בדידות חסרת גיל

12 books

דוד שמחון

 

כשתגיע אלַי, רבקה סטיד. זמורה ביתן - ספרי מרגנית: תשע"ז.

kshetagia elay

 

ספרי נוער טובים הם מצרך נדיר. לא פעם מבקשים ממני להמליץ על ספר לילדים בכיתה ד' ומעלה ובאמת שלפעמים אני מתקשה. אז הנה אחד טוב. ומה שטוב בספרי נוער טובים, זה שהם בדרך כלל גם טובים לכולם. אז גם אם אתם מבוגרים אבל יש לכם שעה וחצי לקריאה - הוא יהיה נהדר בעבורכם.

קודם כול, הספר הזה עבר את המבחן האולטימטיבי לספר: איך שסיימתי לקרוא אותו - התחלתי מיד מחדש. זאת חותמת ההצלחה הטובה ביותר שיש. את הספר 'כשתגיע אליי' קראתי ברצף פעמיים, והיום שוב. שאפו לרבקה סטיד. 'כשתגיע אליי' הוא ספר נפלא. זהו ספר מותח ומרתק שסובב סביב תעלומה שמחזיקה ממש עד סוף הספר, והוא גם נוגע ללב בכנות וברגישות. שילוב מנצח ממש.

שנות השבעים בניו-יורק. ילדה בשם מירנדה מוצאת פתאום פתק מסתורי. "אני מגיע להציל את החיים של החבר שלך ואת החיים שלי", כותב בעל הפתק. פתקים נוספים מגיעים אל מירנדה, ובהם מבקש הכותב המסתורי ממירנדה שתכתוב לו את כל מה שקרה בסתיו ובחורף האחרונים.

עלילות כיתה ו' הן דבר משעמם ובנאלי. אבל בעצם זה ה'סיפור' בה"א הידיעה. אם נניח רגע בצד את הנוסטלגיה ונביט אחורה בכנות, נוכל להיזכר כמה מסובך להיות ילדה בת 12 (או ילד)

מה קרה בסתיו ובחורף האחרון? הרבה. סאל, שהיה החבר הכי טוב של מירנדה מגיל אפס, ניתק כל קשר. אמא שלה התקבלה לשעשועון טלוויזיה וצריך לעזור לה להתכונן. המפתח לבית שלהן נגנב, יש לה עבודה חדשה במזנון סנדוויצ'ים, ולרחוב הגיע הומלס חדש ומשוגע שמפחיד אותה בכל פעם שהיא צריכה לעבור על פניו בדרך הביתה. אז מה בדיוק היא צריכה לכתוב? ולמי היא צריכה למסור את המכתב הזה? ואיך הוא יודע עליה כל כך הרבה דברים?

הספר כתוב בצורה מבריקה. פרטים שוליים מצטרפים ביחד לכדי שלם אחד, שאותו אפשר להבין רק כשמצליחים להרים לרגע את המסך שמכסה את העיניים כל החיים. המסך שגורם לכך ש"רוב הזמן דעתם של אנשים מוסחת בגלל הדברים הקטנים, והם מתעלמים מהדברים הגדולים".

 

מה שאהבתי במיוחד בספר הוא האופן שבו מירנדה מתארת את היחסים שלה עם החברים שלה. לכאורה זה לא 'סיפור'. בסך הכול סאל הפסיק להיות חבר שלה, והיא נהייתה חברה של אן-מארי שרבה עם ג'וליה. עלילות כיתה ו' הן דבר משעמם ובנאלי. אבל בעצם זה ה'סיפור' בה"א הידיעה. אם נניח רגע בצד את הנוסטלגיה ונביט אחורה בכנות, נוכל להיזכר כמה מסובך להיות ילדה בת 12 (או ילד). החיים החברתיים הם ג'ונגל והילדים במאבק הישרדות. מירנדה איבדה את סאל ואתו את נקודת האחיזה שלה בעולם, ועכשיו היא צריכה לפלס לבדה דרך בקודים החברתיים של מאבקי הבנות. אין ילד או מבוגר שלא ירגיש הזדהות עם תחושות הבדידות, הבלבול, ההתרגשות והאהבה ששזורים פה בסיפור הזה. מירנדה מדמיינת את היקום הגדול על מיליארדי האנשים בו ושואלת את עצמה אם זה משנה משהו בכלל אם בן אדם אחד אמר לבן אדם אחר שהוא לא רוצה יותר ללכת אתו לבית הספר. התשובה הכנה היא "כן". זה משנה מאוד. זה כל העניין. להיות ביחד או להיות לבד זה כל ההבדל. מתברר שממש לא משנה בן כמה אתה.

 

זה לא קשור לסיפור עצמו, אבל על הכריכה כתוב הסיפור הבא: רבקה סטיד בכלל הייתה סופרת שכתבה סיפורים קצרים למבוגרים. יום אחד הבן שלה הפיל את המחשב שלה והוא נהרס לגמרי. יחד אתו אבדו כל הסיפורים שהיא כתבה. רבקה ראתה בזה סימן לכך שעליה להתחיל משהו חדש. היא הלכה לחנות ספרים וקנתה את כל ספרי הילדות שאהבה, והתחילה לכתוב ספרי ילדים. אם נתעלם רגע מהחור הספרותי העצום שפעור פה (שבו אני מדמיין את רבקה צורחת על הבן שלה, משלמת הון עתק למומחי מחשבים שכושלים ומתאבלת על עבודת חייה שירדה לטמיון), יש פה חתיכת דבר. לצאת מאזור הנוחות, לסטות מהשביל המוכר, להיות מוכן להתחיל מחדש. זאת גדולה שמעטים מאוד מסוגלים לה, ואני לא מתפלא שממנה יצא הספר הנהדר הזה.

מומלץ מאוד.

 

עושים חשק אבל טרם הספקתי
דברים שרואים מכאן - מה קורה למנהיגי הימין כשהם מגיעים לשלטון, אריה אלדד. הוצאת דביר: תשע"ו.

 eldad

הספר התגלגל אליי די מזמן אבל הנחתי אותו בצד, ודווקא עכשיו הוא נראה לי מתאים. לכבוד דונלד טראמפ ולכבוד ראש הממשלה הימני לכאורה של ישראל שמכהן בימי שלטונו.

אריה אלדד, חבר הכנסת לשעבר, בוחן את הרגע שבו מנהיגי הימין הפכו לראשי ממשלה - בגין, שמיר (היחיד שמקבל ציון גבוה בספר), שרון, אולמרט ונתניהו. הוא שואל האם התפיסה הימנית שלהם השתנתה משום ש"דברים שרואים מכאן, לא רואים משם" כפי שניסח שרון והם באמת גילו עובדות חדשות, או שבעצם מלכתחילה הם לא באמת האמינו לעצמם ולא באמת האמינו בדרך. יכולה להיות גם אפשרות שלישית, מבהילה עוד יותר - שבעצם האידיאולוגיות הימניות נועדו להיות רק הצהרות יפות ומרשימות ומראש הן לא נועדו שמישהו ייקח אותן ברצינות

כך או כך, אין ספק שאריה אלדד הוא אחד האידיאולוגים הימניים העמוקים והרציניים ביותר שיש סביבנו היום (וייתכן שזו הסיבה שהוא כבר לא ממש יושב על ההגה הפוליטי), ואולי אפשר לקרוא את הספר וליישם אותו על טראמפ. או שלא.

 

הולך בדרך מצוותיך, מאיר הנגבי. הוצאת מגיד: תשע"ז

hanegbi holech bederech mitzvotecha 2d front

 

'דרך מצוותיך' של האדמו"ר הצמח צדק מחב"ד הוא אחד הספרים החשובים בארון הספרים החב"די והיהודי. הספר מסביר לעומק את טעמי המצוות ופותח בהם פתח למפגש עם הקב"ה. אבל מה - הספר קשה. זה לא איזה ספר חסידות חמוד שאפשר 'לנשנש' ממנו. הרב מאיר הנגבי, מראשי מכון שטיינזלץ ומי שאחראי לרבים מספריו של הרב, מנסה לפתוח לנו פתח לספר הזה. מה שיפה הוא שהספר משלב בתוכו גם קטעים אישיים שלו. הקטעים מספרים על המפגש האישי שלו עם הרעיונות שבספר ועם המצווה עצמה. אלה קטעים נוגעים שכתובים בישירות ובדייקנות ללא שמץ של קיטשיות.

ומעבר לכך שהספר פותח פתח לספר חשוב ומקרב את הלב והמחשבה אל המצוות, הוא גם מבוא ושער ללימודי חסידות ברמה גבוהה וברצינות. חסידות זה עסק רציני מאוד. מומלץ.

 

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם