Print this page

חלומות של ילדים

14 books
 

דוד שמחון

פנקס החלומות של אופק, יעל הירש. איורים: שי צ'רקה. ספריית בית אל: תשע"ח.

ספר הילדים החמוד הזה מספר על אופק, ילד בן 13, שקונה פנקס קטן בחנות המכולת. הפנקס משמש לו לכתיבת החלומות שלו. חלומות רחוקים - כמו להתגייס לשייטת 13 ולהתחתן עם הילדה עם השיער השחור, וגם חלומות קרובים - כמו להתייחס יפה לחברים מהכיתה ועוד. הדבר היפה הוא שאת רוב החלומות אופק מממש די מהר - הוא מאיר פנים לילדים מהכיתה, הוא משחק עם אחיו הקטן ועוד ועוד. ואף על פי שיש משהו קצת מושלם מדי בילד, משהו שיגרום לכל קורא בר דעת להישטף ברגשות ציניים ויגעים מאווירת הדידקטיות - עדיין יש בספר משהו חמוד ומשכנע. אולי גם הודות לאיורים של שי צ'רקה. המאייר הרשמי של הציונות הדתית.

וחוץ מזה, פנקס קטן בכיס זה אחד הדברים הכי מעוררי השראה שיכולים להיות. הוא יכול לשמש לחלומות טובים, להחלטות טובות, לרשימת מטלות, לשירים קצרים ועוד ועוד. העיקר שהוא יהיה שם.

הספר חמוד ומומלץ. ומי יודע, אולי הוא יגרום לאיזה ילד לעשות איזה מעשה טוב. זה גם נחמד.

אומנות ההגבהה - המדריך להורות על פי חכמת היהדות, ד"ר יחיאל הררי. ידיעות ספרים: תשע"ח.

אני מתלבט בנוגע לספר הזה. הספר כשלעצמו סביר. כל ספר שאני קורא על הורות גורם לי לחשוב שוב על האופן שבו אני מתייחס לילדיי ומאמן אותי להגיב אליהם טוב יותר ולהשקיע מחשבה נוספת בהורות שלי. זה כבר מבורך.

הספר מתבסס כולו על תורת החסידות והקבלה ונותן הדרכה הורית על פי החסידות. העיקרון הראשון והמעניין שמודגש בספר הוא שהורות על פי היהדות אינה מעשה טבעי - הוא לא טבעי במובן שזה לא תחום שאפשר פשוט לזרום בו בפשטות. זה כבר חידוש; לפעמים הורים מוצאים את עצמם ברגשות אשם על כך שהם לא נהנים וזורמים עם הילדים שלהם, הספר פוטר אותנו מרגשות האשם - העובדה שלא תמיד כיף וזורם לך כהורה היא בסדר גמור. ההורות אינה מעשה טבעי גם במובן שהעניין הטבעי - הביולוגי וההישרדותי - אינם מרכז העניין בהורות. החובה לפרנס את ילדיי, להאכיל אותם ולהלביש אותם אינה עיקר ההורות. עיקר ההורות נטוע בלגדל את ילדיי ולדאוג לגדילה של הנפש שלהם עם העושר והעצמות הגנוזים בה. זו מהות ההגבהה.

החסידות והקבלה הופכות בספר לתורות נפש שעושות נעים בבית. יחסי הציבור האינטנסיביים לספר משווקים אותו כשווה לכל נפש ומדגישים את מה שעולה מהספר - היהדות, החסידות והקבלה הן תורות שיכולות לשפר לכולם את איכות החיים. האדמו"ר הזקן בעל התניא מתואר בספר כאחד מראשי 'תורת הנפש היהודית', וכל היהדות הופכת בספר קצת לתורה ניו-אייג'ית רוחנית. מי שפחות נמצא בספר הזה וביהדות הזו הוא א-לוהים.

ההגבהה נועדה להתמקד בעולם הרגשי של הילדים וללמד אותם (ואת עצמי כהורה) להתמודד נכון עם הרגשות השליליים שעולים בהם - לא באמצעות האשמה, כעס והדחקה אלא בכך שההורה עוזר לילד להגביה את עצמו מעל הרגשות הללו ולהתחבר לרגשות חיוביים ומרחיבי לב. הספר מביא מצד אחד גם עקרונות רוחניים רבים ממגוון מקורות - אדמו"רי חב"ד, הרבי מפיאסצנא, יאנוש קורצ'אק ועוד, ולצדם גם דוגמאות רבות והדרכות מעשיות ופשוטות שמתרגמות את הרעיונות הגדולים לעזרה פשוטה להורים.

ההתלבטות שלי היא הנוכחות של החסידות והקבלה בספר. החסידות והקבלה הופכות בספר לתורות נפש שעושות נעים בבית. יחסי הציבור האינטנסיביים לספר משווקים אותו כשווה לכל נפש ומדגישים את מה שעולה מהספר - היהדות, החסידות והקבלה הן תורות שיכולות לשפר לכולם את איכות החיים. האדמו"ר הזקן בעל התניא מתואר בספר כאחד מראשי 'תורת הנפש היהודית', וכל היהדות הופכת בספר קצת לתורה ניו-אייג'ית רוחנית. מי שפחות נמצא בספר הזה וביהדות הזו הוא א-לוהים. אולי הקב"ה הוא רעיון שולי במחשבה היהודית. כאשר ראיתי את הכותרת 'אומנות ההגבהה' שמציע הורות לאור תורת החסידות - חשבתי שההצעה היא להגביה את חיינו לא-לוהים. ככה אני מבין את החסידות: אם תתחבר לקב"ה, כל הדברים האחרים כמו עולם הרגש ועבודת המידות - פשוט ייראו מיותרים. אני בטוח שזה מה שהררי חושב, אבל משום מה הוא בחר להצניע את זה. אפשר אולי להבין למה, ואולי זו בשורה גדולה, אבל זה בוודאי עושה תחושה קצת מוזרה וחסרה.

ספר מעניין ומומלץ.

 

אולי יעניין אותך גם