הרי את מבוטלת

4shut
 
נעמה מוזס

שאלה: לפני כארבעה חודשים ביטלנו אירוסין. לא אכנס לפרטים – מי ולמה (אף שזו סוגיה בפני עצמה – האם נכון להסביר לכל אחד), אבל ברור לשנינו שזה לא היה מתאים, ובדיעבד טוב שזה קרה לפני החתונה. מאז אני מנסה להמשיך הלאה, אבל ההצעות ירדו באופן דרמטי. אנשים שומעים ש"ביטלתי אירוסין" ולא מעט מעדיפים לעבור להצעה הבאה. וגם כאשר אני מתחילה לפתח קשר משמעותי, אני מרגישה שאני מאוד נזהרת וחוששת ולא מצליחה לתת את כולי. מה אפשר לעשות?

תשובה: תקופת האירוסין וההכנות לחתונה מחדדות את ההתמודדויות השונות בקשר הזוגי. דברים שלא ראינו לפני כן מתבהרים, ולעתים צפים ספקות ונדלקות נורות אזהרה – המאותתות בצדק שלא כדאי להתעלם. לאחרונה אני שומעת על לא מעט מקרים של ביטול אירוסין. אולי אלו הנורמות החברתיות, תופעת הרווקות המאוחרת או ההשלכות של דור ה-y המחלחלות לתחומים רבים בחיינו. ולמרות כל ההסברים והתובנות הסוציולוגיות, זה לא עושה את הדבר קל יותר.

ביטול אירוסין הוא אבדן של חלום והבטחה. הקרקע היציבה מתערערת ומעצימה את הקושי לשים מבטחנו בבניית קשר חדש. מדברייך עולה שאת שלמה עם ההחלטה ושפנייך קדימה. ועדיין, מבחינה רגשית ביטול האירוסין פוגע בתחושת הביטחון והערך העצמי. ומעבר לחששות הנורמליים המצויים בבסיס כל קשר זוגי עולות לא מעט תהיות ושאלות - איך לא ראיתי לפני כן? אולי מיהרתי? מה זה אומר עליי? מה אחרים חושבים? כיצד אוכל לדעת בפעם הבאה שזה זה?

אז מה אפשר לעשות?

• לשתף, לשתף, לשתף – את לא לבד. אם את מתקשה לשתף את משפחתך הקרובה, מחשש שאת אולי מאכזבת או מכבידה, ולכן את מנסה להקל עליהם ולהעניק את התחושה ש"את חזקה" ו"יהיה בסדר" - שתפי חברה, איש מקצוע, דמות שאת סומכת עליה, שתדע להכיל ולכוון. הקיפי עצמך בסביבה תומכת, ואל תהססי להיעזר בה ולהישען עליה. היכולת לבקש עזרה מעידה על חוזק, על ההבנה שאיננו מושלמים, ושבעתות משבר אנו זקוקים לסיוע ושיש לנו ב"ה על מי לסמוך.

• כדי שבאמת תצליחי להמשיך הלאה, אי אפשר לדלג על שלב "עיבוד האבל". זה נכון גם בתהליכי פרדה אחרים. עלינו לדעת לשהות בכאב ובקושי. עברו חודשים בודדים מאז ההחלטה לביטול החתונה. לוקח זמן לעבד אבדן של בן זוג שאהבת ושנקשרת אליו, את המשמעות והתקווה שנטעת בו, את אבדן היכולת לסמוך על האחר, את השינוי בסטטוס מ"כוכבת השמחה" ל"דמות הנתמכת" בעלילה; ולמרות הרצון, הרי שאי אפשר ללחוץ על כפתור ולהשאיר את כל התחושות מאחורינו. מי שמצליח בכך מבצע "הכחשה מוצלחת" שעלולה לפגוש אותו בעתיד. חשוב שנדע להקשיב לעצמנו, לנשום עמוק לתוך הכאב ואז לאזור כוחות ולהמשיך לצעוד קדימה.

• קבלה עצמית ואהבה עצמית – לפני שתצליחי לסמוך על האחר, עלייך לחזור לסמוך על תחושותייך ולאהוב את עצמך. את נאלצת להתמודד עם תגובות לא פשוטות של הסביבה הקרובה והרחוקה. הנטייה של אנשים לשפוט אחרים על סמך נתון בודד היא אכזרית ומסוכנת. אולם, שימי לב שאת לא עושה את זה לעצמך! אישיותנו דומה לפאזל המורכב מחלקים רבים. לא רק הקשר הזוגי מגדיר אותנו, אלא גם אישיותנו המקצועית, זהותנו האישית, קשרינו במשפחה ובחברה ועוד. עליך לשמור על "קדרת הערך העצמי שלך" - להתבונן בתכונותייך הטובות, לומר אותן לעצמך מדי יום, להעצים את נקודות החוזק שבך, לאהוב את עצמך כפי שאת ולהודות על ההחלטה האמיצה שהגעת אליה.

 למרות הצורך לחיות בסביבה ודאית ובטוחה, הרי שעלינו ללמוד לחיות לצד הספק. אי אפשר להיות כל הזמן בשליטה. אם אנחנו כל הזמן נזהרים ו"הולכים על ביצים" - בסוף כמה עלולות להישבר. החשש שלך לבנות קשר חדש ולהשקיע בו את כולך מובן וברור לאור ניסיון העבר.

• למרות הצורך לחיות בסביבה ודאית ובטוחה, הרי שעלינו ללמוד לחיות לצד הספק. אי אפשר להיות כל הזמן בשליטה. אם אנחנו כל הזמן נזהרים ו"הולכים על ביצים" - בסוף כמה עלולות להישבר. החשש שלך לבנות קשר חדש ולהשקיע בו את כולך מובן וברור לאור ניסיון העבר. אז נכון שאת נפגשת עם בחורים, אך בפועל את מתקשה להיקשר מחדש, חוששת, דרוכה, אולי מסמנת בראשך ממה כדאי להיזהר, ומדוע לא לתת ללב להיפתח מחשש לחוות דחייה ואכזבה, וכך את מייצרת מצב של הימנעות והתרחקות. ולכן, בדומה להתמודדויות נוספות עם פחדים והימנעויות, תמצית תרופת הפלא היא להמשיך לנסות, לחוות, להיחשף, לא לוותר, להתקדם בצעדים קטנים, לתרגל ולהתרגל.

• אין לנו שליטה על המחשבות וההתנהגויות של אחרים – אם מעדיפים "לפסול" אותך בשל ביטול האירוסין זה באמת מתסכל, מקומם ובהחלט שווה לעורר על כך דיון ציבורי. אין לנו שליטה על האירוע, אלא על הפרשנות שלנו לאירוע. השתדלי שלא להישאב למקום "קרבני" ואומלל. באפשרותך ליזום, לפנות למקורות שונים ומגוונים של היכרויות, להודות על ההחלטה האמיצה שלך, להאמין שבאמת הכול לטובה, לחייך ולדמיין את הרגע המאושר הבא.

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

צילום:יח"צ

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם