הכשרת כלים לפסח בימינו

 2 shut

הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת

בפסח, החג שבו חירותנו כעם מקבלת ביטוי מרכזי, אנו מצווים להימנע מחמץ, מפנים חמוצות. בן חורין אינו מחמיץ פנים, הוא אינו מגיב על הקורה בסביבה אלא אומר את שברצונו לומר. כדי להיות בני חורין אמיתיים לא די באכילת מצה, יש צורך להתנקות אפילו מטעם של חמץ הבלוע בכלי, בנפשנו פנימה, שהכלי הוא משל לה.

רב אשי סיפר על עצמו כי הוא משתמש בפסח בכלים חדשים (בבלי, פסחים ל ע"ב), ובכל זאת מלמדנו את דיני ההכשרה. אם כן, היכולים טוב שיחזיקו מערכות כלים נפרדות לפסח, אך לא בכל כלי הדבר אפשרי.

נפתח בכמה כללים:

א.      ניקיון יסודי – הניקיון קודם להכשרה. אין להגעיל כלי לא נקי. יש כלים שדי להם בניקיון יסודי, כמו מקרר ומקפיא. גם שולחנות שרגילים לאכול עליהם רק כאשר הם מכוסים במפה, די להחליף את המפה אחרי ניקיון יסודי.

ב.      מיון והפרדה – כלים שאיננו מעוניינים להשתמש בהם בפסח, אין צורך להכשירם. די לנקותם היטב ולהצניעם עם כלי החמץ (חדר שלא משתמשים בו, ארונות מסומנים וכדומה).

ג.        השבתה ל-24 שעות – כלים שאנו מעוניינים להגעיל, אין להשתמש בהם בחמץ חם 24 שעות לפני מועד ההגעלה.

ד.       הגעלה ברותחים – ההגעלה נעשית בחום המים הגבוה ביותר (כ-100 מעלות צלזיוס), לכן על הכלי או המשטח שמגעילים להיות נקי ויבש לגמרי לפני ההגעלה (שכן הרטיבות מקררת את מי ההגעלה).

ה.      זהירות מכווייה – יש לנקוט את כל אמצעי הזהירות הסבירים כדי לשמור על ביטחון העוסקים במלאכה. להרחיק מאוד ילדים קטנים ולהשתמש בכפפות עבות, במלקחיים ובכל הנצרך לשם הבטיחות.

ו.        מחלוקת פוסקים ומנהגים

  1. באופן כללי נהגו האשכנזים שלא להכשיר זכוכית, למעט בשעת דחק (וזו אחת הסיבות שלא להכשיר תנור אפייה או מיקרוגל), וגם הגר"מ אליהו היה מחמיר כך, אך למנהג רוב הספרדים אין צורך להכשיר זכוכית.
  2. אופן ההכשרה: לפי השולחן ערוך, "כבולעו כן פולטו" לפי השימוש השכיח בכלי (הגעלה או ליבון וכדומה), אך לדעת הרמ"א יש להחמיר ולהכשיר באופן התואם גם למיעוט השימוש בכלי (תנא, ו).

ז.        רבים מחמירים בפסח מאוד מאוד – ולכן נביא את עיקר הדין לענ"ד ואת המנהג המחמיר הרווח.

ח.      בעולם המודרני השתנו החומרים – יש לשים לב בלומדנו בספרי הלכה שהחומרים שאנו משתמשים בהם שונים לעיתים קרובות מבעבר, וממילא ייתכן כי דינם שונה.

ומן הכללים אל פרטי ההכשרה:

שיש – זה זמן רב שרובנו לא משתמשים בשיש (סוג אבן חצובה) אלא בגרניט (אבן אחרת, חזקה ביותר) או בסגסוגות למיניהן. לרבים מסוגי השיש יש 'הכשר' של מכון צומת (ראו באתר המכון). באלה די בעירוי רותחים, ואין צורך לכסותם בפסח, אך רבים מכסים את השיש אחר העירוי ומקפידים בכל ימי החג שלא להניח עליו דבר חם.

כיורים – בעבר היו הכיורים מחרסינה, והיום רובם משיש איכותי או מנירוסטה. למעשה, אחר העירוי רבים מניחים בתוך הכיור כיור פלסטיק.

מיקרוגל – לנקות היטב, להרתיח כוס מים במיקרוגל ולהשתמש בימי הפסח בכלים סגורים (המתאימים למיקרו) או עטופים. באשר לצלחת הזכוכית, ראה מחלוקת האשכנזים ורוב הספרדים שהבאנו למעלה (ו). בכל מקרה יש המכסים את הצלחת בצלחת קבועה נוספת.

כיריים קרמיות וכירי אינדוקציה – חימום בחום המרבי לחצי שעה.

תנור אפייה – דורש ניקוי מיוחד, לכן רבים נמנעים מלהכשירו. מעיקר הדין, לאחר הניקוי יש לחממו בחום המרבי לחצי שעה. בכל אופן את התבניות אי אפשר להכשיר.

תנור אפייה פירוליטי – להדליק עד שיגיע לחומו המרבי.

פלטת שבת – לחמם לשעה לערך. יש המערים עליה מים רותחים, כי חוששים שנשפך חמין או שנפל שניצל. בשום אופן אין לכסות בנייר אלומיניום – זו סכנה! אומנם רבים מורים כך, אך בבדיקות במעבדות צומת גילינו כי חום משטח פלטה מצופה עולה למאות מעלות צלזיוס, והדבר עלול לגרום דלקה. יש היום כיסויים אחרים לפלטה שאינם מסוכנים כלל, וטובים גם לשבת. אם הפלטה מכוסה היטב, אין צורך בהגעלה.

מדיח כלים – לנקות היטב גם את המסננת. להפעיל את התוכנית החמה ביותר עם סבון וללא כלים אך עם המגשים בתוכם. רצוי להחליף מגשים.

מיני בר – ניקוי יסודי. פתיחת הברז החם כאשר המים רותחים לשניות מספר.

קולט אדים – לעטוף בנייר אלומיניום לאחר ניקיון יסודי.

אחרי ככלות הכול, הפסח הוא חג חירותנו. אם חומרות 'חונקות' אתכם, ותרו עליהן. עשו אותן רק אם הן משמחות אתכם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם