שו"ת SMS עקב תשפ"א Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

ר' נחמן בצפת?! * האם נכון שרבי נחמן קבור בצפת ולא באומן, ואז אין תועלת לנסוע לשם?
הרב אבינר: זו שמועה בלי בסיס חזק. עם זאת אין זו סיבה לנסוע לאומן. א) איסור יציאה מן הארץ; ב) הוצאה גדולה שמוטב לתת לצדקה; ג) לצערנו, באומן הרבה עבירות; ד) המבלי אין קברי צדיקים בארץ ישראל; ה) עזיבת אשתו והמשפחה; ו) הרבה רבני ברסלב אומרים שר' נחמן אמר לפקוד את קברו למי שגרים בחו"ל ולא לתושבי ארץ ישראל; ז) אכן הרבה חסידי ברסלב הולכים בראש השנה לכותל, לקבר רשב"י או לבית כנסת ברסלב במאה שערים.

 

מתאבד * האם מותר לקרוא מוסד על שם אדם שהתאבד? הרב אבינר: ודאי לא. זו עבירה חמורה מאוד, קרובה לרצח. אומנם יש לנסות ללמוד עליו זכות וכן לומר קדיש לעילוי נשמתו, אך ודאי לא להאדיר את שמו.

שמירת חתן * האם נכון שחתן ביום חתונתו צריך ארבעה חברים שילוו אותו? הרב אבינר: לא. הוא סתם מטריד אותם, ואם הם תלמידי ישיבה, גורם להם ביטול תורה. ולא צריך אפילו אחד, כי הוא עוד לא חתן. ובשבעת ימי המשתה די במלווה אחד (הנישואים כהלכתם טו, כט–ל – מ"צ).

ברכת מחיה המתים על יוסף * האם השבטים היו צריכים לברך ברכת מחיה המתים על יוסף כשגילה את עצמו (בראשית מד, ג), שהרי ראו אותו כמה פעמים רק שלא ידעו שזה הוא? הרב אבינר: כן, כי לא בירכו בפעם הראשונה (אומנם על שאלה זו השיב הגר"ח קנייבסקי: לא. שו"ת לבנימין אמר, עמ' קפב – מ"צ).

מודה אני * האם נכון שכאשר יהודי עולה לארץ, ביום הראשון הוא אינו אומר מודה אני? הרב אבינר: ודאי אומר. ועוד יותר בכוונה. שהרי קיבל נשמה חדשה, כדברי ספר חסד לאברהם.

הבעש"ט * האם עלינו להאמין שאחיה השילוני התגלה לבעש"ט ולימדו תורה? הרב אבינר: לא כל מה שמספרים נכון, אך לא כל מה שמספרים אינו נכון. יש דבר כזה גילויי נשמות. יש להאמין שאפשר שכך קרה. גם תלוי מה מסופר שאמר לו.

 

הרב שמואל אליהו

תורה בהנקה *האם מותר לשמוע או לראות שיעורי תורה בזמן הנקה? הרב אליהו:מותר בהחלט, וגם מוסיף הרבה לתינוק.

מים אחרונים *מה החשיבות של מים אחרונים?הרב אליהו:לפי הפשט, נוטלים כדי שהידיים יהיו נקיות לקראת ברכת המזון, ולפי הקבלה כדי שנתפלל ברכת המזון בקדושה ובטהרה.

ברכת האורח *אני בשירות לאומי,האם אני צריכה לברך ברכת האורח בדירה שלי?את האוכל בדירה אנחנו קונות ומכינות.הרב אליהו:לא צריכה, כי את לא אורחת. אבל את יכולה לברך את בנות הדירה שלך, וגם הן יכולות לברך אותך. אני מציע לך להכין נוסח קצר של ברכה לדירת בנות שירות. למשל: הרחמן הוא יברך את הבית הזה ואת בנות הדירה הזאת שיזכו לבינת הלב ולבהירות הדרך, להחליט החלטות נכונות ולהקים בית נאמן בישראל. אמן.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם