שו"ת SMS - פרשת תרומה Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

תשלום מכס * קניתי באינטרנט מכשיר, והוא נשלח אליי מחו"ל. עלותו 300 דולר. חברת השליחויות אמרה לי שאין צורך לשלם מכס כדי לשחרר את החבילה, כי השולח רשם שעלותה פחותה מ-100 דולר. הוא עשה את זה על דעת עצמו. אני צריך לשלם מכס? איך? הרב אבינר: כן. תרומה לצה"ל.

מד"ס לפני התפילה * האם אימון מד"ס  לפני התפילה מותר? הרב אבינר: עקרונית כן, כי זו מצווה. למעשה, לשאול את הרב הצבאי או לפנות לקו לחיילים של הרבנות הצבאית 052-9414414, 052-9289953.

ספר הרזים * ספר הרזים הוא ספר מוסמך משלנו? הרב אבינר: לא, יש שם כישוף, עבודה זרה, הבלים.

כשרות קומבוצ'יה * האם קומבוצ'יה כשר? הרב אבינר: זה משקה מפטריית תה. אם יש שם רק תה, כשר.

חומרות * הרמב"ם אומר שהדרך הנכונה היא דרך האמצע, אז איך יש מקום להחמיר? הרב אבינר: זו דרך ליחידים. עיין מורה נבוכים. וקצת להחמיר זה טווח ביטחון לכל אחד, הלכות דעות פרק א.

כוס נטילה טרפה * אפשר ליטול ידיים מכוס "טרפה"? הרב אבינר: כן. ועדיף שלא.

ספר קל"ח * מה התנאי הדרוש להתחיל ללמוד את הספר קל"ח פתחי חכמה? הרב אבינר: ללמוד פעמים רבות דעת תבונות. ולפני כן פעמים רבות דרך ד'. ולפני כן, מאה פעמים מסילת ישרים.

 

 

הרב שמואל אליהו

 

חימום חלה בשבת * האם יש בעיה להניח בשבת על הפלטה חלה עטופה נייר כסף משום טומן? האם אסור להניח על הפלטה תבנית אלומיניום ועליה שניצל כשהיא מכוסה בנייר כסף? מה זה שונה מסיר? הרב אליהו: בשבת יש איסור לבשל, אבל אין איסור לחמם מאכל מבושל. חכמינו גזרו שלא לחמם מאכל מבושל על אש גלויה, מפני שנראה כמבשל. נחלקו בדין פלטה: יש מתירים לחמם עליה אוכל כי היא לא אש גלויה, ויש אומרים שהיום זו דרך לחמם ולבשל אוכל, ולכן הם מתירים להניח כלי ומגש עם אוכל מבושל רק על כלי שעל הפלטה ולא על הפלטה עצמה. וכך אנחנו נוהגים. עיטוף החלה בנייר כסף לא מעלה ולא מוריד. בהנחת החלה צריך לשים לב שלא תיהפך לצנימים כי יש אומרים שזה סוג אפייה שאסור אחרי האפייה הראשונה.

שליחות ומעשר כספים * אני עובדת עם נוער בסיכון במשכורת נמוכה, כי אני רואה בזה שליחות. האם אני צריכה לתת מעשר מהמשכורת שלי, כשיש הוצאות אחרות? הרב אליהו: משמח מאוד לקרוא על מה שאת עושה למען ילדים בסיכון. את צריכה לחשב כמה באמת היה מגיע לך על השעות שאת עובדת, כולל נסיעות. ההפרש בין הסכום הזה לסכום שאת מקבלת הוא תרומה שאת נותנת היום בפועל ממש. מהסכום הזה תפחיתי את סכום המעשר שאת צריכה לתת משכרך, ובוודאי יישאר לך כסף של "זכות". את יכולה להשתמש בזכות הזאת לשלם מעשרות כספים משנים עברו שלא נתת, או מעבודה אחרת שאת עושה עכשיו ומקבלת עליה משכורת.

חיתוך מותר וחיתוך אסור * מה ההבדל בין חיתוך נייר לניגוב ידיים – שאסור, לבין קריעת עטיפה של כוסות חד-פעמיות שעליה כתב הרב בעולם קטן שזה מותר כעין קילוף? הרב אליהו: נייר טואלט - כשאתה חותך אתה רוצה להשתמש בו, והחיתוך עושה אותה ראוי לשימוש. עטיפה - כשאתה חותך אתה לא רוצה להשתמש בה. והחיתוך לא עושה אותה ראויה לשימוש, כי היא הייתה ראויה לשימוש גם קודם לכן.

עיון במפה בשבת * מותר לעיין במפת טיולים בשבת משום חביבות ארץ ישראל (לא לשם תכנון, רק כדי להכיר את היישובים והאתרים והמרחקים)? האם ראוי? הרב אליהו: ודאי שאפשר, מצווה להראות לבני הבית את הגאולה ממש - התפתחות ההתיישבות והניסים הגדולים.

ציצית ארוכה * האם יש בעיה שפתילי הציציות יהיו ארוכים יותר משני שליש מהציצית? הרב אליהו: רק שלא יתבזו על רצפה כשיושבים, שלא ייקרעו, וכמובן בשירותים יש להיזהר שלא יתלכלכו.

"קוביות" ובשר וחלב * יש לי "קוביות" בשיניים – אני צריך לשמור יותר זמן בין חלב לבשר? הרב אליהו: יש לדאוג לשיניים נקיות לפני שאוכלים את הארוחה הבאה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם