הווי הכחול Featured

2 shut

 

נעמה מוזס, טיפול זוגי ופרטני, CBT, מרצה ומנחת סדנאות:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

שאלה

 

שמתי לב להרגל לא בריא שהייתי רוצה למזער: קשה לי מאד כשאנשים יקרים לי לא עונים לי על הודעה לאחר שקראו אותה, גם אם מדובר בשעות מעטות. אני יודע שאנשים עסוקים ולא תמיד פנויים, ועדיין לא מצליח להרגיע את המחשבות. זה משפיע גם על היחס שלי לבחורה שאני יוצא איתה ולציפייה שתהיה זמינה. מה לעשות?

 

תשובה

 

איני יודעת אם זה מנחם, אך מתברר שאתה לא לבד. הוספת הווי הכחול שינתה את כללי המשחק ויצרה נורמות חדשות בתקשורת הדיגיטלית. קבלת שני ויים כחולים מלמדת שלא רק שאנו יודעים שהצד השני קרא את ההודעה אלא שהוא גם יודע ששולח המסר יודע שהוא קרא את ההודעה, וכך היעדר תגובה מביא לידי מחשבות טורדניות המעוררות תחושות שליליות.

 

סקר שנערך בארצות הברית מצא ש-28 מיליון (!) זוגות נפרדו בעקבות קצרים בתקשורת שנגרמו עקב הוספת השקיפות לאינטראקציה ברשתות החברתיות. לא נראה לי שזו הסיבה היחידה לפרדה, ועדיין אפשר ללמוד כמה השתיקה מספרת סיפור. בשונה מתקשורת פנים אל פנים, בתקשורת הדיגיטלית היעדר תגובה לאחר קריאת ההודעה מקשה מאוד על הפירוש, ללא שימוש ברמזים לא מילוליים של שפת הגוף. ההמתנה למענה מציפה מחשבות שליליות ומעוררת תחושת חרדה וחוסר ודאות.

 

עם זאת הסימפטום שתיארת עשוי לקפל בתוכו רבדים עמוקים כמו הקושי לשאת אי-ודאות, פחד מדחייה ונטישה, צורך בסיפוק מיידי של צרכים, תחושת ערך נמוכה, צורך לרצות אחרים ועוד. מעניין יהיה לבחון אם ובאיזה אופן הצורך לקבלת התייחסות מיידית מאנשים סביבך פוגש אותך במצבים נוספים.

לצד האפשרות שאולי מישהו נטש אותנו חשוב להעלות לפחות שתי חלופות אחרות: ייתכן שהוא עסוק או אולי דווקא מעדיף לענות לי בנחת בהמשך. זה אולי לא יעלים לגמרי את החרדה אך ינמיך את להבת התסכול

 

 

ובכן, מה אפשר לעשות?

 

מה שחשבתי – האפשרות לראות שהאדם מחובר אך אינו מגיב על ההודעה ששלחנו מעלה אוטומטית מחשבה: עם מי הוא מדבר? מדוע אני לא נמצא בראש סדר העדיפויות שלו? הודעה שנמחקה עשויה לעורר חשד: מה האדם מחק? על מה הוא התחרט? העובדה שרואים שהוא מקליד תגובה זמן ממושך מעלה השערה שהוא מתלבט כיצד להגיב. מה זה אומר על הקשר בינינו?

 

אז, זהו. העולם לא מתנהל תמיד לפי 'מה שחשבתי'. אנשים שונים זה מזה בפרשנות ובתגובות, ויש להרחיב את מנעד הפרשנות, באותה מידה שאי-הגעה בזמן עשויה להתפרש בעיני אחד כזלזול חמור ובעיני האחר כמשהו לגיטימי.

 

הטיית האישוש (Confirmation bias) היא הנטייה להעדיף לפרש ולזכור מידע שמאשש את האמונות שלנו ומתן תשומת לב מועטה למידע שתומך באפשרויות חלופיות. הטיה זו מכונה גם נבואה המגשימה את עצמה, הגורמת לציפיות להשפיע על ההתנהגות וליצור לבסוף את התוצאה הצפויה. הציפייה התמידית לזמינות והפרשנות השלילית שלך לכך שבת הזוג אינה מגיבה על הודעתך מעוררת חששות, והם מתלווים לקשר הזוגי בפס-קול קבוע ועלולים לחבל בהתפתחותו.

 

שאלתך עוסקת ביחסי הגומלין עם האנשים היקרים לך, שאתה מעונין ליצור עימם מערכת יחסים כנה, פתוחה ולא שיפוטית. לכן כדאי לשתף אותם באי-נוחות שלך, אך לא ממקום מאשים. נסה לומר: "כשאני רואה שחלפו כמה שעות ולא הגבת על ההודעה ששלחתי, זה מעורר בי תחושת פגיעות וחשש, והייתי מבקש לשמוע כיצד את רואה זאת". יחד תמצאו את האיזון הנכון לכם שייתן מענה על הצרכים השונים שלכם בקשר.

 

ומה אם – הווי הכחול גורם לבדיקות חוזרות ומגדיל את התלות שלנו באפליקציה. יש המעדיפים לנטרל את הפונקציה הזו. קל יותר להתמודד עם אי-ידיעה אם הזולת קרא את ההודעה מלהתמודד עם האפשרות שהוא קרא את המסר ובחר שלא לענות. כדאי להזכיר לעצמנו שוב ושוב שהאופן שבו אנו בוחרים לפרש את המצב הוא סובייקטיבי. לצד האפשרות שאולי מישהו נטש אותנו חשוב להעלות לפחות שתי חלופות אחרות: ייתכן שהוא עסוק או אולי דווקא מעדיף לענות לי בנחת בהמשך. זה אולי לא יעלים לגמרי את החרדה אך ינמיך את להבת התסכול. מומלץ להצטייד במשפט כיס שתוכל לשלוף בעת הצורך, כמו "זה שלא ענו לי לא אומר שאני לא חשוב".

 

לשנות את המשוואה – נסה להיזכר בחוויות או בהתנהגויות במערכות היחסים שמוכיחות שאתה ראוי ואהוב, בפעמים שבהן היה המענה נכון ומדויק לך. הזכר לעצמך שגם זה קיים בקשר. נזכרת? יופי! עכשיו הכנס גם אותם למשוואה. אתה כבר יכול להרגיש כיצד התפנה מקום להבנה ולסובלנות. כשמתמקדים בדברים החיוביים מתרחש קסם מופלא: הם גדלים! זו לגמרי בחירה שלנו אם להתמקד במינוס או בפלוס במשוואות חיינו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם