"חיים שלי"

 2 shut
שמתי לב שיש בני זוג שמכנים זה את זה בכינויי חיבה. אנחנו לא. זה נשמע לי ממש קיטשי, וגם יהיה מוזר אם נתחיל לקרוא זה לזה בשם חיבה. האם שימוש בכינוי חיבה יכול לתרום לזוגיות?

נעמה מוזס

לאחרונה קראתי על סקר חדש שנערך בארה"ב, שבחן את רמת שביעות הרצון בזוגיות בקרב זוגות המכנים זה את זה בכינוי חיבה. בסקר נטען כי כאשר בני זוג מעניקים זה לזה שמות חיבה ייחודיים - הם מחזקים את מערכת היחסים ומעלים את רמת האינטימיות ביניהם. מתברר ששימוש בשמות חיבה בקרב זוגות ללא ילדים הנשואים פחות מחמש שנים שכיח יותר בהשוואה לזוגות הנשואים שנים רבות והורים לילדים. נתון זה אינו מפתיע, ומלמד כי במהלך השנים אנו עלולים לחוות שחיקה ולהתייחס זה לזה כ"מובן מאליו".

שימוש בכינוי חיבה לבן הזוג עשוי לעורר רגשות חיוביים ולחזק את האינטימיות. ולכן, גם אם מוזר לך להתחיל עם זה פתאום, אז מה? הרי ישנם לא מעט דברים שמוזר לנו להתחיל לעשות פתאום, כמו פעילות גופנית, שיחה עם הילד, פגישה עם חבר ילדות – אבל אם החלטנו שזה חשוב לנו - נתחיל לעשות אותם עד שיהפכו להרגל.

מהאטמה גנדי טען: "שים לב למחשבותיך, הן הופכות למילותיך. שים לב למילותיך, הן הופכות למעשיך". למילים יש כוח. הן מייצרות מציאות. כאשר אנו פונים זה לזה בלשון רכה ועדינה, המייחדת את הקשר שלנו, השיח הבין-אישי עשוי להשתנות לטובה.

ציינת ששימוש בכינוי חיבה נשמע לך "קיטשי". אכן, אפשר להתייחס למחוות רבות בחיינו כאל דבר מגוחך ומיותר; לשם מה לטרוח לעטוף מתנה בנייר עטיפה מבריק עם סרט? לקנות בלון? להביא פרחים? מחוות אלו קשורות במידה רבה לנורמות התרבותיות ולמודל שהוצג לכל אחד בילדותו מהוריו ומסביבתו הקרובה - דפוס של הבעת אכפתיות ואהבה. ישנן משפחות הטורחות לעשות מכל אירוע סיבה למסיבה, להשקיע, להביא פרחים בכל יום שישי, לקנות מתנה לחג ועוד (ואני לא מנסה לרמוז שום דבר...) ויש המביעים אכפתיות וחיבה באופן שונה.

אהבה וחיבה הן מושגים מופשטים. איננו יכולים באמת לגעת בהן. אפשר לחוש בביטויי החיבה באמצעות מעשים כמו הכנת מאכל אהוב, ביצוע משימות בעבור השני, שליחת הודעה אוהבת באמצע היום ועוד. לכל אחד הדרך שלו להביע חיבה והדרך שבה היה רוצה שיעניקו לו אותה. ולכן, כדאי לערוך תיאום ציפיות זוגי ולברר עם בן הזוג לאילו ביטויי חיבה הוא זקוק ומה באפשרותו להביע.

שימוש בכינויי חיבה מפתח שפת אהבה ייחודית של בני הזוג, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי באופן מילולי ולא מילולי. וזו אחת הדרכים שלנו להעניק תשומת לב ולהביע חיבה וקרבה.

כיצד שימוש בכינוי חיבה עשוי לסייע לזוגיות?
  • ויסות לחץ – החיים שלנו מלאי מתחים. יש להיזהר שהנישואין לא ייהפכו ל"פח האשפה" של החיים, שכל הלחצים והתסכולים יתנקזו אליו. אפשר לתרגל דרכים מגוונות להירגע. שימוש בכינוי חיבה מעדן את רמת התוקפנות ומפחית אות. תודו שקשה יותר לכעוס על מישהו כשאנו פותחים במילה "מאמי".
  • תצחקו - זוגות רבים מציינים כרגעי שיא באינטימיות שלהם את הרגעים שבהם הם צחקו יחד. שימוש בכינוי חיבה כמו "פיצקי" מאפשר לנו לחזור להיות קצת "ילדים קטנים", ומעלה חיוך.
  • הכרת הטוב היא בסיס חשוב ומרכזי במערכות יחסים ובוודאי בזוגיות. עלינו לאמן את שריר התודה, להוקיר ולהעריך את הדברים הקטנים, היומיומיים. הנטייה הטבעית ההישרדותית שלנו היא להפנות את תשומת לב לשינוי, בעיקר לשינוי שלילי העלול להוות איום, וכך להיערך לסכנה. המוח עסוק בהשוואות למשהו אחר ומתמקד במה שחסר. בתהליך של הכרת הטוב עלינו לעשות פעולה הפוכה – להתמקד ב"יש", להגדיל אותו ולהעצים אותו. שימוש בכינוי חיבה, כמו שמירת מספר הנייד של בן הזוג תחת הכותרת "אהבת חיי" או "מפעל הפיס שלי", מזכירים לנו בכל פעם שזכינו.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם