מכור לחום הכהה הזה

 2 shut

מתי וכסלר, מייסד מכללת "כוונה" ומומחה להתפתחות אישית על פי מקורות יהודיים

שאלה: תמיד אהבתי מתוק, אבל בזמן האחרון אני מרגיש שזו ממש התמכרות ואני לא יודע איך להפסיק ואיך להשקיט את הצורך להכניס עוד קוביית שוקולד לפה. איך יודעים אם זו אכן התמכרות ומה אפשר לעשות כדי להשתחרר ממנה?

אכילת שוקולד יותר ממה שאנחנו רוצים היא תופעה נפוצה ורחוקה מלהיות התמכרות. מכורים אמיתיים סובלים מאוד, וההתנהגות הלא רצויה משתלטת על החיים שלהם וגורמת פגיעה כללית בתפקוד. החשש שמא אנחנו מכורים הוא בריא, ונובע מהעובדה שזה מקום מוכר לכולנו.

לכולנו יש הרגלים חזקים. בגלל שעשינו זאת פעמים רבות, הגוף שלנו כבר נהנה מהם, ואנחנו מכנים אותם 'התמכרות'. כשאנחנו חוזרים על מנהג כלשהו הרבה פעמים, הגוף שלנו מאומן אליו, ונוח לו לחזור אליו שוב ושוב. זה נכון כמעט לכל תחום בחיינו - לצחצוח שיניים, לקפה של הבוקר ולתפילת שחרית, לא נוח לנו לוותר על מה שאנחנו רגילים אליו, והוא הופך לחלק מצורכי הגוף. הבעיה מתעוררת רק כאשר אנחנו מתמכרים לדברים שלא עושים לנו טוב.

אם אנחנו מכורים לשוקולד, לצפייה בסרטונים ביוטיוב או לכסיסת ציפורניים, נראה שניסיון להתגבר על ההרגל הוא לא הכיוון הנכון. כשאנחנו מנסים להתגבר על עצמנו, מתברר שעצמנו לא פראייר והוא מתגבר בחזרה. בשביל לצאת מהמעגל של התמכרות קלה וניסיון לצאת ממנה, שמחזיק לזמן קצר, אנחנו צריכים להבין מה התפקיד החיובי שלה בחיינו.

רוב ה'עבירות' או ה'נפילות' החוזרות שלנו מספקות לנו שחרור וחופש לזמן קצר, וזה כוח המשיכה שלהן. קוביית השוקולד הנוספת נותנת לנו רגע מתוק, ואיבוד השליטה הוא חוויה נהדרת לאותו רגע. הבעיה היא שבטווח הארוך יותר אנחנו נעשים חופשיים פחות והמחירים של איבודי השליטה הולכים ועולים. חסידים אמרו "את החושך לא מגרשים במקלות", ואמרו גם שמי ששובר את היצר הרע יש לו עכשיו שניים. השיטה להתמודד עם הנפילות הללו היא הפוכה לחלוטין. אם נכיר ברצון שלנו לחופש ואובדן שליטה ונסכים לקבל שזה חלק מהאיזונים שאנחנו צריכים בחיים, נוכל להכניס את האנרגיות הללו מראש ובדרך בריאה וטובה.

למה שלא ניקח קצת חופש לפני שאנחנו מגיעים לשוקולד, למה שלא נוריד את הרגל מהגז לפני אובדן השליטה? מי שחווה מספיק חופש בחייו, יכול בקלות רבה יותר לסרב לקוביית השוקולד. החופש שהיא מציעה הוא קטן וקצר מאוד, ואם טוב לי בחיים, למה לי להתפתות? זו אחת הסיבות שהבעל שם טוב הצביע על השמחה ככיוון המרכזי בעבודת ה'. שמחה היא דרך נהדרת לקבל חופש ושחרור ואפילו אובדן שליטה קצר כשאנחנו מתגלגלים מצחוק. השמחה היא הלכתחילה שמונע את הצורך בעבירות בשביל להשתחרר.

אז אם אתה או את מוצאים את עצמכם מתחילים להתמכר להרגל רע, עצרו וחשבו מהי האנרגיה החיובית שנמצאת מתחת לפני השטח. איזה ערך מקבל את מקומו דווקא במקום השלילי. ואז, מצאו לכם הרגל בריא ושמח שנותן לכם מראש את מה שאתם צריכים בשביל להיות מאוזנים.

הניסיון להתגבר במצב הזה רק מחמיר את הבעיה; הרי הסיבה שאנחנו מתפתים היא שאנחנו מתגברים כל כך הרבה בחיים, והנפש שלנו צריכה גם את הכיוון ההפוך, את החופש והשחרור. כאסטרטגיה אנחנו צריכים להכניס מראש יותר חופש ושחרור בחיים, ולשמור את ההתגברות רק כצעד טקטי מול הפיתוי כשיגיע לפנינו.

אנשים שרגילים לעשות ספורט מרגישים צורך פיזי לעשות התעמלות. זו התמכרות נפלאה. היא מאפשרת לנו להביא לידי ביטוי מגוון של רגשות והוויות, למשל התלהבות, שימוש בכוח, תחרותיות. התמכרות קלה למשחקי כדור מביאה לידי ביטוי את החשק הטבעי והשמח למשחק. הצורך לשחק הוא אחת מהנטיות המובנות אצל כל ילד, משחק לשעשוע ללא תכלית 'רצינית'. אם תמשיכו לשחק גם כמבוגרים, לא תצטרכו לצרוך את האנרגיה הזו בצורה שלילית.

כשאנחנו מאזנים את החיים מתברר לנו שלא כל כך קשה להתגבר על הרגלים רעים, שבעבר נראו לנו בלתי ניתנים לשינוי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם