרטי שלו - בהתכתבות בוואטסאפ, במייל או בדברים אישיים אחרים, אל תשכחו שאתם סוג של אורחים המבקרים ב"גן הסודי" שלו - מהלכים בשבילים ונהנים מהצל והנוף. הערות ביקורתיות כמו "מה פתאום כתבת כך?" או "תראה איך ענו לך..." לא יעודדו להזמין אורחים כאלו שוב.

גבול לפניך - מגיל צעיר מחנכים אותנו לשמירה על הגבולות שלנו - "הגוף שלי ברשותי"; פגיעה פיזית או מילולית נחשבת עברה חמורה ומהווה עילה לתביעה פלילית. ומה בנוגע לגבולות הנפש שלנו? לעתים הגבול בין סקרנות, התעניינות וחדירה לפרטיות מטושטש ונתון לפרשנויות. הצצה בנייד מספקת אולי רגיעה זמנית, אך לטווח הרחוק מזיקה ופוגעת בקשר. זכרו: במקום שיש כנות - ישנה הבנה. במקום שיש שיתוף - נמצא חברות. במקום שיש גבולות – תתאפשר הכלה, ובמקום של אמון תצמח האהבה.

נעמה מוזס - טיפול זוגי ופרטני, cbt מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם