המדריך לחסכון בחופש Featured

 2 shut
איך לא מוציאים הון תועפות על שלושת השבועות שנותרו לתום החופש

נדב רט

שאלה: אנחנו ברוך ה' משפחה גדולה, אבל לקראת חופשים מוצאים את עצמנו מתוסכלים מהיקף ההוצאות שצפויות לנו. הילדים רוצים בצדק כל מיני אטרקציות ובילויים יפים, אבל לפעמים הן גדולות מדי בעבורנו. יש לכם אולי טיפים לעניין?

תשובה: החופש הגדול מייצר לנו אתגרים רבים. הצירוף של החופשה הארוכה, המחירים הגבוהים והחום הגדול מביא גם את המשפחות החמימות ביותר אל הקצה...

אם אנחנו מסתכלים על הימים האלו כימים שבהם עלינו "לשעשע את הילדים" בכל יום, ולכן אנחנו מחפשים "אטרקציות" – בדרך כלל נמצא את עצמנו מוציאים כספים רבים, כשכל יום בילוי כזה, עם משפחה בת כמה נפשות, עלול ליצור בור של ממש בכיס.

אז מה אנחנו מציעים?

קודם כול נסביר מה לא. אנחנו לא מציעים לכם לחיות חיי סגפנות. ממש לא! זו לא תפיסת העולם שלנו.
אנחנו זוכרים כל הזמן שכסף הוא אמצעי ולא מטרה,ולכן כשמשתמשים בו כאמצעי לדברים טובים כמו גיבוש משפחתי – זה בסדר גמור (כמובן כשעושים זאת בגבולות החוכמה והיכולת).

ועם זאת, לפעמים כדאי לרענן קצת את החשיבה ולזכור שכמעט אין מתאם בין ההוצאה הכספית שלכם לכמות הכיף שתגרמו לילדים ולמשפחה.

אנחנו מציעים לחשוב קצת אחרת, ולנסות למצוא אפשרויות שיאפשרו לילדים הנאה אמיתית מקסימלית, גם בלי הוצאות ענק.

בספר "האם שימפנזים חושבים על פרישה" של יעקב בורק (ובגרסה עדכנית יותר בספרו החדש "פעם כשאהיה יותר צעיר") מובאת רשימת של "עשרת הדיברות" לחיים מאושרים. הדיבר הראשון הוא להבין כי אין מתאם בין עושר לבין אושר וכי רוב האנשים שוגים באופן שבו הם משתמשים בכספם, אם מה שהם מחפשים הוא אושר.
אם נתמצת את עצותיו נגיע לשלוש נקודות חשובות:

  1. עדיף להשתמש בכספכם במנות קטנות התואמות את שגרת החיים ולא בהוצאות גדולות יחסית הנותנות דחיפה חד-פעמית אך נשחקת.
  2. 2.עדיף להשקיע בחוויות על פני רכישת מוצרים.
  3. 3.כדאי להשתמש בכסף כדי לעבוד פחות ולהשאיר זמן לחוויות משותפות ולפיתוח יחסים חברתיים.
  4. יום מלא בהפתעות קטנות ייחקק טוב יותר מהפתעה גדולה אחת, ולכן הליכה ברחובות ירושלים עם רכישת הפתעות בשוק בתחילת היום, ויד חופשית 'להתפרע' בקופיקס בסוף היום – עשויים ליצור אפקט מפנק יותר ממסעדה יוקרתית במרכז העיר (מניסיון – הליכה עם הילדים בסמטאות שערי חסד או מאה שערים, עם קצת סיפורים, תהיה מעניינת מאוד, בעיקר עם החמצוצים מהשוק).
  5. טיול משפחתי שיוצר חוויית גיבוש ייחקק בזיכרון הילדים לאורך שנים (למרות החום!), יותר מרכישה של טלפון, טאבלט, מחשב או פלייסטישן חדש.
  6. אם אתם מאוהבי השטח – שינה בשטח בוודאי תהיה חוויה משפחתית מיוחדת וכדאית. אם אתם פחות מתחברים לסגנון (כמוני) – שקלו ליצור "מחנה" בסלון הבית, ולישון בסלון הדירה שלכם. גם זו תהיה חוויה מיוחדת, כיפית ו... זולה!
  7. רוצים ליצור יום חוויה משפחתית? הכריזו על יום משחקים ביתי, הוציאו את הקאטאן, את המונופול ואת הקלפים ושחקו עם הילדים בכל הגילאים. זו הזדמנות ללמד ילדים צעירים משחקי חשיבה כמו שח-מט, וגם לחנוך אותם על שיטות לניצחון במארס בשש-בש.

ננסה לייצר מהכללים הללו רשימה של המלצות לחופש הגדול.

ולסיכום:

אין לנו שום דבר נגד אומגות, צימרים ומסעדות יוקרה, אבל אנחנו מאמינים בלב שלם שישנן דרכים זולות שיגרמו לילדינו ליהנות אפילו יותר מבאטרקציות היקרות, אם רק נהיה מוכנים להשקיע בכך את זמננו ומרצנו.

חשבו תמיד על "מנות קטנות" – כמה חצאי ימים עשויים לעשות את העבודה טוב יותר מארבעה ימים מרוכזים. השתדלו להשקיע בחוויה משותפת ולאו דווקא בקנייה של משהו יקר וחדש שאליו מתרגלים במהירות, והשתדלו שהחוויה תהיה כזו שתיצור אינטראקציות ביניכם לבין הילדים או בינם לילדים אחרים, כי חיזוק היחסים החברתיים הוא מהגורמים הראשיים לאושר ולבריאות נפשית.

בהצלחה!

הכותב הוא יועץ ארגון ותעסוקה, ושותף ב'ברק ייעוץ והשקעות', barakhass.co.il.

לתגובות ושאלות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם