שו"ת SMS לך לך תשפ"ב Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

 

נקימה ונטירה * שמעתי בשיעור של הרב שמן הדין מותר לנקום ולנטור אם אדם פגע בי בגופי או בנפשי, אבל בחפץ חיים פתיחה לאוין ח–ט הוא אוסר? הרב אבינר: הח"ח מסביר שזו מחלוקת: החינוך אוסר והסמ"ג מתיר. והרמב"ם כמו החינוך. לכן בספק מן התורה אסור. אבל גם הסמ"ק, המאירי והריטב"א מתירים. באשר לרמב"ם, האחרונים סוברים שיש פנים לכאן ולכאן, ונוטה יותר להתיר (חפץ חיים עם ביאור נתיבות חיים עמ' י–יא–רפה – מ"צ).

סודה סטרים בשבת * מותר להכין סודה בשבת בסודה סטרים? הרב אבינר: מחלוקת. אפשר להחמיר ואפשר להקל (מקילים: שמירת שבת כהלכתה, הגר"ע יוסף – מ"צ).

מנהג ילד להורים גרושים * ילד להורים גרושים שגר אצל אימו, ילך לפני מנהג אביו או אימו?
הרב אבינר: אימו. שהרי הוא חי שם.

קופים מדברים * מחקרים מראים שקופים מבינים מה שהם אומרים. והרי הדיבור הוא מה שמיוחד לאדם? הרב אבינר: יש להם פירור אפסי של דיבור.
* וכן יש קופים שגונבים בעורמה? הרב אבינר: פירור של חוכמה.

לק ג'ל * האם לק ג'ל, שאישה אינה מסירה אלא אחרי חודש על יד מומחה, נחשב חציצה לטבילה? הרב אבינר: לא.

אטמי אוזניים בשבת * מותר להשתמש באטמי אוזניים בשבת? הרב אבינר: כן, מגומי או מספוג לבדו, אך לא מסיליקון או משעווה כי מקבלים צורה.

שידוכים וטהרה * אני נמצא במלחמה עם פגם הברית. האם לדחות שידוכים עד שאנצח? הרב אבינר: אם אתה בגיל ובמצב מתאים להתחתן, להמשיך בשידוכים ובמקביל להמשיך להילחם.

 

הרב שמואל אליהו

תפילת שחרית לנשים *בהנחה שיש לי כעשרים דקות זמן לתפילה, אילו חלקים מהתפילה כדאי לומר? הרב אליהו:ברכות השחר, ברוך שאמר, אשרי, הללו א-ל בקדשו, ישתבח, ברכות ק"ש וק"ש ותפילת עמידה.

שיער אחרי חלאקה *מה צריך לעשות בשער התספורת לאחר החלאקה? הרב אליהו:אבי מורי אמר לשמור עד אחרי חתונת הילד, סגולה.ואם אבד, לא נורא.

שמות *האם חובה לכנות את הקב"ה א-לוקים בקו"ף ולא בה"א?הרב אליהו:עושים זאת כדי לשמור על כבוד ה'. אבל בתפילה אומרים כמובן בה"א.

משחקים בשבת *האם מותר לשחק רמי ושש-בש בשבת?הרב אליהו:משחקים אלו אינם אסורים בשבת משום בניין וסתירהמכיוון שבסוף המשחק בהם רגילים לפרקם וגם עיקר המשחק לשם משחק ולא לשם בניין.ויש לזכור: א) שלא להשקיע בהם את השבת; ב) שלא לסדר אחר כך את המשחק לפי צבעים וכו'. ונזכה לקבל שבתות מתוך רוב שמחה.

הגיע זמן הגאולה *מה אני יכול לעשות בשביל להביא את הגאולה? הרב אליהו:לפתוח את העיניים ואת הלב כדי לראות את גודל החסדים שה' עושה עם ישראל. כשרואים מקיימים 'שמח נפשנו בישועתך'.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם