חנון כי ימלוך

12 books

דוד שמחון

 

יומנו של חנון 11 - 'הכול או כלום', ג'ף קיני. הוצאת כנרת: תשע"ז.

diary books

 

ספר מספר 11 בסדרה שכבשה את העולם, תורגמה ל-46 שפות, עובדה לשלושה סרטי קולנוע שוברי קופות, הכניסה את המחבר שלה לרשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם, ונבחרה שוב ושוב במצעד הספרים האהובים של משרד החינוך. מדובר בסדרה שעשתה את הדבר שנחשב כבר בלתי אפשרי – היא הוציאה מיליוני ילדים ממסכי המחשב והטלוויזיה וגרמה להם לשבת ולקרוא ספר.

מה הסוד? הספרים כתובים כיומנו של גרג הפלי, ילד הלומד בחטיבת ביניים, ועל כן הם כתובים בשפה 'נמוכה' בכתב גדול מאוד ומלווים באיורים רבים (המאוירים כאילו ילד אחראי להם). הקוראים נהנים מקריאה קלה ו'מאווררת' ולא סובלים מה'מועקה' המלווה בדרך כלל את הקריאה. האיורים מצחיקים וכיפיים, והסדרה כולה מלאה הומור עצמי. מה עוד? הנושאים בספר הם נושאים המטרידים כמעט כל ילד בעולם. יחסים עם אח גדול ומציק, עם אח קטן ומפונק, עם הורים דורשים. החיים בבית הספר – המורים, השיעורים, החברים. התמודדויות חברתיות של ילד לא מקובל המנסה להימנע מהצקות ולשדרג את מעמדו החברתי. שעמום, משחקי מחשב ועוד הצקות. כל ילד יכול להזדהות. כל אחד רואה את עצמו, צוחק על עצמו קצת ונהנה.

ויש עוד: גרג הפלי אומר את כל מה שאסור לומר. אין לו עכבות. אין תחומים סגורים – וכך נמצא בדיחות שירותים, וגם מניפסטים על שקרים שהורים מספרים. במובן הזה אני מוריד את הכובע בפני קיני. היכולת לקחת את פורמט 'הספר' ולעשות לו חידוש כזה היא מרשימה. קיני מצליח להפוך את הספר לרלוונטי, נגיש ואהוב. סחתיין.

לא שאין לזה מחיר. לכבודכם ולכבוד היכולת שלכם לדעת מה קורה עם הילדים שלכם - קראתי את הספר הראשון והאחרון בסדרה. קראתי ולא הרגשתי שחסרים לי תשעה ספרים בדרך. פשוט כי אין ממש עלילה ואין ממש התפתחות. גרג הפלי של הספר ה-11 הוא אותו גרג הפלי של הספר הראשון. תחומי העניין שלו הם: משחקי מחשב, ממתקים, וזהו. הוא נשאר אותו ילד משועמם אי שם בתחתית שרשרת המזון החברתית שסובל מהצקות מאלה שמעליו ומציק לאלה שמתחתיו (כולל חברו הטוב ראולי). הוא לא דמות מופת ולא הייתי רוצה שהילדים שלי יאמצו את סולם הערכים שלו (אין לו). היחסים בין הדמויות בספר הזה רוויים בזלזול, אלימות מילולית ופיזית. יש משהו מבהיל בעובדה שהספר מעורר כזאת הזדהות בקרב ילדי העולם. זה מה שהילדים שלנו מרגישים? ככה הם חווים את מערכות היחסים שלהם אתנו ועם החברים שלהם? אלה תחומי העניין שלהם? זה גובה ההומור שלהם? ואם זה לא היה ככה עד עכשיו – זה מה שהספר הזה ילמד אותם?

ומצד שלישי – אני רוצה להודות לג'ף קיני על חלקו במהפכת החנונים. גרג הפלי הוא האנטי-גיבור בהתגלמותו. הוא חנון טיפוסי, מכור למשחקי מחשב, מְחשב את מעמדו החברתי (בערך מקום 50 להערכתו), דורך על חנונים ממנו בתקווה לטפס מעלה. חנון שמחפש את מקומו בעולם. כל כך הרבה שנים החנונים היו צריכים להתבייש בעצמם, לנסות להפוך למה שהם לא. והנה יש כאן גיבור שמראה לעולם שחנון הוא המלך החדש. הידד לחנונים באשר הם.

אז מה עדיף? עדיף שילד לא יקרא שום ספר או שיקרא את 11 ספרי יומנו של חנון? עדיף שילד יפגוש בספר דמות שדומה לו ולחברים שלו בבית ספר או שהוא צריך לפגוש דמויות ערכיות וחינוכיות? עדיף ספר לא מצונזר שיורד על כולם – הורים, מורים, ערכים וחברים או שעדיף ספר שלא רלוונטי לעולמו של הילד? הילדים שלכם כבר קראו והצביעו בעד. ועכשיו לכם נשאר להחליט בעצמכם - אני את שלי למענכם עשיתי.

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם